دغدغه‌ اندیشمندان و سیاستمداران جهان نسبت به وضعیت آینده نظام بین الملل که در اجلاس والدای روسیه مطرح شد

تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۴۴
Share/Save/Bookmark
 
همایش بین المللی والدای روسیه پایان یافت، با دغدغه‌ای مشترک در بین همه اندیشمندان و سیاستمداران نسبت به وضعیت آینده نظام بین الملل .
 
ایراس: همایش بین المللی والدای روسیه پایان یافت، با دغدغه‌ای مشترک در بین همه اندیشمندان و سیاستمداران  نسبت به وضعیت آینده نظام بین الملل.
در نشست پایانی همایش بین‌المللی والدای که با حضور مقامات و اندیشمندان زیادی از سراسر برگزار شد عموم سخنرانان از ناخرسندی خود از وضع کنونی جهان و نا کارآمدی سازمان ملل گفتند و عنوان کردند که جهان را با نوعی خلاء در نظم و سیستم مواجه می‌بینند.
ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، هاینس فیشر ریس جمهور پیشین اتریش، تاریا هالونن رییس جمهور پیشین فنلاند و تامبو مبکی رییس جمهور پیشین آفریقای جنوبی در نشست پایانی والدای از  نگاه خود برای  اصلاح وضع موجود نظام بین‌الملل راهکار ارایه دادند که به این شرح است:

ولادیمیر پوتین:
من مطمئن هستم که بر هرگونه چالش و تهدید می‌توان تنها با اتحاد یا با کمک یکدیگر بر مبنای محکم حقوق بین الملل و مصوبه سازمان ملل غلبه کرد. قواعد عمومی سازمان ملل باید تا آنجایی‌که ممکن است کشورهای بیشتری را باوجود حفظ حاکمیت و مدل‌های توسعه خود، به فرآیند همگرایی اقتصادی و انسانی ملحق کند، مسئولیت سیاسی آنها را ضمانت، و هماهنگی اقدامات آنها را تامین نماید.

تنها با توقف مناقشات تسلیحاتی و با توسعه صلح آمیزانه تمام کشورها، ما می‌توانیم درخصوص پیشرفت اقتصادی، حل مسائل اجتماعی، انسانی و دیگر مسائل مهم صحبت کنیم.
 مبارزه عملی با تروریسم و افراط گرایی مهم است. بار ها گفته شده که پیروزی بر این پدیده شرارت تنها از طریق اتحاد تلاش تمام دولت‌های جهان امکان پذیر است.

باید در دستور کار بین الملل مسئله بازسازی حاکمیت، عرصه های اقتصادی و اجتماعی کشورهای خاورمیانه را قرار داد. اگر توسعه تدریجی اقتصاد جهانی ایجاد نگردد، جهان را نمی توان باثبات کرد.

هاینس فیشر:
من همچنان مثل گذشته مطمئن هستم که طرح همکاری اروپایی که برمبنای اتحادیه اروپا قرار دارد همچنان مثل گذشته برای ما لازم است.
من معتقدم که دموکراسی باید نقش مهمی را در گفت‌وگوهای ما درمورد چگونگی وضعیت آینده، ایفا کند. البته دموکراسی به مثابه یک سیستم سیاسی اکنون مشاهده می‌شود.
ما باید از صلح حمایت کنیم، از فرصت‌هایی که برایمان ایجاد می‌شود، استفاده کنیم. ما باید از اشتباهات گذشته مان درس بگیرم و همچنین برای توسعه مثبت در آینده تلاش نماییم.

تامبو مبکی:
برای اینکه آفریقا به اهدافش دست یابد نیاز به صلح جدیدی دارد. من مطلقا مطمئن هستم که دستیابی به شکوفایی و صلح در تمام جهان غیر ممکن است و همزمان با آن آفریقا نیز از دستیابی به چنین نتایج زیبایی محروم است. وجود صلح و پیشرفت بدون خودکفایی نسبی که مربوط به قاره آفریقا می‌شود غیر ممکن است.

مسئله اصلاحات در شورای امنیت بویژه بسیار مهم است، شورای امنیت باید تغییر پیدا کند. این کار سختی است. روسیه عضو شورای امنیت است. شاید روسیه هم مانعی در مسیر اصلاحات شورای امنیت است. اما اصلاحات شورای امنیت باید انجام گیرند. ما باید همچنین به روابط متقابل شورای امنیت و مجمع علنی سازمان ملل و روابط متقابل شورای امنیت با شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل توجه کنیم یعنی به تمام ساختار ها توجه کنیم. آنها باید همه ویژگی جهان چند قطبی را بیان کنند تا اینکه ما در سطح جهانی در راستای حل مسائل مربوط به امنیت، حقوق بشر و توسعه به موفقیت دست یابیم. مسئله حاکمیت هیچگاه ازبین نخواهد رفت. مسئله برابری دولت‌ها مطرح است. موجودیت دولت براین اصل استوار است. و مسئله حاکمیت باید درحین اصلاحات نهادهای سازمان ملل مد نظر قرار گیرد. جهان چند قطبی باید بازتاب کامل خود را در سازمان ملل پیدا کند.

تاریا هالونن:
اکنون باید به تمام قول‌ها عمل کرد. رهبران باید به مسئولیت کاری که برعهده گرفتند توجه و بدان عمل کنند. ما دارای منابع هستیم، ما از دانش کافی برخورداریم. تنها دراینجا اراده سیاسی لازم است. اولا در اینجا مطلقا نیاز به اخلاق است. علاوه برآن صحبت از ایجاد اقتصاد هوشمند، انتخاب صحیح و باهوشانه به میان می آید و من مطمئن هستم که ما میتوانیم به موفقیت دست یابیم. ما باید متاسفانه از نیروی نظامی برای پایان دادن به خشونت‌ها استفاده کنیم. اما به چه صورت؟ ما نمیتوانیم ببینیم که مردم زجر میکشند و شهروندان بویژه کودکان صدمه دیده اند.

بدون ایجاد سیستمی که در آن بازیگران زیادتری وجود داشته باشند، برای ما سخت خواهدبود همچنین ما برای موفقیت به تدابیری در راستای تحکیم اعتماد نیاز داریم.

منبع: کانال تلگرام رسمی دکتر مهدی سنایی، سفیر ایران در روسیه

انتهای متن/ 
کد مطلب: 2152