سفیر ترکمنستان در ایران، در پاسخ به خبرنگاران در ایراس:

در قانون ترکمنستان، خودروهای ایرانی معاف از پرداخت تعرفه ها و عوارض هستند.

تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۱
Share/Save/Bookmark
 
نشست کارشناسان و پژوهشگران ایرانی و هیات دیپلماتیک ترکمنستان، با موضوع بررسی روابط این دو کشور در 25 سال اخیر و چشم انداز روابط، در موسسه مطالعات ایران و اوراسیا (ایراس) برگزار شد. در بخشی از این نشست، سفیر ترکمنستان در ایران، به پرسش های کارشناسان و اصحاب رسانه پاسخ گفت.
 
ایراس: نشست موسسه مطالعات ایران و اوراسیا (ایراس) با موضوع «بررسی روابط ایران و ترکمنستان؛ تجارب گذشته، چشم انداز آینده» و باحضور هاشمی گلپایگانی، سفیر سابق ایران در ترکمنستان، احمدقربانف سفیر ترکمنستان در ایران، صفر بردی نیازاوف، فرستاده ویژه وزارت امور خارجه ترکمنستان، مراد ناظاروف، مشاور وزیر امور خارجه ترکمنستان، آمانگلدی رحمانوف، رئیس دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه ترکمنستان و اعضای شورای علمی موسسه ایراس و پژوهشگران و دیپلمات های سابق دو کشور برگزار شد.

در بخشی از این نشست، احمد قربانف، سفیر ترکمنستان در تهران، پیرامون مشکلات پیش آمده در مرز دو کشور ایران و ترکمنستان و در پاسخ به سوال کارشناسان و خبرنگاران، توضیحاتی ارائه کرد.

قربانف گفت: مشکلات اینچنینی زمانی بروز می کند که روابط کشورها در حال گسترش است، بنابراین، وقتی روابط ایران و ترکمنستان در حال توسعه است، بروز مشکلات فی مابین از این دست نیز گریزناپذیر خواهد بود. وی ادامه داد: در خصوص حمل و نقل بین دو کشور، همچنان که همه در جریان هستند، باید عوارض گمرکی یکسانی پرداخت شود و در مورد اخیر، مسائل موجود در حمل و نقل دو کشور، بیشتر فنی و قابل حل است.

سفیر ترکمنستان افزود: در قانون ترکمنستان برای تمامی خودروهایی که از خاک این کشور تردد دارند، از سال 2000 به بعد تعرفه های خاصی برای پرداخت ترانزیت وضع شده و برای کشور های مختلف تعرفه های جداگانه مشخص گردیده است. جالب توجه است که در این قانون خودروهای متعلق به جمهوری اسلامی ایران معاف از پرداخت این تعرفه ها و عوارض اعلام شده اند.

قربانف ادامه داد: این قانون به مدت 10 سال اجرایی شد و متقابلا ایران نیز این تسهیلات ویژه را برای خودروهای ترکمنستان در نظر می گرفت.

اما همچنان که در جریان هستید، چند وقت پیش در زمینه حمل و نقل، بین ایران و ترکیه ناهماهنگی و مشکلاتی ایجاد شد و در نتیجه همین مشکلات، قرار بر این شد تا عوارض خودروهای ایرانی و ترکیه ای افزایش پیدا کند.

وجه مرتبط این قضیه به روابط حمل و نقل مرزی ایران و ترکمنستان اینجاست که در تصمیم مذکور، نام کشور ترکمنستان نیز ذکر شده بود. با این حال، این وضعیت به مدت 2 سال ادامه پیدا کرد و طی این دو سال عوارض نسبتا زیادی از خودروهای ترکمنی دریافت می شد.

سفیر ترکمنستان ادامه داد: این وضعیت یک طرفه بود و نباید ادامه پیدا می کرد. چون خودروهای ایرانی در ترکمنستان  کماکان از پرداخت تعرفه و عوارض معاف بود و در مقابل، ما شاهد بودیم که خودروهای ترکمنستان نیز در این لیستِ افزایشِ عوارض جای گرفته اند. در نتیجه، به این خاطر پیشنهاد کردیم که دریافت ها و پرداخت ها، برابر و متقابل باشد.

در خصوص این موضوع، چندین جلسه برگزار شد و در آن جلسات، ما حتی پیشنهاد کرده ایم که ایران خودروهای ترکمنستان را از پرداخت عوارض معاف اعلام کند و ترکمنستان نیز، متقابلا همین رویه را در پیش خواهد گرفت. به عبارت دیگر، هم طرف ایرانی و هم طرف ترکمنستانی، از پرداخت ها معاف شوند.

وی در پایان اعلام کرد: این موضوع همچنان در حال بحث و بررسی است و در آینده نزدیک به نتیجه خواهد رسید.

گفتنی است، نشست «بررسی روابط ایران و ترکمنستان؛ تجارب گذشته، چشم انداز آینده» در موسسه مطالعات ایران و اوراسیا (ایراس) با بررسی چالش ها و فرصت های روابط ایران و ترکمنستان در روز دوشنبه 17 آبان با حضور جمعی از دیپلمات ها و کارشناسان روابط بین الملل ایران و ترکمنستان برگزار شد.

انتهای متن/
 
کد مطلب: 2188