روسیه عضویت در دادگاه جنایی بین المللی را نپذیرفت

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۰۱
Share/Save/Bookmark
 
ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه فرمان امتناع این کشور از شرکت در موافقت نامه دادگاه بین المللی جنایی معروف به اساسنامه رم را صادر کرد.
ایراس: برپایه دستور پوتین که روز چهارشنبه در پایگاه اسناد رسمی دولت روسیه منتشر شده، آمده است: براساس پیشنهاد وزارت دادگستری با موافقت و هماهنگی وزارت امور خارجه و سایر نهادهای ذیربط، دادستانی کل امتناع مسکو از شرکت در موافت نامه دادگاه بین المللی را به دبیر کل سازمان ملل اطلاع خواهد کرد.

برپایه این دستور، امتناع روسیه از پیوستن به ساختار حقوقی و کیفری اساسنامه رم از امروز اعتبار اجرایی پیدا کرد.
به گزارش ایرنا، اساسنامه دادگاه کیفری یا جنایی بین الملی مستقر در لاهه هلند ۱۵ ژوئن ۱۹۹۸ در رم به تأیید نمایندگان ۱۲۰ کشور رسید و اول ژوئیه ۲۰۰۲ نیز با تصویب در ۶۰ کشور موجودیت یافت.

دادگاه لاهه به جرایمی رسیدگی می‌کند که پس از تاریخ تشکیل این مرجع توسط اتباع یا در قلمرو یکی از کشورهای عضو انجام شده باشد یا اینکه با تصویب شورای امنیت سازمان ملل متحد احاله شود.

تا ماه مارس ۲۰۱۶ شمار اعضای این نهاد به ۱۲۴ کشور رسیده‌ و ۳۱ کشور دیگر هم اساسنامه رم را امضا کرده‌اند، ولی هنوز در مجالس قانونگذاری تصویب نشده است. از سوی دیگر، افزون بر روسیه، آمریکا و چین سه عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل، هند نیز به آن نپیوسته است.

این دادگاه تاکنون به پنج واقعه نسل کشی در اوگاندا، کنگو، آفریقای مرکزی، کنیا و جنگ دارفور در سودان رسیدگی و علیه ۱۴ نفر اعلام جرم کرده که هفت مجرم فراری، ۲ نفر احتمالا مرده، چهار بازداشتی و یک متهم هم داوطلبانه در دادگاه حاضر شده ‌است.

انتهای خبر/
کد مطلب: 2246