در سمینار «ایران و اوراسیای مرکزی: 25 سال پس از اتحاد جماهیر شوروی» بیان شد:

چشم انداز موافقتنامه تجارت آزاد ایران واتحادیه اقتصادی اوراسیا

تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۴۶
Share/Save/Bookmark
 
دکتر اسفندیار امیدبخش: اگر موافقتنامه تجارت آزاد ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا منعقد شود، اولین موافقتنامه از این نوع ایران با یک نهاد منطقه ای خواهد بود ... با این حال، مذاکرات با اتحادیه اوراسیا تنها بخشی از سیاست خارجی ایران است.
 
ایراسدر ادامه نشست دوم سمینار «ایران و اوراسیا: 25 سال پس از فروپاشی»، دکتر اسفندیار امیدبخش مدیر کل روابط چندجانبه اتاق بازرگانی ایران، سخنرانی خود را با موضوع ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا؛ موانع و ظرفیت­های همکاری ارائه کرد.
 
دکتر امیدبخش با جدید دانستن بحث انعقاد موافقتنامه تجارت آزاد بین ایران و اتحادیه اوراسیا، گفت مذاکرات بر اساس تفاهمنامه دو جانبه برای انعقاد این موافقتنامه آغاز شده و تاکنون دو نشست در این رابطه برگزار شده و نشست سوم قرار است ماه آینده میلادی در ایران برگزار شود.
 
این نماینده اتاق ایران در مذاکرات موافقتنامه، در ادامه سخنان خود افزود اگر این موافقتنامه تجارت آزاد ایران واتحادیه اوراسیا منعقد شود، اولین موافقتنامه از این نوع ایران با یک نهاد منطقه ای خواهد بود. امیدبخش گفت آنچه تاکنون با عنوان موانفقتنامه تجارت آزاد ایران با کشورهای دیگر از جمله سوریه، از آنها یاد می شد در اصل موافقتنامه تجارت آزاد بر اساس صفر ساختن تعرفه­ها نبود. وی در توضیح خود در اینباره گفت موافقتنامه های موجود با 8 کشور موافقتنامه تعرفه ترجیحی هستند.

امیدبخش با ارائه آماری درباره ابعاد اقتصاد اتحادیه، عنوان کرد که بخش اعظم آمارها متعلق به روسیه است. به گفته وی یکی از مزیت های امضای موافقتنامه تجارت آزاد ایران و اتحادیه اوراسیا، عضویت چهار کشور از 5 کشور عضو اتحادیه در سازمان تجارت جهانی است.

 
مدیرکل روابط چندجانبه اتاق بازرگانی ایران گفت متوسط تعرفه های جاری اتحادیه با کشورهای دیگر 7.8 درصد است و متوسط تعرفه های ایران حدود 26 درصد می باشد و بر این اساس در نتیجه امضای موافقتنامه تجارت آزاد ایران با اتحادیه اوراسیا، بیشترین کاهش تعرفه باید از سوی ایران انجام شود.
 
امیدبخش گفت یکی از موانع برای کاهش تعرفه ایران این است که بر اساس قانون حداقل تعرفه باید حدود 4 درصد باشد و مجلس باید درباره کاهش تعرفه بر اساس موافقتنامه تجارت آزاد ایران و اتحادیه اوراسیا تصمیم گیری کند.
 
نماینده ایران در مذاکرات موافقتنامه تجارت آزاد با رد اخبار منتشره درباره عضویت ایران در اتحادیه، گفت واردات ایران تاکنون از اتحادیه حدود 1.5 درصد کل واردات و صادرات حدود 9 درصداز کل صادرات را به خود اختصاص داده اند که ارقام قابل توجهی نیستند.
 
وی با بیان اینکه به جز روسیه هیچ یک از کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا تاکنون در ایران سرمایه گذاری نداشته اند، چند نتیجه گیری ارائه کرد از جمله اینکه اتحادیه اوراسیا جدید تاسیس شده و نباید از آن انتظار زیادی داشت. ضمن اینکه مذاکرات نشان داده به لحاظ کارشناسی نیز یران به مراتب از اتحادیه قوی تر می باشد.
 
امیدبخش پیش بینی درباره چشم انداز مذاکرات امضای موافقتنامه تجارت آزاد بین ایران و اتحادیه اوراسیا را زودهنگام دانست و تاکید کرد مذاکراتی نیز همزمان اتحادیه اروپا و شرق آسیا ادامه دارد. در واقع مذاکرات با اتحادیه اوراسیا تنها بخشی از سیاست خارجی ایران است.

 
کد مطلب: 2110