لاوروف: جهان را از فاجعه‌ای بزرگ نجات دادیم

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۰
Share/Save/Bookmark
 
وزیر خارجه روسیه تصریح کرد، مسکو با ممانعت از حمله نظامی واشنگتن به سوریه در سال 2013 جهان را از عواقب وخیم و ویرانگر این حمله نجات داد.
 
ایراس: وزیر خارجه روسیه تصریح کرد، مسکو با ممانعت از حمله نظامی واشنگتن به سوریه در سال 2013 جهان را از عواقب وخیم و ویرانگر این حمله نجات داد.

به گزارش خبرگزاری ایتارتاس، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در سخنانی گفت، بدون شک اگر ممانعت روسیه‌ از حمله آمریکا به سوریه برای قانع کردن نظام بشار اسد، (رئیس جمهور سوریه) به کنار گذاشتن تسلیحات شیمیایی نبود، این حمله می‌توانست عواقب بسیار ویرانگری را به دنبال داشته باشد.

وی گفت: ترسناک است که تصور کنیم در صورت حمله آمریکا به سوریه سامانه دفاع هوایی و سلاح‌های کلاسیک باقیمانده و حتی انبار تسلیحات شیمیایی به دست چه کسی می‌افتاد.

وزیر خارجه روسیه گفت که هیچ کسی نمی‌داند سامانه دفاع هوایی که از انبارهای سلاح در لیبی پس از تلاش‌های ناکام کشورهای غربی برای ایجاد دموکراسی در این کشور از طریق عملیات نظامی به سرقت رفت به دست چه کسانی رسیده است.

لاوروف تأکید کرد: به نظر می‌رسد شرکای غربی ما تا به این لحظه عواقب ناشی از عملیات نظامی‌شان در خاورمیانه و آفریقا را درک نکرده‌اند. آن‌ها فکر می‌کردند که به محض نابودی نظام صدام و معمر قذافی دموکراسی در عراق و لیبی ایجاد خواهد شد اما به جای دموکراسی تنش و آشوب بر این دو کشور حاکم و انبارهای سلاح از سوی نظامیان غارت شد اما سلاح‌هایی از جمله سامانه دفاع هوایی و صدها تن مهمات معلوم نیست به دست چه کسانی رسید.

وی گفت: تنها در خود لیبی دستکم 500 سامانه دفاع هوایی دوش پرتاب از نوع "استرلا" و "ایگلا" ناپدید شد.

انتهای خبر/

 
کد مطلب: 1825