ماسلنیتسا جشن بهار در روسیه

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۱۴
Share/Save/Bookmark
 
ماسلنتیسا-(Maslenitsa) جشن سنتی اسلاو ها و به معنای پایان زمستان است.
 
ایراس؛ ماسلنتیسا-(Maslenitsa) جشن سنتی اسلاو ها و به معنای پایان زمستان است.
این جشن همیشه توام با تهیه غذاهای مختلف، بویژه "بلینی" است. بلینی - فتیر نازک گردی است که از خمیر درست می کنند و مظهر خورشید است.

ماسلنتیسا قبل از پذیرش مسیحیت (پیش از قرن دهم میلادی) در روسیه پدید آمد و در 211 مارس هر سال (برابر با اول فروردین) جشن گرفته می شد.

کلیسای مسیحیت ارتدکس روسیه این جشن را "هفته استفاده از چربی های حیوانی" می نامد، زیرا این هفته آخرین هفته قبل از شروع "روزه کبیر" در مسیحیت ارتدکس است. روزه کبیر 40 روز ادامه داشته و افراد روزه گیر در طول روزه نمی توانند از چربی حیوانی استفاده کنند. بهمین خاطر کلیسای مسیحیت ارتدکس به پیروان خود توصیه می کند هفته قبل از روزه را جشن گرفته و از غذاهای توام با چربی استفاده کنند. مردم معمولاً در این هفته به مهمانی رفته و از یکدیگر با بلینی پذیرائی می کنند.

هفته ماسلنیستا به دو مرحله باریک و گسترده تقسیم می شود. "ماسلنیتسای باریک" سه روز اول هفته (دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه) است. "ماسلنیتسا گسترده" چهار روز آخر هفته (پنجشنبه، جمعه، شنبه و یکشنبه) است.

هر روز این هفته توام با آداب و رسوم دیرینه است (در حال حاضر این آداب و رسوم کمتر رعایت می شوند). در روز دوشنبه به استقبال ماسلنیتسا می روند. خانم ها شروع به آماده کردن خمیر برای تهیه بلینی می کنند. در روز دوشنبه از لباس های قدیمی و کاه مترسک می کنند و در روز سه شنبه مراسم بله و برون عروس است. زوجهای جوان برای آشنائی با یکدیگر شروع به سرسره بازی و سورتمه سواری می کنند و با یکدیگر آشنا می شوند. در روز چهارشنبه مادر زن ها از دامادها دعوت کرده و از آنها با بلینی های آماده شده پذیرائی می کنند.

از روز پنجشنبه با آغاز ماسلنیتسای گسترده مردم به گردش های دسته جمعی و مسابقات مشت زنی و طناب کشی میپردازند. در روز جمعه، دامادها مادر زن ها را به دعوت می کنند و نام آن شب های مادر زن است. روز شنبه، روز شب نشینی های خواهر شوهر است. این شب نشینی ها در واقع بدین ترتیب بود که خویشاوندان زن و شوهر با یکدیگر ملاقات کرده و گفتگو می کردند. هدف از این شب نشینی ها، جمع کردن خویشاوندان در کنار یکدیگر است. روز آخر ماسلنیتسا گسترده - یکشنبه است. نام این روز – "یکشنبه بخشش" است، بدین معنا که در این روز همه از یکدیگر بخاطر کلمات تند و رفتار زشت و یا چیزهای دیگر عذر خواهی می کنند و همدیگر را می بخشند.

و در پایان، با آتش زدن مترسک که نماد زمستان و سرماست زمستان را بدرقه کرده و خاکستر این آتش را بر روی زمینها و مزارع پخش میکنند تا سال پرمحصولی باشد.

انتهای متن/

در ادامه تصاویری از این جشن رو با هم می بینیم: 
کد مطلب: 3033