همایش «تسامح ادیان و تفاهم ملت‌ها؛ عامل صلح و ثبات جامعه» در تاشکند برگزار شد.

تاریخ انتشار : جمعه ۲۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۴۹
Share/Save/Bookmark
 
شرکت‌کنندگان در همایش بین‌المللی «تسامح بین ادیان و تفاهم بین ملت‌ها عامل صلح و ثبات جامعه» در «تاشکند» بر لزوم همزیستی مسالمت‌آمیز ادیان و ملیت‌های گوناگون به عنوان یکی از فضایل ارزشمند اخلاقی در جهان تأکید کردند.
 
ایراس: همایش علمی با عنوان «تسامح بین ادیان و تفاهم بین ملت‌ها عامل صلح و ثبات جامعه» به مناسبت «روز تسامح بین‌المللی» در محل دانشگاه اسلامی «تاشکند» برگزار شد.

«کریستا پیکات» رئیس نمایندگی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) در ازبکستان، در این همایش گفت: 16 نوامبر در بیست و هشتمین نشست یونسکو در سال 1995 میلادی به عنوان روز بین‌المللی تسامح تعیین گردید و این سازمان هر ساله ضمن گرامیداشت این روز، بیانیه‌ای نیز در این خصوص صادر می‌کند.

وی افزود: تاکنون بیش از 70 سند در ارتباط با موضوع تسامح و دوستی بین ملت‌ها توسط یونسکو به تصویب رسیده است که نشان‌دهنده این است که این سازمان در راستای گسترش همکاری بین نمایندگان ملیت‌ها و نژادها، برقراری گفت‌وگو بین ادیان و ایجاد صلح و آسایش در جهان فعالیت می‌کند.

پیکات همچنین تأکید کرد: تسامح ابزاری در جهت رشد جامعه و احترام به حقوق خود است و در تبادلات فرهنگی و انسانی در جهان نقش مهمی را ایفا می‌کند.

«آرتیق‌بیک یوسف‌اف» رئیس کمیته امور دینی دولت ازبکستان نیز گفت: آسیای مرکزی که در چهارراه تمدن‌های بزرگ جهان واقع است، در گفت‌وگوی بین تمدن‌ها، تبادل ارزش‌های فرهنگی و رشد جامعه، مردم و کشورها نقش منحصر بفردی ایفا می‌کند.

وی افزود: ازبکستان از بدو استقلال در راستای حسن همسایگی مسالمت‌آمیز، همکاری‌های متقابل نمایندگان ملیت‌ها و مذاهب مختلف و حفظ ثبات اجتماعی در جامعه گام‌های قابل ملاحظه‌ای برداشته است.

یوسف‌اف در ادامه اظهار داشت: در همان سال‌های اولیه استقلال در ازبکستان، قانون «آزادی مذاهب و سازمان‌های دینی» به ابتکار «اسلام کریم‌اف» نخستین رئیس جمهور این کشور به تصویب رسید که دولت طبق این قانون در راستای تأمین آزادی و تحکیم تسامح دینی و بدون هیچ‌گونه دخالتی در امور داخلی سازمان‌های دینی با آنها همکاری می‌کند.
رئیس کمیته امور دینی ازبکستان خاطرنشان کرد: هم‌اکنون در این کشور نمایندگان بیش از 130 فرقه از ادیان مختلف به طور مسالمت‌آمیز زندگی می‌کنند و در رشد اقتصادی و اجتماعی کشور نیز به طور مساوی نقش دارند که این نیز به نوبه خود نمونه بارز تسامح دینی است.

وی افزود: در حال حاضر در این کشور 2 هزار و 239 سازمان دینی متعلق به پیروان 16 دین مختلف فعالیت می‌کنند که 2 هزار و 65 نهاد دینی که معادل 94 درصد این سازمان‌ها می‌باشد مربوط به مسلمانان است. همچنین 158 نهاد دینی مسیحی، 8 نهاد یهودی، 6 نهاد بهایی، یک معبد بودا و ... نیز در ازبکستان فعالیت می‌کنند.

«عثمان‌خان عالم‌اف» رئیس اداره دینی مسلمانان ازبکستان نیز در این همایش گفت: مردم ازبک از دوران قدیم به میهمان‌نوازی و گشاده‌دلی خود معروف بوده‌اند و نمایندگان ادیان مختلف در این کشور نیز همواره با یکدیگر از نزدیک همکاری کرده و در ثبات و آرامش زندگی کرده‌اند.

وی افزود: احترام به افراد صرف‌نظر از دین و ملیت و پیدایش آنها، یکی از فضایل ارزشمند بشریت است بنابراین، همزیستی مسالمت‌آمیز، نیکی و تسامح باید سرلوحه رفتار همه انسان‌ها باشد.

سایر شرکت‌کنندگان داخلی و خارجی این همایش نیز فراهم بودن شرایط سازمانی، حقوقی، آموزشی مورد نیاز برای برگزاری مراسم‌های دینی در ازبکستان برای نمایندگان ادیان مختلف را مورد تأیید قرار دادند.

سخنرانان این همایش همچنین بر غیر قابل تحمل بودن بهره‌برداری از ایده‌های دینی در راه وصول به منافع مغرضانه و یا دامن زدن به خصومت بین ادیان و لزوم مبارزه مشترک بر ضد افراط‌گرایی دینی تأکید کردند.  

این همایش به همکاری کمیته امور دینی دولت ازبکستان، دانشگاه اسلامی تاشکند و نمایندگی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) در این کشور برگزار گردید و در آن شخصیت‌های دینی، نمایندگان سفارتخانه‌ها، سازمان‌های اجتماعی و نهادهای دینی، مراکز فرهنگی ملی، اساتید و دانشجویان و رسانه‌های داخلی و خارجی حضور داشتند.


پایان خبر/

منبع: خبرگزاری فارس
 
کد مطلب: 2254