اوکراین خواستار حمایت دونالد ترامپ از این کشور شد.

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۱
Share/Save/Bookmark
 
پترو پروشنکو، رییس جمهوری اوکراین روز سه شنبه در گفتگویی تلفنی با دونالد ترامپ از رییس جمهوری منتخب آمریکا خواست از کی یف در برابر سیاست های تهاجمی مسکو، حمایت کند.
 
ایراس: پترو پروشنکو، رییس جمهوری اوکراین روز سه شنبه در گفتگویی تلفنی با دونالد ترامپ از رییس جمهوری منتخب آمریکا خواست از کی یف در برابر سیاست های تهاجمی مسکو، حمایت کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، رییس جمهوری اوکراین در این تماس تلفنی از رییس جمهوری منتخب آمریکا خواست از اصلاحات مورد نظر کی یف نیز حمایت کند. پترو پروشنکو و ترامپ همچنین درباره تعیین زمانی جهت دیداری دوجانبه توافق کردند.

درخواست رییس جمهوری اوکراین از رییس جمهوری منتخب آمریکا برای حمایت از آن کشور در حالی انجام شد که ترامپ از همکاری با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه استقبال کرده و ائتلاف تشکیل شده در غرب ضد این کشور را محکوم کرده است. به همین دلیل پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دولت اوکراین را به شدت نگران کرده است.

رییس جمهوری منتخب آمریکا حتی چندی پیش پیشنهاد پذیرفته شدن الحاق منطقه کریمه به روسیه از سوی آمریکا را مطرح کرد که با واکنش منفی دولت اوکراین روبرو شد. ترامپ اعلام کرده است که در صورتی که پذیرفته شدن الحاق کریمه به روسیه از سوی واشنگتن به ترمیم روابط دو طرف منجر شود، باید آن را در دستور کار قرار داد.

در عین حال، پروشنکو در اوایل ماه جاری در این رابطه گفته بود: شکی نیست که ترامپ موضوع الحاق کریمه به روسیه را به رسمیت نخوهد شناخت.
دولت آمریکا و روسیه، علاوه بر اختلاف شان درباره مسائل اوکراین درباره سوریه نیز اختلاف نظر دارند. با این حال ترامپ و پوتین پیشتر در گفتگویی تلفنی درباره عادی سازی روابط آمریکا و روسیه کرده اند.

منطقه کریمه در روز ششم ماه مارس 2014 همه پرسی برگزار کرد که در آن 96 ممیز 77 صدم درصد از شهروندان کریمه به جدایی از اوکراین و پیوستن به روسیه رأی دادند.
پوتین رئیس جمهور روسیه نیز در روز 18 مارس معاهده پیوستن کریمه را به روسیه امضا کرد. روابط کشورهای غربی و مسکو بعد از الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه در ماه مارس 2014 تیره شد.

انتهای خبر/
کد مطلب: 2238