روسیه و چین "بوئینگ" و "ایرباس" را به چالش می‌کشند

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۶
Share/Save/Bookmark
 
 
ایراس: به گزارش نشریه "دیلی اکسپرس"، روسیه و چین متحد می‌شوند تا هواپیمای جدیدی بسازند که قادر است با "بوئینگ" و "ایرباس" به رقابت بپردازد. بنابر این گزارش، "شرکت هواپیماسازی مشترک" روسیه و "شرکت تجاری هواپیماسازی چین" در جریان نمایشگاه هوایی Airshow China-2016  که در جوهای چین برگزار گردید، مدلی از هواپیمای جدید را ارائه دادند. نشریه می‌نویسد که هواپیمای جدید در شانگهای ساخته، آزمایش آن در سال 2021 آغاز و پروازهای آن در سال 2025 انجام خواهد شد.
"دیلی اکسپرس" اظهار می‌کند که دو کمپانی نام برده 16 میلیارد پوند سرمایه‌گذاری می‌کنند. ایده طراحی و ساخت مشترک این هواپیمای غول ‌پیکر از سوی رئیس جمهور روسیه "ولادیمیر پوتین" در جریان دیدارش از پکن در سال 2014 مطرح شده بود. به عقیده نشریه، این طرح مسیر ایده تا عمل را به سرعت پیمود.

روزنامه در پایان اظهار می‌کند: «نمایندگان طرف چینی اعلام کرده‌اند که هواپیمای جدید رقیب قابلی برای "بوئینگ" و "ایرباس" هست، زیرا دارای مزیت‌های غیرقابل تردیدی است. پیش از همه، در مقایسه با مدل‌های مشابه نیازمند 10 درصد سوخت کم‌تری است. طراحان اظهار می‌کنند که این هواپیما قادر به حمل و نقل 280 مسافر در مسافت 12070 کیلومتری است.» برای مقایسه، حداکثر ظرفیت هواپیمای ایرباس A320 180 مسافر در مسافت 5900 کیلومتری است.

اضافه می‌کنیم که نخست وزیر چین "لی کتسیان" و نخست وزیر روسیه "دمیتری مدودف" در جریان بیست و یکمین دیدار روسای دولت‌ها در سنت‌-پترزبورگ در خصوص همکاری استراتژیک در حوزه انرژی اتمی به توافق رسیدند. نخست وزیر چین در جریان این دیدار اظهار کرد که چین و روسیه به متحدین استراتژیک تبدیل شده‌اند. بنابر اظهارات او، دو کشور در آینده‌ای نزدیک در همه حوزه‌ها، از جمله در حوزه دفاعی با یکدیگر همکاری خواهند کرد. کمپانی‌ها و بانک‌های چین آماده سرمایه‌گذاری در توسعه بخش تجارت در شرق دور هستند و روسیه نیز دارای قابلیت ارسال و تحویل مواد خام و محصولات نظامی به چین هست.

انتهای خبر/
کد مطلب: 2193