التهاب نظامی و سیاسی بین روسیه و اوکراین

تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۹
Share/Save/Bookmark
 
اوکراین و روسیه که در تاریخ ۲۵ ساله پس از فروپاشی شوروی برای نخستین بار روابط سطح پایین بدون سفیر را دارند، پس از اعلام مسکو مبنی بر دستگیری چند خرابکار اوکراینی در مرز شبه جزیره کریمه در رویارویی کامل سیاسی و التهاب نظامی قرار گرفته اند.
 
ایراس: اوکراین و روسیه که در تاریخ ۲۵ ساله پس از فروپاشی شوروی برای نخستین بار روابط سطح پایین بدون سفیر را دارند، پس از اعلام مسکو مبنی بر دستگیری چند خرابکار اوکراینی در مرز شبه جزیره کریمه در رویارویی کامل سیاسی و التهاب نظامی قرار گرفته اند.

به گزارش ایرنا، تبادل تندترین اتهام ها بین ولادیمیر پوتین و پترو پوروشنکو رییسان جمهوری روسیه و اوکراین و طرح متقابل اتهام های تروریستی پس از اعلام مرگ دو نظامی روسی در مرز کریمه که گفته شده نیروهای اوکراینی عامل آن بوده اند، سبب شده روابط دو کشور به مرحله رویارویی کامل سیاسی و هشدار نظامی برسد.

پس از طرح اختلاف دو کشور در شورای امنیت سازمان ملل بنا به درخواست اوکراین، در تازه ترین موضع دیمیتری مدودیف نخست وزیر روسیه، امکان قطع روابط دیپلماتیک بین دو کشور را مطرح کرد.
مدودیف اظهار کرد که امکان قطع روابط دیپلماتیک روسیه و اوکراین در صورت نبود گزینه جایگزین بعید نیست.
خبرگزاری ایتارتاس امروز (شنبه) به نقل از مدودیف در پاسخ به این پرسش که آیا امکان قطع روابط پس از تلاش اوکراین برای خرابکاری در منطقه کریمه وجود دارد؟ اظهار کرد: تصمیم نهایی را در این مورد رئیس جمهوری روسیه می گیرد که مسئول اجرای سیاست خارجی است.
مدودیف در حالی این دیدگاه را مطرح کرده که دیمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه پیشتر اقدام کی یف در ارائه لایحه قطع روابط دیپلماتیک دو کشور به مجلس اوکراین را به عنوان یک ابتکار غیرعاقلانه طرف مقابل مورد انتقاد قرار داده بود.

روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد، نظامیان روس نزدیک شهر مرزی آرمیانسک کریمه در حالیکه برای جلوگیری از ورود خرابکاران از اوکراین تلاش می کردند با آتش نیروهای این کشور که از نفربرهای زرهی استفاده می کردند، مواجه شدند که سبب مرگ دو نیروی روسی شد.

در این گزارش آمده است: پس از پایان تیراندازی ها، ماموران امنیتی روسیه توانستند افزون بر دستگیری سه خرابکار، ۲۰ بسته انفجاری به وزن ۴۰ کیلوگرم، مقادیری مهمات و تجهیزات جنگی سبک و وسائل ویژه جاسوسی متعلق به گروهی که قصد نفوذ به خاک کریمه را داشتند، کشف کنند.

ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه پس از انتشار این اطلاعات به اوکراین هشدار داد و گفت که مسکو در برابر کشته شدن دو نظامی خود ساکت نمی ماند و واکنش لازم را نشان خواهد داد.
وی تلاش برای انجام اعمال خرابکارانه در کریمه را احمقانه و جنایتکارانه خواند و گفت: سازمان های اطلاعاتی اوکراین با این اقدام ها می خواهند توجه افکار عمومی را نسبت به اوضاع داخلی این کشور منحرف کنند و به شیوه ترور روی آورده اند.

پوروشنکو رییس جمهوری اوکراین نیز پس از سخنان پوتین همتای روسی خود، اعلام کرد: ادعای اعزام خرابکاران مسلح به منطقه کریمه موهوم و صرفا بهانه ای برای تهدید های نظامی جدید است و اتهام مطرح شده از سوی مسکو مبنی بر استفاده از شیوه های تروریستی علیه منطقه اشغالی کریمه بدون معنی و بی شرمانه است.

پوروشنکو در ادامه بیانیه خود آورده است: مسکو از مدت ها پیش با سخاوتمندی، تروریسم را در شرق اوکراین تامین مالی و از آن حمایت می کند و آن را تا سطح سیاست حکومتی ارتقاء داده است.

همزمان با تبادل تندترین اتهام های تروریستی بین مسکو و کی یف پس از تیراندازی مرزی اخیر، بنا به دستور رییس جمهوری اوکراین ارتش این کشور در مرز با کریمه و همجوار منطقه دونباس تحت کنترل مخالفان به حالت آماده باش کامل در آمد.

پوروشنکو روز پنجشنبه از اعلام آماده باش نظامیان این کشور در مرز با کریمه خبر داد و اعلام کرد: تصمیم آمادگی ارتش در مناطق همجوار دونباس و مرز کریمه در نشست فرماندهان، سران سازمان های امنیتی و وزارت خارجه اوکراین اتخاذ شده است.

تنش های جدید سیاسی-نظامی در حالی خود نمایی می کند که اوکراین پیش از بروز واقعه تیراندازی مرزی ضمن خودداری از پذیرش سفیر پیشنهادی روسیه اعلام کرد، روابط با این کشور در حد کاردار موقت خواهد بود.

این وضعیت که پایین ترین سطح روابط دیپلماتیک از زمان فروپاشی شوروی در سال ۱۹۹۱ است، نشان می دهد چشم اندازی برای پایان بحران دو ساله روابط مسکو و کی یف وجود ندارد و شاید در صورت تشدید تنش ها، دو کشور شاهد اجرای گزینه آخر یعنی قطع روابط دیپلماتیک باشند.

از سال ۲۰۱۴ پس از سقوط دولت وقت اوکراین با روی کار آمدن حکومت جدید و درگیری شبه نظامیان در شرق این کشور با نیروهای دولتی که روسیه متهم به حمایت از آنان می شود، کی یف و مسکو روابط پرتنشی دارند که به اعمال تحریم های ضد روسی گسترده غرب و همچنین اقدام متقابل مسکو منجر شده است.

جدایی شبه جزیره کریمه در ساحل دریای سیاه از اکراین و پیوستن آن به روسیه در سال ۲۰۱۴ توسط طرفداران این کشور براساس نتایج برگزاری یک همه پرسی که مورد تایید مسکو قرار گرفت، بزرگترین عامل افزایش تنش در روابط دو کشور بوده است.

این منطقه ۲۵ هزار و ۵۰۰ کیلومتری که اکنون دو میلیون و ۴۱۳ هزار نفر جمعیت شامل یک میلیون و ۴۵۰ هزار روس، ۵۷۶ هزار اوکراینی و ۲۴۵ هزار تاتار است، سال ۱۹۵۴ توسط نیکیتا خروشچف رییس جمهوری وقت شوروی سابق که زادگاهش اوکراین بود در قالب تغییرات نقشه ای به این کشور هدیه شده بود.

انتهای متن/

 
کد مطلب: 1757