در نشست هیئت دیپلماتیک ایران و ترکمنستان مطرح شد؛‌

حرف دشمنان نمی‌تواند باعث تزلزل در روابط ایران و ترکمنستان شود

تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۹
Share/Save/Bookmark
 
نشست هیات ایرانی و هیات دیپلماتیک ترکمنستان با موضوع بررسی روابط این دو کشور در موسسه مطالعات ایران و اوراسیا برگزار شد.
 
ایراس: نشست موسسه مطالعات ایران و اوراسیا با موضوع بررسی روابط ایران و ترکمنستان: تجارب گذشته، چشم انداز آینده و باحضور هاشمی گلپایگانی، سفیر سابق ایران در ترکمنستان، احمدقربانف سفیر ترکمنستان در ایران، صفر بردی نیازاوف، فرستاده ویژه وزارت امور خارجه ترکمنستان، مراد ناظاروف، مشاور وزیر امورخارجه ترکمنستان، آمانگلدی رحمانوف، رئیس دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه ترکمنستان و اعضای شورای علمی موسسه ایراس و پژوهشگران و دیپلمات های سابق دو کشور برگزار شد.

هاشمی گلپایگانی در ابتدای این نشست با اشاره به اعتقادات مذهبی مشترک و مسولیت همسایگی و مشترکات تاریخی فرهنگی  میان دو کشور ایران و ترکمنستان گفت: جمهوری اسلامی ایران بعد از اعلام استقلال ترکمنستان، به پشتیبانی و حمایت از این امر پرداخت و به برقراری روابط دیپلماتیک با این کشور مبادرت ورزید.

وی افزود: در آن زمان که هنوز ترکمنستان تجربه استقلال و حکومت داری را نداشت و کشورهای دیگری به دنبال خدشه دار کردن استقلال ترکمنستان بودند، جمهوری اسلامی با تمام توان در جهت حفظ استقلال و تقویت دولت ترکمنستان اقدام کرد.

گلپایگانی گفت: روابط برادرانه و صمیمانه دو رئیس جمهور در آن مقطع، پایه های همکاری و گسترش روابط بین دوکشور را بسیار محکم کرد.

وی در ادامه ضمن اشاره به اعلام بی طرفی ترکمنستان و تصویب آن در سازمان ملل در 25 سال پیش گفت: بنا به قول مرحوم نیازوف رئیس جمهور وقت ترکمنستان یکی از عوامل مهم این اتفاق، پیگیری ها و حمایت های رئیس جمهور وقت جمهوری اسلامی ایران بود.

سفیر سابق ایران در ترکمنستان در ادامه با اشاره به اینکه دشمنان جهموری اسلامی بارها از روابط برادرانه ایران و ترکمنستان ابراز ناراحتی کرده اند، افزود: رئیس جمهور ترکمنستان به این واقعیت آگاه هستند که روابطی که بر مبنای برادری میان دو کشور ایجاد شده با حرفهای دشمنان نمی تواند دچار تزلزل گردد.

وی با اشاره به اینکه با سفرهای روسای جمهور دو کشور در دوران کنونی نیز روابط دو کشور عمق بیشتری پیدا کرد و همکاری ها در عرصه های مختلف بیشتر شده  است، گفت: در این سفرها بیش از 28 سند همکاری امضا شده است.

هاشمی گلپایگانی در انتها تصریح کرد: دوطرف روابط تجاری و ترانزیتی خوبی دارند و ایران تمایل دارد بخاطر ناامن بودن منطقه از لحاظ دفاعی و امنیتی با ترکمنستان همکاری لازم را داشته باشد و تجربیات خود را در اختیار انها قرار دهد.

در ادامه آمانگلدی رحمانوف، رئیس دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه ترکمنستان، ضمن تایید صحبت های آقای هاشمی، سخنان وی را کلاس آموزشی خوبی برای دو کشور دانست.
رحمانوف، سفرش به تهران را خوب ارزیابی کرد و گفت: تجربیات این سفر را برای آموزش دادن به دیپلمات های آینده که الان در دانشکده مشغول یادگیری هستند، انتقال خواهم داد.
وی ضمن تشکر از دعوت موسسه مطالعات ایران و اوراسیا، این نشست را سرآغاز همکاری این موسسه با دانشکده روابط بین الملل ترکمنستان دانست و از این همکاری استقبال کرد.
 رئیس دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه ترکمنستان تاکید کرد مباحث مطرح شده در نشست را به مسئولان ترکمنستان انتقال خواهم داد.

 در جلسه بررسی روابط ایران و ترکمنستان: تجارب گذشته، چشم انداز آینده، احمد قربانف، سفیر جمهوری ترکمنستان در تهران توضیحاتی در مورد مشکلات پیش آمده بین دو کشور در مورد بحث ترانزیت دادند.

قربانف گفت: وقتی روابط دو کشور گسترش پیدا می کنه، قاعدتاً مسائل و مشکلاتی هم به وجود میاد. وی ادامه داد درخصوص حمل و نقل بین دو کشور همچنان که همه در جریان هستند باید عوارض گمرکی یکسانی پرداخت بکنند. البته مشکلات به وجود آمده بیشتر فنی هستش و قابل حل.

سفیر ترکمنستان گفت: در قانون ترکمنستان برای تمامی خودروهایی که از خاک این کشور تردد دارند، از سال 2000 به بعد تعرفه های خواصی برای پرداخت ترانزیت وضع شده و برای کشور های مختلف تعرفه های جداگانه مشخص گردیده است. و در این قانون خودروهای متعلق به جمهوری اسلامی ایران معاف از پرداخت این تعرفه ها و عوارض هستند.
قربانف ادامه داد: این قانون به مدت 10 سال اجرایی شد و متقابلا ایران هم این تحصیلات ویژه را برای خودروهای ترکمنستان اعمال می کرد.
اما همچنان که در جریان هستید چند وقت پیش بین ایران و ترکیه در زمینه حمل و نقل یک ناهماهنگی و مشکلاتی ایجاد شد و در نتیجه همین مشکلات قرار بر این شد برای خودروهای ایرانی و ترکیه ای این تعرفه ها رو افزایش بدند.

در همان تصمیمات اسم ترکمنستان نیز اومده بود. این وضعیت به مدت 2 سال ادامه پیدا کرد و طی این دو سال عوارض نسبتا زیادی از خودروهای ترکمنی دریافت می شد.
سفیر ترکمنستان افزود  این وضعیت یک طرفه بود و نباید ادامه پیدا می کرد. چون ترکمنستان دریافت تعرفه از خودروهای ایرانی را معاف کرده بود و ما دیدیم اسم کشور ما هم رفته در این لیست پس ما هم دریافت کنیم و  این یک طرفه بود و ما از خودروهای ایرانی عوارض ترانزیت نمی گرفتیم، ولی سمت ایران دریافت می کرد. به این خاطر پیشنهاد کردیم باید متقابل باشد.

در این موضوع چندین جلسه برگزار گردید و در آن جلسات پیشنهاد کردیم که شما خودروهای ترکمنستان را معاف از پرداخت عوارض بکنید و ما هم همین کار رو می کنیم و خودروهای ایران رو معاف از پرداخت عوارض می کنیم.
وی در پایان گفت این موضوع همچنان در حال بحث و بررسی است و در آینده نزدیک به نتیجه خواهد رسید.

گفتنی است، نشست تجارب گذشته، چشم انداز آینده در موسسه مطالعات ایران و اوراسیا با بررسی روابط ایران و ترکمنستان در روز دوشنبه 17 آبان با حضور جمعی از دیپلمات ها و کارشناسان روابط بین الملل دو کشور برگزار شد.

انتهای خبر/

 
کد مطلب: 2186