ترجمه اختصاصی

جانشین‌ها، نه نامزدها. ویژگی‌های بحث ها در مورد انتخاب رؤسای جمهور در آسیای مرکزی

موسسه ایراس
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۳۸
Share/Save/Bookmark
 
در آسیای میانه، جایی که رهبران از زمان شوروی همچنان در قدرت هستند، انتخاب مجدد آن‌ها، پدیده‌ای رایج است. بااین‌حال، در سال‌های اخیر، مسئله دیگری در این کشورها مورد بحث قرارگرفته است. همانند قزاقستان، تاجیکستان و ترکمنستان نیز توجه ویژه ای به «نامزد اصلی» و هم به وضعیت جانشینان احتمالی می شود.
 
در آسیای میانه، جایی که رهبران از زمان شوروی همچنان در قدرت هستند، انتخاب مجدد آن‌ها، پدیده‌ای رایج است. بااین‌حال، در سال‌های اخیر، مسئله دیگری در این کشورها مورد بحث قرارگرفته است. همانند قزاقستان، تاجیکستان و ترکمنستان نیز توجه ویژه ای به «نامزد اصلی» و هم به وضعیت جانشینان احتمالی می شود.

انتخابات پس از «اصلاحات»
انتخابات ریاست‌جمهوری قزاقستان و تاجیکستان در سال 2020 برگزار خواهد شد. انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری در قزاقستان پدیده‌ای رایج است. پاسخی روشن به این سؤال وجود ندارد که آیا این بار هم این اتفاق خواهد افتاد یا خیر. همچنین در قزاقستان هنوز نه قدرت‌های سیاسی و نه افراد جداگانه که مشارکت خود را در انتخابات اعلام کنند، هنوز مشخص نشده است.
هم قزاقستان و هم تاجیکستان انتخابات پیش روی خود را به پس از اصلاحات قانون اساسی در مورد قدرت رؤسای جمهور و نهادهای دولتی موکول می‌کنند.
در تاجیکستان، برخی از سیاستمداران اعلام آمادگی خود را در انتخابات ریاست‌جمهوری از سال گذشته اعلام کرده‌اند. در ماه مارس، یکی از اعضای سابق جبهه خلق، کووات‌علی مرادوف، در مصاحبه‌ای با سردبیر آزات‌تیک گفته است که او و نیز افراد هم‌فکرش امیدوارند که نامزد ریاست‌جمهوری خود را از میان فعالین پیشین جبهه خلق معرفی کنند. «بنابراین ما پیشنهاد می‌کنیم که تعداد امضاها برای حمایت از نامزد ریاست‌جمهوری به حداقل 150 هزار نفر کاهش یابد و برای نامزد شدن 25 هزار امضا رأی‌دهنده کافی است».
در مصاحبه‌ای دیگر، رهبر حزب دموکرات طرفدار دولت تاجیکستان، سعیدجعفر عثمانزودا، آمادگی حزب خود را برای شرکت در انتخابات مجلسی و ریاست‌جمهوری سال 2020 اعلام کرد.

وقایعی در روز رئیس‌جمهور
با توجه به اصلاحات قانون اساسی تاجیکستان، رئیس‌جمهور فعلی این کشور، امام‌علی رحمان، 66 ساله، بدون هیچ‌گونه محدودیتی حق ریاست‌جمهوری دارد. هنوز مشخص نشده است که آیا او در انتخابات آینده شرکت خواهد کرد یا نه.
اصلاحات قانون اساسی سال 2015 در تاجیکستان دلیلی برای بحث در مورد مسئله جانشین او شد. این اصلاحات باعث کاهش حد سنی نامزدهای ریاست‌جمهوری به 30 سال می‌شوند. پس از چنین تغییراتی در قانون، پیشنهاد شد که بزرگ‌ترین پسر رئیس‌جمهور، رستم امام‌علی که شهردار سابق شهر دوشنبه، می‌تواند جایگزین پدرش شود. دو سال پیش، زمانی که رستم امام‌علی شهردار پایتخت شد، او 29 سال داشت.
در تاریخ 16 نوامبر 2018، تاجیکستان نخستین واحد نیروگاه آبی راغون را که برای سال‌ها در حال ساخت بود را راه‌اندازی کرد. در طول رویداد این جشن، امامعلی رحمان و پسرش رستم روی فرش قرمز راه می‌رفتند. تمام راه تا تریبون زنان ایستاده بودند و گلبرگ رز زیر پاهایشان می‌ریختند.
از تاریخ 2016 تاجیکستان، روز 16 نوامبر روز رئیس‌جمهور است. افتتاح نیروگاه آبی راغون که ساخت آن 40 سال پیش آغاز شد و امروز به پایان رسیده است و شرکت در مراسم افتتاحیه، پسر 30 ساله رئیس‌جمهور، توجه خاصی را به خود جلب کرد.

زنان «آماده» برای رئیس‌جمهوری
اخیراً در تاجیکستان، از میان جانشینان احتمالی رئیس‌جمهور، آزاده رحمان، بزرگ‌ترین دختر او را فراخواندند. آزاده رحمان، 41 ساله، اکنون رئیس دفتر ریاست‌جمهوری است. در مصاحبه سردبیر تاجیکی آزات‌تیک، ارشاد سلیماني، روزنامه‌نگار می‌گوید که بدون شک آزاده رحمان شانس دارد. رئیس‌جمهور اخیراً در سخنرانی‌های خود توجه بیشتری به مسائل جنسیتی و وضعیت زنان در جامعه داشته است.
در جریان اجلاس بین‌المللی اقتصادی سنت پترزبورگ در ژوئن 2016، رئیس‌جمهور قزاقستان، نورسلطان نظربایف در پاسخ به سؤال مدعی، این‌گونه گفت که در آینده رئیس‌جمهور قزاقستان می‌تواند زن باشد و «این‌چنین زنان آماده‌ای وجود دارند». سپس رئیس‌جمهور روسیه از او خواسته بودند که با برخی از آن‌ها آشنا شود.
بزرگ‌ترین دختر رئیس‌جمهور نظربایف، دریغا نظربایوا، 55 ساله، در سال‌های اخیر معاون رئیس مجلس و نخست‌وزیر بوده است. او اکنون عضو سنا است.

در ترکمنستان چه اتفاقی روی خواهد داد؟
اخیراً سردار بردی محمدوف، پسر رئیس‌جمهور ترکمنستان، 37 ساله، به سمت قائم‌مقام حکیم استان آخال منصوب شد . کمتر از یک سال پیش، در ماه مارس، او معاون وزیر خارجه شد. سردار بردی محمدوف، نماینده سابق مجلس، از سال 2016 در میان عموم مردم ظاهر شد. در آن سال، در زمان انتخابات، او به سمت نماینده انتخاب شد. قبلاً، بردی محمدوف جوان در چندین وزارتخانه و سازمان کار کرد.
از قرار معلوم او دو پست مختلف در وزارت امور خارجه داشته است. درباره دلیل خروج از آخرین پست هنوز چیزی گفته نشده است. کارشناسان انتصاب او را به سمت معاون منطقه را خواست رئیس‌جمهور قربان‌قلی بردی‌محمدوف برای «آزمودن» پسرش در پست‌های ارشد سطوح مختلف تفسیر می‌کنند.
آخرین انتخابات ریاست‌جمهوری در ترکمنستان در سال 2017 برگزار شد. مدت‌زمان ریاست‌جمهوری در این کشور هفت سال است. دومین رئیس‌جمهور ترکمنستان، قربان‌قلی بردی‌محمدوف، هم‌سن شوکت میرزیایف، رئیس‌جمهور ازبکستان است که هر دو آن‌ها 61 ساله هستند.
 
منبع: https://rus.azattyq.org/a/kazakhstan-tajikistan-president-election-and-the-discussions-around-them/29707058.html
مترجم: پیام بهرامیان دانشجوی کارشناسی ارشد مطالعات روسیه

 
کد مطلب: 3830