امضاي 6 سند همکاري ميان ترکمنستان و فلسطين

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۴۸
Share/Save/Bookmark
 
محمود عباس رئیس دولت فلسطین که دو روز پیش وارد عشق آباد؛ پایتخت ترکمنستان شد، با قربان قلی بردی محمداوف رئیس جمهور این کشور دیدار و گفتگو کرد.
 
ایراس: اولين سفر رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين به ترکمنستان به امضاي 6 سند همکاري در عرصه‌هاي مختلف ميان مقامات دوطرف منتهي شد.
به گزارش واحد برونمرزي صدا و سیما، "محمود عباس" رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين که شب گذشته به همراه هياتي سياسي و اقتصادي وارد ترکمنستان شده بود با رئيس جمهور اين کشور ديدار و گفت و گو کرد.
پس از اين ديدار امروز محمود عباس و قربان قلي بردي محمد اف، طرفين اسناد همکاري مختلفي در عرصه تعاملات اقتصادي، تجاري، گردشگري، امور مالي، آموزشي، آکادميک و فرهنگي انضا کردند.
محمود عباس، امضاي اين اسناد را زمينه اي براي تحکيم و گسترش روابط و همکاري بين فلسطين و ترکمنستان عنوان کرد واز توافق براي تشکيل کميسيون مشترک همکاريهاي اقتصادي بين دو طرف خبر داد.
عباس در کنفرانس خبری پس از این دیدار تاکید کرد: اسرائیل حق ندارد ماهیت قدس شرقی و هویت آن را تغییر دهد و به مقدسات اسلامی و مسیحی در آن تعدی کند.
وی گفت که رئیس جمهور ترکمنستان را در جریان اوضاع دشوار فلسطینی‌ها به دلیل ادامه اشغال گری اسرائیل و تنگ کردن عرصه بر فلسطینی‌ها با گسترش عملیات شهرک‌سازی‌ها در کرانه باختری از جمله قدس شرقی قرار داد.
رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین تاکید کرد: ما آماده ساختن صلح بر اساس قطعنامه‌های مشروع بین المللی و طرح صلح عربی هستیم تا کشور مستقل فلسطین با پایتختی قدس شرقی در مرزهای سال 1967 تشکیل شود.
وی مجددا از برگزاری کنفرانس بین المللی در پاریس و ایجاد مکانیزمی جدید که بر اساس سقف زمانی مشخص عمل کند حمایت کرد.
محمود عباس همچنین از دعوت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه جهت دیدار میان عباس و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در مسکو استقبال کرد.
رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين همچنين از حمايت دولت ترکمنستان در زمينه تاسيس سفارت اين کشور در عشق‌آباد نيز تقدير کرد.

انتهای خبر/

 
کد مطلب: 2244