همکاری"طالبان با روسیه" به چه معناست؟

نقش آفرینی تاجیکستان در روابط روسیه با طالبان افغان
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۹
Share/Save/Bookmark
 
روزنامه اکسپرس انگلیس به نقل از یک مقام ارشد طالبان اعلام کرد که روسیه و طالبان در افغانستان متحد شده‌اند، بنابراین زمینه خروج سریعتر نیروهای خارجی از این کشور فراهم خواهد شد.
همکاری"طالبان با روسیه" به چه معناست؟
 
ایراس: روزنامه اکسپرس انگلیس به نقل از یک مقام ارشد طالبان اعلام کرد که روسیه و طالبان در افغانستان متحد شده‌اند، بنابراین زمینه خروج سریعتر نیروهای خارجی از این کشور فراهم خواهد شد.

به نوشته روزنامه «اکسپرس» انگلیس، اتحاد طالبان با روسیه برای متوقف ساختن آمریکا در افغانستان شکل گرفته است.

مقام ارشد طالبان در گفت‌وگو با این روزنامه غربی اظهار داشت: هر دو طرف (روسیه و طالبان) در همکاری با یکدیگر تلاش می‌کنند تا نیروهای خارجی از افغانستان بیرون شوند.

این مقام ارشد طالبان افزود: برای اینکه آمریکا و متحدانش را از افغانستان بیرون کنیم به حمایت نیاز داشتیم و از سوی هم روسیه خواستار خروج سریع نیروهای خارجی از افغانستان بود، که بر همین اساس اتحاد روسیه و طالبان شکل گرفته است.

روزنامه اکسپرس انگلیس به نقل از یک مقام دولت افغانستان نوشته که اتحاد روسیه با طالبان خطرناک است و به نظر می‌رسد که نشست‌های طالبان با مقامات روسی در مسکو اتفاق افتاده است.

این در حالی است که ژنرال «جان نیکلسون» فرمانده ارشد نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان نیز روسیه و پاکستان را به حمایت از طالبان متهم کرده بود.

با این حال، «ماریا زخاروا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه هرگونه ارتباط این کشور با طالبان را رد کرده است.

پیش از این نیز، «الکساندر مانتیتسکی» سفیر روسیه در افغانستان گفته بود که تماس‌های دولت روسیه با طالبان به هدف امنیت اتباع روسی و به منظور تسریع صلح و آشتی میان حکومت کابل و گروه طالبان صورت می‌گیرد.

نقش آفرینی تاجیکستان در روابط روسیه با طالبان افغان

به دنبال گزارشها مبنی بر تماس مسکو با گروه طالبان در افغانستان، یکی از مشاوران رئیس جمهور غنی که نخواسته نام وی فاش شود، گفته است که تاجیکستان در برقراری تماس دیپلماتیک روسیه و طالبان افغان نقش مهمی دارد.

این مشاور اشرف غنی به صدای امریکا گفته است که گروه طالبان همواره برای به رسمیت شناخته شدن توسط جامعه بین‌المللی تلاش می‌کند.
بر اساس این گزارش، روسیه تماسهای دیپلماتیک خود را با گروه طالبان افزایش داده است زیرا سعی دارد تا از نفوذ گروه تروریستی داعش در  آسیای مرکزی جلوگیری کند.

براساس گفته های منبع، ازبکستان تنها کشوری است که با طالبان تماس نگرفته است اما تاجیکستان در برقراری تماس بین روسیه و طالبان نقش بسیار مهمی دارد.
این در حالی است که روسیه روابط خود را نیز بوسیله کمکهای نظامی و در برخی موارد اقتصادی با دولت افغانستان نیز تقویت کرده است.

در همین حال «وحید مژده» کارشناس مسایل سیاسی گفته است که روسیه نمی‌خواهد به عنوان حامی طالبان جلوه کند، زیرا روابط خوبی با کابل دارد.
استفان بلانک، کارشناس روسی نیز در شورای سیاست خارجی امریکا گفته است که روسیه از وخامت اوضاع امنیتی در آسیای مرکزی نگران است.

سفیر روسیه در افغانستان: ارتباط با طالبان برای تامین امنیت ماموریت‌های دیپلماتیک روسیه است
سفیر روسیه در افغانستان ارتباط کشورش با طالبان را با هدف تامین امنیت ماموریت های دیپلماتیک مسکو در کابل عنوان کرد.

 به گزارش «اسپوتنیک»، «الکساندر مانتیسکی» سفیر روسیه در افغانستان اعلام کرد که روابط روسیه با گروه طالبان به منظور تامین امنیت ماموریت های دیپلماتیک روسیه در افغانستان و همچنین پیشرفت مذاکرات در زمینه امنیت در آسیای مرکزی است.

به گفته وی، کشورهایی مانند آمریکا، انگلیس، آلمان، ایتالیا، پاکستان و چین نیز با این گروه در ارتباط هستند.
 سفیر روسیه همچنین گفت: گسترش فعالیت های داعش در ماه های اخیر در افغانستان نه تنها این کشور بلکه کل منطقه آسیای مرکزی را تهدید می کند.

مانتیسکی همچنین بر واقعیت مبارزه ناموفقیت آمریکا علیه تروریسم در افغانستان تاکید کرد.
لازم به ذکر است که پیش از این ژنرال «جان نیکلسون» فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان، پاکستان و روسیه را به حمایت از دشمنان افغانستان متهم کرده بود.


منابع: تسنیم /خبرگزاری خاورمیانه / مهر

انتهای خبر/
 
کد مطلب: 2468