کسب رتبه دوم ترانزیت کالا در خاک ترکمنستان توسط کامیون های ایرانی

تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۰
Share/Save/Bookmark
 
سازمان دولتی آمار ترکمنستان در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد: کامیون های ایرانی مقام دوم ترانزیت کالا در خاک ترکمنستان را طی ۸ ماه سال جاری داشته اند
 
ایراس: سازمان آمار ترکمنستان گزارشی از وضیعت حمل و نقل و ترانزیت کالا در این کشور در ۸ ماه اول سال جاری میلادی(۲۰۱۶) را منتشر کرد.

در این گزارش آمده است که ظرف ۸ ماه اول سال جاری میلادی بیش از ۳۱ هزار دستگاه کامیون خارجی از خاک ترکمنستان به صورت ترانزیتی عبور کرده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته میلادی ۶٫۲ درصد افزایش نشان می دهد.

سازمان آمار ترکمنستان با اشاره به اینکه قسمت عمده کامیون های ترانزیتی را کامیون های ترکیه و جمهوری اسلامی ایران تشکیل می دهند، اعلام کرد: ۵۲٫۳ درصد را کامیون های ترکیه و ۳۷٫۲ را کامیون های ترانزیت ایرانی به خود اختصاص داده اند.

در کل ظرف ۸ ماه اول سال جاری میلادی(۲۰۱۶) از خاک ترکمنستان ۱٫۷ میلیون تن کالا ترانزیت شده است که ۶۱٫۵ درصد آن را حمل ونقل ریلی و ۳۴٫۵ درصد آن را حمل و نقل جاده ای تشکیل می دهد.

بر اساس این گزارش، ارزش ارائه خدمات حمل ونقل و ترانزیتی صادرات و واردات اعم از حمل ونقل ریلی و جاده ای کالا ظرف ۸ ماه سال جاری میلادی(۲۰۱۶) بالغ بر ۱۲۳ میلیون دلار از جمله از محل ترانزیت ۷۴٫۵ میلیون دلار، صادراتی ۴۲٫۳ میلیون دلار و وارداتی نیز۶ میلیون دلار برآورد شده است.

گفتنی است از ۱۸ مرداد امسال از سوی طرف ترکمنستانی و فقط برای کامیون های ایرانی تعرفه ترانزیتی افزایش پیدا کرده است به طوری که ترکمن ها به دریافت عوارض۱۶۰ دلاری از کامیون های کمتر از ۲۰ تن و عوارض ۲۶۰ دلاری از کامیون های بالای ۲۰ تن ایرانی به عنوان حق ترانزیت (عبور) کشورشان اقدام کرده اند و علاوه بر آن به ازای هر یک کیلومتر تردد نیز یک دلار از همه کامیون های ایرانی دریافت می کنند.

انتهای خبر/

 
کد مطلب: 2145