این کارها سفر به ازبکستان را فوق العاده می کنند

کارهایی که می توان در سفر به ازبکستان انجام داد

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۱۳
Share/Save/Bookmark
 
ازبکستان کشوری زیبا و دارای تاریخی غنی است که در آسیای مرکزی واقع شده است. تعداد زیادی از مراکز دیدنی و جاذبه های گردشگری در این کشور وجود داشته و کارهای متعددی را می توان با سفر به ازبکستان انجام داد که برای هر گردشگری، تجربه ای همراه با هیجان و فراموش نشدنی رقم خواهد زد.
کارهایی که می توان در سفر به ازبکستان انجام داد
 
ایراس: ازبکستان کشوری زیبا و دارای تاریخی غنی است که در آسیای مرکزی واقع شده است. تعداد زیادی از مراکز دیدنی و جاذبه های گردشگری در این کشور وجود داشته و کارهای متعددی را می توان با سفر به ازبکستان انجام داد که برای هر گردشگری، تجربه ای همراه با هیجان و فراموش نشدنی رقم خواهد زد.

خوردن غذاهای محلی
غذا و نوشیدنی در ازبکستان بسیار ارزان است و تنوع زیادی از انواع غذاهای ملی در این کشور وجود دارد که می‌تواند ذائقه چشائی هر فردی را تحریک کند. سبک غذائی ازبکستان از بسیاری از سایر سبک های غذائی تاثیر گرفته و با آن ها در آمیخته است. مهمترین سبک های غذائی که در غذاهای ازبکستان تاثیر داشته‌اند عبارتند از روسی، چینی؛ هندی؛ عربی و ایرانی. پلو Plov به عنوان مشهورترین غذای ازبکستانی شناخته می‌شود که ترکیبی از برنج، سبزیجات، گوشت گوسفند و میزان قابل ملاحظه‌ای ادویه است. این غذا در بخشهای مختلف ازبکستان به روشهای گوناگونی طبخ شده و پیشنهاد می‌‌شود حتی برای یک بار هم که شده در سفر خود به ازبکستان این غذا را امتحان کنید. نان در فرهنگ غذایی این کشور تقریبا در تمامی وعده های غذائی استفاده شده و جایگاهی ویژه دارد. دامپلینگ (نوعی غذای چینی که شامل گوشت، سبزیجات و ادویه است که در خمیر پیجیده شده و به صورت سرخ شده یا بخارپز تهیه می‌شود) و پیراشکی هایی که در داخل آن ها با مواد گوشتی پر شده است در این کشور بسیار محبوب بوده و به همراه نان برای ترید کردن در سوپ و آبگوشت استفاده می‌شود. در این کشور همچنین انواع مختلف نوشیدنی با تنوع بسیار زیاد وجود دارد. شما در همه جای این کشور به راحتی می توانید انواع نوشیدنی های خوشمزه را تهیه کنید. یکی از جالب توجه ترین این نوشیدنی ها mare’s milk نام داشته که بر پایه لبنیات تهیه شده و امتحان مزه منحصر به فرد آن به هر گردشگری توصیه می شود.اقامت در خیمه های سنتی یورت Yurt
یورت، نوعی خانه قابل حمل است که به شکل چادری مدور ساخته می شود. این چادرها توسط اقوام صحرانشین بسیاری از کشورهای آسیای مرکزی استفاده شده و در بخش های مختلف ازبکستان، گردشگران امکان اجاره یورت و اقامت در آن ها را خواهند داشت. شما با سفر به اعماق دشت های این کشور فرصت تجربه زندگی صحرانشینی و تماشای طبیعت خاص منطقه و آسمان صاف و تمیز را در روز و شب خواهید داشت. یک اردوگاه ویژه در صحرای کیزل Kyzyl وجود دارد که مناسب حال گردشگران بوده و شما می‌توانید از چشم انداز آبی آن لذت ببرید. یک اردوگاه و کمپ دیگر نیز در نزدیکی دریاچه آیداکول Aydakul قرار دارد. این کمپ برای علاقه مندان تاریخ؛ بسیار ایده آل است زیرا چادرهای آن در کنار دریاچه و در نزدیکی مجموعه باستانی آیازکالا Ayaz Kala قرار دارد که استحکامات نظامی باقی مانده از روزگاران کهن هستند.تجربه ماجراجویی
در ازبکستان شما فرصت انجام مجموعه ای شگفت انگیز و متنوع از فعالیت های ماجراجویانه در محیط های باز را خواهید داشت. شتر سواری در صحرا، اسکی در کوهستان های پر برف، سوار شدن به کلک (نوعی قایق شناور روی سطح آب که از اتصال الوارها و تنه درخت به یکدیگر تهیه می شود) روی رودهای خروشان، سفر در مناطقی با چشم انداز فوق العاده و دوچرخه سواری در طبیعت زیبا و بکر از جمله مهمترین این فعالیت ها محسوب می شوند.در شهر زیبا و مدرن تاشکند گشت بزنید
شهر تاشکند دارای تاریخی طولانی بوده و بقایای این آثار در گوشه و کنار شهر مشاهده می شود. تاشکند یکی از شهرهای بسیار مهمی محسوب می شد که در مسیر راه ابریشم قرار داشته و امروزه شاهد رشد و توسعه زیادی بوده و تبدیل به شهری مدرن شده است که تعداد زیادی جاذبه گردشگری را در خود جای داده است. تعداد زیادی آرامگاه متعلق به افراد مشهور در این شهر قرار داشته و همچنین شما فرصت دیدن بازارهایی سرزنده و شاد، مساجد، آثار تاریخی، موزه ها و …. را در تاشکند خواهید داشت. برای داشتن لحظاتی شاد و به یاد ماندنی به پارک سرزمین تاشکند با نام Tashkentland theme park یا پارک آبی این شهر بروید. در این شهر همچنین تعداد زیادی سالن تئاتر و سینما وجود دارد که می توانید به تماشای آن ها نیز بروید.

به تماشای شهر قدیم سمرقند بروید
منطقه حفاظت شده سمرقند که یکی از آثار تحت نظر سازمان یونسکو محسوب می شود. این شهر در روزگار گذشته از جمله مراکز مهم جاده ابریشم به شمار می رفته است. سمرقند سرشار از آثار معماری و تاریخی تماشائی و جاذبه هایی بی نظیر است. بنای ریگستان مرکزی The central Registan (نام ریشه اشاره به رودخانه‌ای دارد که در زمانی نه چندان دور از ساخت بنا، می ‌خشکد و تنها ریگ‌ های آن به جا می ‌ماند.) در این شهر باید از جمله نخستین بناهایی باشد که شما از آن بازدید می کنید. آرامگاه شاه زند Shahi-Zinda نیز یک گورستان باستانی است که دیدن آن خالی از لطف نبوده و فضایی خاطره انگیز و آرام دارد. در این شهر آرامگاه ها؛ مساجد، مقابر و ویرانه های تاریخی متعددی قرار دارد که ازجمله مهم ترین آن ها می توان به مدرسه اولغ بیک UlugbekMadrese؛ مدرسه شیردار ShirdorMadrese، مدرسه طلاکاری Tilla Kari Madrese و رصدخانه الغ بیگ Ulugbek’s observatory اشاره کرد.
پیشنهاد می‌کنیم همین امروز سفر پر هیجان خود به ازبکستان را برنامه ریزی کنید.آثار مهم فرهنگی و تاریخی ازبکستان
برخی از شهرهای ازبکستان گنجینه ابنیه تاریخی یا آثار باستانی و هنری ایران است که قسمتی از میراث مشترک فرهنگی ایران و آسیای مرکزی به شمار میرود. در زمان تیمور گورکانی شهر سمرقند به صورت کانون هنر ایرانی در آمد. الغ بیک، معروفترین دانشمندان ریاضی و نجوم را در دربار خویش گرد آورد و به کمک آنها رصد خانه معروف الغ بیک را در سمرقند بنیان نهاد. به کمک آنها زیج معروفی ترتیب داد که به زیج الغ بیکی مشهور است و آخرین زيج معتبر ایران به شمار می آید. از آثار تاریخی سمرقند می توان «گور امیر» (۸۰۷ هجری) که به دست عبدالله بن محمد بن محمود بناءالاصفهانی معمار ایرانی ساخته شده و هم چنین « قبر تیمور گورکانی» واقع در آن، مدرسه شیردار(۴۶-۱۰۲۹ هجری)، مدرسه طلا کاری (۷۱-۱۰۵۶ هجری)، مدرسه الغ بیک (۸۲۴ هجری)، (هر سه واقع در میدان ریگستان)، مسجد بی بی خانم (۷-۸۰۲ هجری)، مسجد نمازگاه، مسجد خانقاه و مزار خواجه عبدالله احرار (قرون ۱۵ الی ۲۰ میلادی)، مجموعه بناهای شاه زند شامل مزار قثم بن عباس و مزار قاضی زاده رومی و مقبره تعدادی از اعضای خانواده تیمور ،بقایای رصد خانه الغ بیک (۸۳۲ هجری)، آرامگاه رودکی در قریه رودک، مسجد حضرت خضر(ع) (قرن ۱۹ میلادی)، آرامگاه خواجه عبدی درون آرامگاه برهان الدین ساغرچی (قرن ۸ هجری) را نام برد.

آثار تاریخی شهر بخارا و حوالی آن
ارک و ریگستان که فقط از مجموعه، بالا حوض آن باقی مانده است،دروازه ارک (۱۸ م) مقبره امیر اسماعیل سامانی (۴-۳ هجری) مقبره چشمه ایوب (۸-۱۰ هجری) قوش مدرسه شامل مدرسه مادر خان (۶۷-۱۵۶۶ م) و مدرسه عبدالله خان (۹۰-۱۵۸۸م) مدرسه گاوکشان (۱۵۷۰ م)، مسجد جامع خواجا کلان (۱۵۹۸م) مجموعه آثار تاریخی خواجه بهاالدین نقشبند (۱۳۸۹ م)، مجموعه یادگاری های پای کلان شامل مدرسه میرعرب (۹۴۳ هجری)، مناره کلان (۱۱۲۷ م)، مسجد کلان(۵-۱۵۱۴ م)، مدرسه امیر عالم خان ،مجموعه تیمچه های تجاری، قوش مدسه شامل مدرسه الغ بیک (۱۴۱۷م) و مدرسه عبد العزیز خان (۲-۱۵۶۱م) مجموعه یادگاریهای لب حوض شامل مدرسه کوکلتاش، مدرسه نادر دیوان بیگی و خانقاه نادر دیوان بیگی، چهار منار، خانقاه فیض آباد، مناره کالیان، مناره کلان، مسجد مغاک عطاری، مسجد خواجه زین الدین و مسجد نماز گاه.

در ناحیه غجدوان خرابه های مدرسه الغ بیک و مزار عبد الخالق غجدوانی صوفی مشهور ماوراءالنهر قرار دارد و در نزدیکی آن مقبره بیان قلی خان واقع شده است. مناره وابکند در حوالی بخارا و مجموعه تاریخی سیف الدین باخرزی در حومه شرقی بخارا و آرامگاه میر سید بهرام در کرمینه قرار دارد. در شهرهای خیوه، تاشکند، کهنه اورگنج، ترمذ، نمنگان، خوقند، شهرسبز نيز آثار تاریخی زیادی وجود دارد.

قوانین سفر
۱- حمل هرگونه داروهاي کدئين دار ، متادون ، ديازپام ، نوروتوکسين ، داروهاي مخدر و ساير مشتقات داروهاي آرام بخش به کشور ازبکستان توسط مسافر ممنوع است . مسافران در صورت همراه داشتن اين نوع داروها بايستي نسخه پزشک که ممهور به مهر وزارت بهداشت گرديده است بهمراه داشته باشند . لازم بذکر است قوانين اين کشور در خصوص جرائمي نظير حمل يا استفاده از داروهاي ممنوعه ، مواد مخدر و روانگردان بسيار سختگيرانه مي باشد.

۲- برای رانندگی در ازبکستان می باید گواهینامه ملی این کشور یا یک گواهینامه بین المللی (I D P) در اختیار داشته باشید. (I D P) یک مجوز بین المللی برای رانندگی است که دارندگان آن قادر خواهند بود بدون نیاز به گذراندن دوره های آموزش رانندگی یا شرکت در امتحانات راهنمایی و رانندگی در بیش از ۱۶۰ کشور جهان رانندگی نمایند، مضاف بر اینکه این مجوز به عنوان یک سند معتبر بین المللی، می تواند تعیین و تأیید کننده هویت دارنده آن به شمار آید. اضافه می نماید متقاضیان این نوع گواهینامه می توانند در داخل کشور با مراجعه به نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران معاونت راهنمایی و رانندگی و با ارائه گواهینامه ایرانی معتبر خود، نسبت به دریافت آن اقدام نمایند.

۳- به علت توجه به عدم وجود قرارداد انتقال محکومین از حبس میان دو کشور، در صورتی که فرد به هر عنوان توسط مقامات قضایی این کشور به زندان محکوم شود، می باید دوران محکومیت خود را در زندان های محلی سپری نماید.

۴- چنانچه به هر دلیل توسط پلیس محل بازداشت شدید بلافاصله از مامورین بخواهید به استناد ماده ۳۶ کنوانسیون وین ناظر بر امور کنسولی، مراتب را سریعا به سفارت یا نزدیکترین سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران اطلاع دهند و چنانچه زبان محل را نمی دانید از امضاء هرگونه اوراق و اسناد خودداری فرمائید. البته می باید مطلع باشید شما در این کشور تحت حاکمیت قوانین و. مقررات محل بوده و وظایف نمایندگی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ارائه خدمات کنسولی به معنای نقض مقررات کشور متوقف فیه نمی باشد.
منبع: aminearlythereyet.com

انتهای گزارش/
کد مطلب: 2298