واقعیتی که کمتر به آن توجه می شود

تأثیر حملات تروریستی داعش بر انجمن های علویان در ترکیه

تاریخ انتشار : شنبه ۷ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۰:۰۷
Share/Save/Bookmark
 
پس از حوادث تروریستی سوروچ، آنکارا، بیروت و اخیرا پاریس، بر نگرانی انجمن های علویان ترکیه درباره تکرار این قبیل حملات، و این بار درمیان افراد و مراسمات انجمن های علوی، به شدت افزوده شده است. در عین حال، افزایش هشدارهای دولت ترکیه درباره احتمال حملات تروریستی داعش به این گروه ها و انجمن ها، از نگاه تردید آمیز انجمن های علویان به این فضاسازی امنیتی ممانعت نکرده است.
 
ایراس: رئیس انجمن فرهنگی پیر سلطان ابدال (PSAKD)، «غنی کاپلان» (Gani Kaplan)، مدعی است که به دنبال هشدار مراکز امنیتی ترکیه با مضمون «در پی حملات اخیر داعش به برخی مراکز و تجمعات، احتمال تکرار این حملات و این بار در میان مراسمات انجمن های علوی بسیار زیاد است؛ بنابراین، بیش از پیش مراقبت نموده و هر گونه فعالیت غیرمعمول و یا اشخاص مشکوک را بلافاصله به مراکز امنیتی اطلاع دهید» به گروه ها و انجمن های علوی، غلبه احساس تهدید و متأثر شدن اعضای انجمن های مذکور از این هشدارها، زمینه کاهش درصد قابل توجهی از مشارکت کنندگان در مراسمات و اعضای حاضر در جلسات انجمن های علوی شده است.
 
با وجود این، «کاپلان» مدعی است که در پی این هشدارها، هیچ گونه تدابیر امنیتی ویژه و امکاناتی از سوی مراکز دولتی در اختیار آن ها قرار نگرفته است و مسئولان مراکز امنیتی آنکارا نیز، تنها به بیان این که، «هشدار دولت ترکیه برای هوشیاری و احتیاط بیشتر بوده و اطلاعات قطعی دراین باره در دست نیست» اکتفا کرده اند. در مقابل، رئیس فدراسیون علوی بکتاشی (ABF)، «باقی دوزگون» (Baki Duzgun)، تصریح می کند که مراکز امنیتی آنکار، آن ها را نسبت به وجود اطلاعات و گزارش های قابل اعتنا پیرامون احتمال حمله گروه های داعشی به این فدراسیون آگاه کرده است. «دوزگون» مدعی است که در جلسه اخیر آن ها با مدیریت شعبه ضد تروریستی در آنکارا، آن مدیریت، بر «وجود اطلاعات قابل اعتنایی درباره تمرکز و توجه گروه های افراطی و تروریستی روی فدراسیون علوی بکتاشی» صحه گذاشته است. وی بیان می کند که مدیریت شعبه ضد تروریستی آنکارا، از آن ها خواسته است که با حساسیت بیشتری توصیه های امنیتی را مدنظر داشته باشیم و در ضمن هر گونه حرکت مشکوک و فعالیت های غیرمعمول را به آن ها گزارش کنیم.
 
«کاپلان»، در برابر این پرسش که آیا پس از هشدارهای اخیر، با فعالیت مشکوکی نیز مواجه شده اید یا نه؟ پاسخ می دهد: «در چند روز اخیر، با حضور افراد ناشناسی در انجمن مواجه شده ایم. افراد ناشناسی در میان اعضا و در مکان انجمن علوی ها حاضر می شوند که ما قبلا آن ها را ندیده ایم و رفتار مشکوکی نیز دارند. یکی از این افراد، حضور خود را هر دو سه روز یک بار تکرار می کرد و در آخرین بار، از او درباره این که اهل کجاست پرسیدم، او در پاسخ، خود را از اهالی سامان داغ (Samandag) معرفی کرد. میدانستم که در آن جا یک روستای ارمنی نشین با عنوان واکیفلی (Vakifli) وجود دارد. به او گفتم: "روستای زیبایی است در کنار دریا. ساحل زیبایی هم دارد". او در پاسخ گفت: " بله، حق با شماست.  ساحل واکیفلی بسیار زیبا و دیدنی است". این در حالی است که واکیفلی در کنار کوه و دشت واقع شده و هیچ ارتباطی با دریا و ساحل ندارد!».
 
تجهیز مکان انجمن های علوی به دوربین های مراقبتی، بستن درب های اضافی و محدود کردن مسیرهای ورود و خروج، کنترل مداوم و نامحسوس افرادی که وارد و یا خارج می شوند. توصیه به اعضای انجمن برای تردد در ساعات متفاوت و از مسیرهای مختلف که نتوان الگوی آن ها را پیش بینی کرد. حضور نگهبان در زمان های مختلف در مقابل درب اصلی مکان انجمن و مراقبت هایی از این قبیل، تدابیر ساده ای است که علوی ها برای اطمینان بیشتر به کار گرفته اند. «کاپلان»، بیان می کند که در روزهای آتی و پس از جلسه مشترک هیات راهبری انجمن های علوی، درباره مطالبه امکانات بیشتر از مراکز امنیتی دولتی تصمیم گیری خواهد شد.
 
پس از حملات تروریستی سوروچ، برای همگان مشخص شد که از این پس، داعش ممکن است تجمعات انسانی و گردهم آیی های عمومی را نیز هدف قرار دهد. بنابراین، لازم شد تا گردانندگان این تجمعات و گردهم آیی ها، مراقبت و دقتی بیش از این پیش را مدنظر داشته باشند.  انجمن های علوی نیز از این قاعده مستثنی نبوده است. «کاپلان»، از کاهش 50 درصدی مشارکت کنندگان و حاضران در انجمن ها، در پی هشدارهای امنیتی اخیر و به دنبال آن افزایش مراقبت ها، خبر می دهد. علوی های غایب در مراسمات انجمن ها، دلیل عدم حضور خود را «احتمال تهاجم داعش و ترس از حملات تروریستی» عنوان کرده اند. «کاپلان»، نگرانی خود را از این کاهش حضور، تحت عنوان «پیشنهاد ادغام گروه های مختلف علوی در قالبی واحد و برگزاری مراسات به صورتی مشترک» بیان کرده و نشان می دهد. چرا که در این صورت، این کاهش حضور چندان به چشم نخواهد آمد. با تمام این اوصاف، وی، از تداوم برگزاری مراسمات و متوقف نشدن آیین های دوره ای این انجمن ها خبر داد.
 
«کاپلان»، همچنین معتقد است که اگر هشدارهای امنیتی و فضاسازی های اخیر با هدف تحت تأثیر قرار دادن فعالیت انجمن های علوی انجام شده باشد، می توان گفت که تا حدود زیادی این هدف محقق شده است. فعالیت علویان ترکیه از این حساسیت ها متأثر شده و انجمن های علوی در موضع انفعالی قرار گرفته اند. وی، از دیدگاه اخیر برای فهم زوایای وضعیت موجود دفاع می کند.
 
با وجود این، رئیس فدراسیون علوی بکتاشی، «باقی دوزگون»، چشم انداز دیگری از ریشه یابی وضعیت موجود را پیش روی ما گشود. این که، متأثر شدن فعالیت علوی ها نه تنها در نتیجه هشدارهای امنیتی و برخی حوادث اخیر، بلکه، پیامد طبیعی شاهد بودن وحشی گری هایی است که در سال های اخیر و در خاورمیانه تجربه شده است. "سربریدن ها"، "تجاوز به زنان"، فروش انسا ن ها"عملیات های انتحاری" و همه این ها را باید به حساب بیاوریم. با وجود این شرایط و انعکاس هر روزه این جنایات در رسانه ها، اگر مدعی شویم که متأثر شدنی در کارنبوده است و یا ترسی وجود ندارد، راه به خطا برده ایم. اما «دوزگون» نیز در ادامه این اظهار نظرها، بر تداوم حیات انجمن های علوی و برگزاری مراسمات و آئین ها با حضور مردم و علاقه مندانی که همچنان در این انجمن ها گرد هم می آیند، تأکید می کند.
 
«دوزگون» مدعی است که در مواقع بحرانی و یا در ادامه برخی وضعیت های خاص اجتماعی، علویان ترکیه، گاه و بی گاه با تهدیدهایی ازقبیل «قتل عام»، «تبعید» و یا سایر فشارهای اجتماعی مواجه بوده اند. وی بیان می کند که دشورای های پیش روی علوی ها، یک معضل مقطعی نبوده، بلکه مشکلی اساسی است. «دوزگون»، اساس و بنیان مشکلات موجود در حیات علویان ترکیه را ناشی از تفاوت «شیوه زندگی»، «مبانی اعتقادی» و «ارزش ها و باورها» میان گروه های حاکم در ترکیه و علویان این کشور می داند. وی تصریح می کند که علوی ها، همواره طرفدار برادری و برابری و نیز حقوق برابر شهروندی در چارچوب کشور ترکیه بوده اند.
 
مواجه شدن با وضعیت های مشکوک در روزهای پس از هشدار دولت ترکیه، از مورادی است که «باقی دوزگون» نیز بدان اشاره می کند. این که، در ایام سفر و یا در گشت و گذار شهری مورد تعقیب واقع شده  و یا این که تحت نظر قرا گرفته است. وی در خصوص درمیان گذاشتن این شرایط با مراکز امنیتی مربوط، بیان می کند که "آن ها پیشنهاد محافظ شخصی و تدابیر امنیتی برای شخص من را مطرح کردند که من قطعا نپذیرفتم". با وجود این تجربه ها، وی اضافه می کند که موارد خاص و مشکوکی را در محل انجمن ها مشاهده نکرده است. در عین حال، متولیان انجمن ها، مراقبت های بیش از حد معمولی را اعمال می کنند. ورود و خروج به مکان انجمن های علویان کنترل می شود. رفتار افراد ناشناس حاضر در مراسمات نیز، محل حساسیت و دقت بیشتری از سوی اعضای انجمن است. اما، این ها همه ماهیت پیش گیرانه دارد و خارج از آن، تاکنون اتفاق خاصی رخ نداده است. وی در پایان اظهار داشت که انجمن های علوی، نماینده یک جامعه مدنی و یک هویت اعتقادی هستند و این که "با یک موجودیت اعتقادی، بیش از ین چه می توان کرد؟"

نویسنده: الیف اورنک (Elif Ornek)
مترجم: ایراس

منبع: http://tr.sputniknews.com/turkiye/20151123/1019199394/turkiye-alevilerde-isid-tedirginligi-.html
 
کد مطلب: 869