نگرانی مسکو از بی ثباتی و حضور تروریست ها در ازبکستان

تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۲۲
Share/Save/Bookmark
 
رئیس کمیسیون امور بین المللی دومای روسیه گفت که مسکو پس از درگذشت اسلام کریم اف رئیس جمهوری ازبکستان نگران بروز بی ثباتی دراین کشور به ویژه قدرت نمایی گروه های تروریستی و افراطی است.
 
ایراس: رئیس کمیسیون امور بین المللی دومای روسیه گفت که مسکو پس از درگذشت اسلام کریم اف رئیس جمهوری ازبکستان نگران بروز بی ثباتی دراین کشور به ویژه قدرت نمایی گروه های تروریستی و افراطی است.
به گزارش ایراس به نقل از خبرگزاری ایتارتاس، روسیه از پنج روز پیش با اعلام بستری شدن رئیس جمهوری ازبکستان در بیمارستان به علت خون ریزی مغزی، اوضاع این کشور را که یکی از جمهوری شوروی سابق بوده، به دقت زیر نظر دارد.

کنستانتین کاساچیف اعلام کرد که نخبگان سیاسی ازبکستان نمی خواهند، اوضاع در دوران پس از رئیس جمهوری این کشور بی ثبات شود.

خبرگزاری ایتارتاس به نقل از کاساچیف نوشت: با وجود علاقه به حفظ ثبات در ازبکستان، افراطی ها به بروز هرج و مرج و اغتشاش در این کشور علاقه دارند و در این شرایط روسیه می تواند تاثیر ثبات بخشی داشته باشد.
 
وی ادامه داد: عواملی وجود دارد که امید برای حفظ ثبات در دوره انتقالی در ازبکستان را به وجود می آورد و همزمان نیز دلایل نگران کننده ای دیده می شود.

مقام پارلمانی روس در ادامه اظهار کرد: گروه هایی در ازبکستان وجود دارند که منافع آنها با یکدیگر یا هر دولتی که بر سر کار بیاید مطابقت نمی کند و سرنوشت کشور و منطقه نیز به توانایی این گروه ها برای رسیدن به توافق بستگی دارد.

کاساچیف از افراط گرایان به عنوان خطر بالقوه در ازبکستان یاد کرد و گفت که هرچند بسیاری از آنها از این کشور بیرون رانده یا مجازات شده اند، اما شمار زیادی در پاکستان و افغانستان حضور دارند و با نخستین نشانه های هرج و مرج باز می گردند و همزمان هم داعش و القاعده برای دوران پس از اسلام کریم اف خطرساز محسوب می شوند.

رئیس جمهوری ازبکستان روز جمعه در سن 78 سالگی پس از چند روز بستری بودن در بیمارستان به دلیل عارضه خونریزی مغزی در گذشت.

براساس زندگینامه موجود، «اسلام عبدالغنی یویچ کریم اف» که در سمرقند از پدر و مادرتاجیک بدنیا آمده، در رشته های اقتصاد و مهندسی مکانیک در مدرسه پلی تکنیک آسیای مرکزی و انستیتو اقتصاد ملی تاشکند زمان شوروی سابق تحصیل کرده است.

وی سال 1983 به عنوان وزیر اقتصاد ازبکستان این جمهوری وقت شوروی و سپس سال 1986 نایب رئیس شورای وزیران و رئیس اداره برنامه ریزی دولتی ازبکستان شد.

کریم اوف 1991 استقلال این جمهوری را از شوروی اعلام کرد و چندی بعد نیز در اولین انتخابات این کشور با بدست آوردن 68درصد آرا نخستین رییس جمهوری کشور مستقل ازبکستان شد که تاکنون قدرت را در دست داشت.

ازبکستان در آسیای مرکزی دارای مرز مشترک با افغانستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قرقیزستان، و قزاقستان به پایتختی تاشکند است که حدود 449 هزار کیلومتر مربع مساحت و بیش از 31 میلیون و 500 هزار نفر جمعیت دارد.

انتهای خبر/

 
کد مطلب: 1890