امضای تفاهمنامه میان موسسه ایراس و بنیاد گورچاکف روسیه

تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۰۴
Share/Save/Bookmark
 
 
ایراس؛ موسسه مطالعات ایران و اوراسیا و بنیاد گورچاکف روسیه صبح امروز 25 نوامبر (چهارم آذر) تفاهمنامه همکاری های علمی و پژوهشی با یکدیگر به امضا رسانیدند.

به موجب این تفاهمنامه، طرفین در خصوص برگزاری دوره های علمی و تبادل مقالات جهت انتشار در نشریات تخصصی با یکدیگر توافق کردند. هم چنین مقرر شد در چارچوب تحقق برنامه های علمی و سمینارها، زمینه های لازم برای شرکت اساتید و دانشجویان از بنیاد گروچاکف و موسسه ایراس در برنامه ها و کنفرانس های تخصصی علمی برنامه ریزی شود. در ادامه طرفین تمایل خود را به تبادل تجارب در زمینه های گوناگون علمی - تحقیقاتی و اجرای تحقیات علمی مشترک اعلام کردند.

"لئونید دراچفسکی" رئیس بنیاد گورچاکف ضمن خوش آمدگویی به سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه و اعضای شورای علمی ایراس به آمادگی خود مبنی بر گسترش همکاری ها تاکید کرد. وی تاکید داشت همگرایی در سطح جامعه مدنی و سازمان های غیر دولتی نه تنها به توضیح وضعیت سیاست خارجی بلکه به فهم متقابل نیز کمک خواهد کرد. 

"مهدی سنایی" سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه و رئیس موسسه مطالعات ایران و اوراسیا (ایراس) نیز تاکید کرد همکاری با بنیاد گورچاکف نه تنها به افزایش روابط دو جانبه کمک می کند، بلکه سطح صلاحیت سازمان های علمی را نیز افزایش خواهد داد.

به گفته سفیر ایران در روسیه، "الکساندر گورچاکف" چهره برجسته ای در تاریخ روسیه به شمار می آید. دکتر سنایی در این خصوص تمایل ویژه خود را برای همکاری متقابل با بنیاد گورچاکف اعلام کرد. وی تاکید داشت هماهنگ کننده این فعالیت دوجانبه موسسه ایراس می باشد که در آن علاوه بر متخصصین زبده، دانشجویان جوان زیادی نیز فعالیت دارند. به گفته سفیر تجارب اندوخته شده توسط بنیاد گورچاکف برای آنها بسیار مهم است.

لئونید دراچفسکی به سفیر کشورمان اطمینان داد که بنیاد گورچاکف و ایراس عرصه مهمی برای همکاری های مشترک جهت تحقق طرح های دو جانبه خواهد بود. به اعتقاد وی به تدریج در جوامع مدنی کشورهای مختلف به فهم مناسبی از گره های پیچیده جهان معاصر دست خواهند یافت.

دکتر سنایی نیز تاکید کرد که در ایران و روسیه بسیاری از ارزیابی ها در حوزه روابط بین الملل با یکدیگر هم خوانی دارد. این ارزیابی ها می تواند مطلبی برای پژوهش مراکز علمی دو کشور باشد.

در ادامه "ماندانا تیشه یار" قائم مقام موسسه ایراس نیز مطالبی در خصوص تاریخچه موسسه ایراس ذکر کرد. به گفته وی موسسه ایراس که در حوزه مطالعات اوراسیا بسیار پیشرو می باشد با هدف تعمیق شناخت از روسیه و ایجاد روابط مشترک پایه ریزی شده است.

دکتر تیشه یار تاکید کرد پژوهشگران جوان ایرانی می توانند مشارکت سازنده ای با همکاران روسی خود در چارچوب برنامه و طرح های بنیاد گورچاکف داشته باشند.


گفتنی است دکتر سنایی کتابی در خصوص سیاست خارجی روسیه ترجمه کرده که در آن توجه ویژه ای به شرح فعالیت های "الکساندر گورچاکف" صدر اعظم و مسئول سیاست خارجی الکساندر دوم در دوران امپراطوری روسیه شده است. 

در این جلسه دکتر "بهرام امیر احمدیان" و دکتر "جهانگیر کرمی" از اساتید برجسته دانشگاه و عضو شورای علمی ایراس حضور داشتند.
 

پایان نوشتار/
کد مطلب: 526
مولف :