غرب توانایی رویارویی با چین و روسیه را ندارد

تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۴
Share/Save/Bookmark
 
رئیس پیشین سرویس اطلاعات خارجی انگلیس (ام.آی 6) اذعان کرد که غرب ظرفیت رویارویی با چین و روسیه را ندارد.
 
ایراس: «جان ساورز» رئیس پیشین سرویس اطلاعات خارجی انگلیس (ام.آی 6) در مقاله ای در روزنامه فایننشال تایمز نوشت دولت آمریکا باید در روابطش با کشورهای چین و روسیه، رقبای ژئوپلیتیک اش، تجدید نظرکند و همکاری با قدرت های بزرگ را به بلندپروازی های هژمونیک اش اولویت دهد.
دوره یکه تازی آمریکا و دنیای تک قطبی به پایان رسیده و مسیر برای متوازن شدن قدرت در دنیا فراهم شده است. این در حالیست که شخصیت های جنگ طلب در واشنگتن تبلیغات گسترده ای را درباره لزوم اتخاذ سیاست تهاجمی در قبال چین و روسیه آغاز کرده اند.
اولویت اصلی رییس جمهوری بعدی آمریکا باید یافتن راهکاری برای دوری کردن از تنش مستقیم با چین و روسیه باشد.
در حال حاضر پکن و مسکو، استیلای آمریکا بر دنیا را به چالش کشیده اند و احتمال وقوع جنگ بین قدرتهای بزرگ بار دیگر قوت گرفته است.
استیلای آمریکا بر دنیا کمتر از 25 سال به طول انجامید و دلیل آن نیز سیاست جنگ طلبانه این کشور و وقوع بحران مالی سال 2008 بود. با وجودی که آمریکا همچنان کشور بسیار قدرتمندی است اما دیگر از هژمونی جهانی برخوردار نیست.
همچنین استیلای اقتصادی غرب بر جهان نیز طی سالهای اخیر از بین رفته است. هفت کشور صنعتی جهان موسوم به «جی هفت» اکنون تنها 47 درصد تولید ناخالص داخلی کل دنیا را به خود اختصاص داده اند و به نظر نمی رسد شرایط برای این کشورها در حال بهبود باشد.
همچنین به نظر می رسد که جذابیت دموکراسی غربی در دنیا نیز کاهش یافته است و این موضوع شرایط را برای غرب پیچیده تر کرده است.
به همین دلیل غرب باید رویکردی را در پیش گیرد که ثبات جهانی اولویت آن باشد. دفاع موثر، موضوع بسیار مهمی است اما سرمایه گذاری دفاعی آمریکا مدتهاست که از مسیر اصلی اش منحرف گشته و در آنچه جنگ با تروریسم خوانده می شود، هزینه شده است.
بتازگی آمریکا متوجه شده است که سرمایه گذاری دفاعی اش باید منطبق با سرمایه گذاری دفاعی کشورهای چین و روسیه باشد.
البته این به معنای بازگشت به نحوه رویارویی قدرت ها در جنگ سرد نیست بلکه تنها یک طرح است.
زمانی می توان موازنه قدرت را حفظ کرد که قدرتهای جهانی نظام های سیاسی را که در هر یک از این کشورها حکمفرما است، بپذیرند و بدون درنظر گرفتن اینکه  تا چه اندازه با آن موافق یا مخالف هستند مرزی را برای اقدامات تهاجمی شان تعیین کنند و همگی به آن پایبند بمانند.
در صورتی که قدرتهای جهانی در صدد خسارت وارد کردن به یکدیگر نباشند، یافتن راهکار برای حل تنش های منطقه ای نیز به سهولت امکان بپذیر است.

انتهای خبر/


 
کد مطلب: 2153