انتشار کتاب درسی «زبان فارسی» برای دانشگاه‌های تاجیکستان

تاریخ انتشار : شنبه ۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۹
Share/Save/Bookmark
 
کتاب درسی «زبان فارسی»برای دانشجویان رشته «فیلولوژی ایران» در دانشگاههای تاجیکستان انتشار یافت.
 
ایراس: پژوهشگاه فرهنگ فارسی، تاجیکی در ادامه‌ همکاری با وزارت معارف و علوم جمهوری تاجیکستان و در پی درخواست ریاست دانشگاه دولتی تاجیکستان، کتاب درسی «زبان فارسی» را منتشر کرد.
کتاب مذکور با 180 صفحه برای دانشجویان رشته «فیلولوژی ایران» تهیه شده است.
«فیلولوژی» علمی است که آثار ادبی و زبانها را ازنظر تتبع و استقصای متون و صرف ونحو مورد دقت قرار می دهد.
به گزارش ایرنا،  این کتاب نوشته «عظیم بیضایف»، استاد دانشگاه ملی تاجیکستان است که با ویرایش پروفسور «عمر صفراف»، استاد همین دانشگاه و زیر نظر حسن قریبی، رئیس پژوهشگاه فرهنگ فارسی- تاجیکی منتشر شد.
به گفته مؤلف در پیشگفتار ، مطالب این کتاب به دو خط سریلیک و فارسی و نیز همراه با آوا‌نگاری لاتین تهیه شده است که برای دانش‌آموزان و دانشجویان امکان خوب شناخت املای واژه‌ها و خواندن نمونه متن‌ها را فراهم می‌سازد.
«عظیم بیضایف» با بیان اینکه در این کتاب برای اولین بار از آوانویسی بین المللی بر اساس الفبای لاتین استفاده شده است، تصریح کرد: کتاب یاد شده با درنظرداشت تجربه بین المللی و مهمترین دستاوردهای سالهای اخیر در مورد تهیه کتابهای درسی از جمله روشهای فعال تعلیم و تفکر انتقادی تالیف شده‌است.
وی گفت: برای تشویق دانشجویان به خوشنویسی ، در برخی از صفحات تمرین های مخصوص خوشنویسی نیز وجود دارد.
به گزارش پژوهشگاه فرهنگ فارسی تاجیکی در این کتاب علاوه بر موارد آموزشی زبان فارسی ، متون آن هم برای آشنایی با ایران و تاریخ آن نگاشته شده است.

انتهای خبر/

 
کد مطلب: 2132