دیدار پوتین و اردوغان در چین / تلاش برای عادی سازی روابط روسیه و ترکیه

تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۸
Share/Save/Bookmark
 
"رجب طیب اردوغان" رئیس جمهور ترکیه با "ولادمیر پوتین" رئیس جمهور روسیه در حاشیه نشست گروه 20 در چین با یکدیگر دیدار کردند.
 
ایراس: "رجب طیب اردوغان" رئیس جمهور ترکیه با "ولادمیر پوتین" رئیس جمهور روسیه در حاشیه نشست گروه 20 در چین با یکدیگر دیدار کردند.

در این دیدار دو طرف درباره بحران سوریه و همکاری‌های اقتصادی با یکدیگر گفت‌وگو کردند.

به گزارش ایراس به نقل از parstoday، پوتین در این دیدار گفت: ما از بازگشت حالت سیاسی عادی به ترکیه استقبال کرده و سختی مرحله‌ای که آنکارا در آن به سر می‌برد و همچنین تلاش این کشور در مبارزه با تروریسم و تهدیدات را درک می‌کنیم.
وی افزود: پس از عادی سازی روابط با ترکیه، به صورت گسترده‌ای در دیگر زمینه‌ها به پیش می‌رویم.

اردوغان نیز در این نشست گفت که با پوتین موضوعاتی را که در نشست شهر سنت‌پترزبورگ مطرح کردیم دنبال خواهیم کرد.

رئیس جمهور ترکیه افزود، معتقدم گام‌هایی که در زمینه انرژی اتخاذ کردیم با قدرت به پیش خواهد رفت.

این دومین دیدار رهبران دو کشور بعد از شروع عادی سازی روابط است.در این دیدار «محمد شمشک» معاون نخست وزیر، «مولود چاوش اوغلو» وزیر خارجه، «نهاد زیبکچی» وزیر اقتصاد، «برات آلبایراک» وزیر انرژی و منابع طبیعی و «حاکان فیدان» رئیس سازمان اطلاعات ترکیه(میت) حضور داشتند.

به گفته ناظران سیاسی در آنکارا، آنچه که دیدار امروز اردوغان و پوتین را حساس کرده است، همزمانی این دیدار با گشوده شدن جبهه دیگری از عملیات برون مرزی ترکیه در خاک سوریه است.

روز گذشته شمار قابل توجهی تانک و ادوات مکانیزه ارتش ترکیه از منطقه «کلیس» وارد خاک سوریه شدند و با پیشروی تا منطقه «چوبان بی - الراعی» سوریه، این محدوده را از وجود عناصر داعش پاکسازی و به نیروهای به اصطلاح ارتش آزاد سوریه، واگذار کردند.

این عملیات در یازدهمین روز عملیات موسوم به 'سپر فرات' صورت گرفت.روابط ترکیه و روسیه به دنبال سرنگونی جنگنده روسی در 24 نوامبر سال گذشته در مرز این کشور با سوریه بحرانی شده بود که بعد از نامه اردوغان به پوتین در خرداد ماه گذشته و به دنبال آن سفر وی به سن پیترزبورگ، دو طرف نسبت به عادی سازی روابط تصمیم گرفتند.

عادی سازی روابط ترکیه، دست آنکارا را در شروع عملیات 'سپر فرات' در خاک سوریه باز کرد؛ ترکیه که به دنبال بروز بحران با روسیه، نمی توانست جنگنده های خود را در نوار مرزی سوریه به پرواز در آورد، با عادی سازی روابط با روسیه و گفت و گو درباره عملیات برون مرزی، اکنون عملیاتی را در زمینی به وسعت 90 کیلومتر و در عمق 40 کیلومتری خاک سوریه با عنوان پاکسازی عناصر تروریستی از مرزهای خود و برطرف کردن تهدیدات فرامرزی که امنیت ملی این کشور را به خطر انداخته، آغاز کرده است.

اردوغان  در حاشیه نشست سران گروه بیست با رئیس جمهوری چین، دبیرکل سازمان ملل و وزیر دفاع عربستان نیز دیدار داشت؛ وی قرار است با باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا نیز دیدار و گفت و گو کند.

انتهای خبر/

 
کد مطلب: 1895