محکومیت عامل سردی روابط مسکو و ایروان

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۲
Share/Save/Bookmark
 
یک نظامی روس مامور خدمت در ارمنستان که با اقدام خود در قتل عام بامدادی تمامی اعضای یک خانواده سبب سردی روابط و برانگیخته شدن موج تنفر ضد روسی در این کشور شده بود، محکوم به حبس ابد شد.
 
ایراس: والری پرمیاکوف سرباز پایگاه 102 روسیه مستقر در منطقه گیومری ارمنستان ساعات اولیه بامداد 12 ژانویه 2015 با مسلسل هفت عضو یک خانواده ارمنستانی را در حالیکه خواب بودند، قتل عام کرد که پیش از فرار به ترکیه بازداشت شد.
خبرگزاری اینترفکس روز چهارشنبه در این باره گزارش داد: دادگاه نظامی مسئول رسیدگی به پرونده در پایگاه نظامی روسیه نزدیک شهر گیومری، پرمیاکوف را مجرم شناخت به تحمل حبس ابد محکوم کرد.

به گزارش ایرنا، برپایه گزارش های انتشار یافته، این سرباز هنگام فرار از پایگاه نظامی روسیه به مقصد ترکیه وارد یک خانه شده بود که پس از روبرو شدن با واکنش یکی از اعضای آن، همه را در خواب قتل عام کرد و این اقدام موجی از تنفر ضد روسی را بر انگیخت.

برگزاری تظاهرات و اعتراض های گسترده خیابانی علیه حضور نظامی روس ها در ارمنستان تا تاکید بر خواسته قطع روابط سیاسی پس از این قتل عام که با حمایت گسترده رسانه ای و شخصیت های غربی مواجه شد، بر روابط مسکو و ایروان سایه انداخت.

روسیه بین جمهوری شوروی سابق یکی از نزدیک ترین روابط را پس از بلاروس با جمهوری ارمنستان دارد که به علت موقعیت ویژه جغرافیایی این کشور راهبردی شده و همواره با رقابت فشرده غرب به ویژه آمریکا نیز مواجه است.ارمنستان در قفقاز جنوبی میان دریای سیاه و دریای خزر قرار دارد که مرز آسیا و اروپا محسوب می شود و در صورت حضور یا حداقل نفوذ سیاسی نظامی آمریکا، اتحادیه اروپا و ناتو در این کشور، غرب می توان بر معادلات کلان منطقه تاثیر زیادی بگذارد.

ارمنستان از این رو برای اروپا و آمریکا اهمیت نظامی-سیاسی دارد که در غرب با ترکیه، شمال گرجستان، شرق جمهوری آذربایجان (جمهوری قره باغ) و در جنوب ایران و جمهوری خودمختار نخجوان (جزئی از جمهوری آذربایجان) هم مرز است و هر گونه جای پا برای ناتو و آمریکا می تواند افزون بر شکل گیری دغدغه برای روسیه برای کشورهای غیر همسو با غرب نیز نگران کننده باشد.

انتهای خبر/

 
کد مطلب: 1827