"حفاری های پشت پرده" یا انتخاب تیلرسون به عنوان وزیر خارجه پیشنهادی امریکا

تاریخ انتشار : جمعه ۲۶ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۴
Share/Save/Bookmark
 
"حفاری های پشت پرده"، عنوانی که روس ها (به نقل از روزنامه کامرسانت) برای انتخاب تیلرسون به عنوان وزیر خارجه پیشنهادی امریکا برگزیده اند.
"حفاری های پشت پرده" یا انتخاب تیلرسون به عنوان وزیر خارجه پیشنهادی امریکا
 
ایراس: به نقل از کانال تلگرامی دکتر مهدی سنایی، سرگئی استروکان و یوری در یادداشتی با عنوان "حفاریهای پشت پرده" در روزنامه کامرسانت چنین نوشته اند:

رئیس جمهور منتخب امریکا با انتخاب رکس تیلرسون، رئیس شرکت نفتی ExxonMobil به عنوان وزیر خارجه آینده امریکا، پر سر و صداترین انتخاب در تیم خود را انجام داد. این انتخاب ترامپ نشان از تغییر اولویتها در آینده سیاست خارجی ایالات متحده دارد. در راس این زاویه جدید دیگر عوامل ایدئولوژیکی قرار نخواهند داشت و جای خود را به منافع اقتصادی امریکا در مناطق راهبردی مهم و ترمیم روابط با روسیه، خواهند داد.

با توجه به اینکه جمهوری خواهان در امریکا اکثریت را در مجلس سنا دارند، نمی بایست احتمال عدم رای اعتماد به وزیر ترامپ را در مجلس سنا را کاملا رد کرد. دلیل آن نیز روابط نزدیک وی با دولتمردان روسیه و بویژه ولادیمیر پوتین است. مخصوصا در زمانه ای که هر روز حملاتی توسط بخشهای مختلف دولت اوباما به روسیه بخاطر دخالت جهت دار در انتخابات امریکا می شود. اما با این مسائل هنوز کسی از سناتورهای جمهوری خواه از تصمیم برای رای عدم اعتماد به تیلرسون صحبت نکرده است. 

 تیلرسون از سال 1998 تا سال 2000 در روسیه بعنوان رئیس شرکت «اکسون نفت گاز» و بعنوان اپراتور پروژه «ساخالین 1» در روسیه کار کرد و رابطه بسیار نزدیکی با «ایگور سچین» رئیس شرکت «روس نفت» و از حامیان نزدیک ولادیمیر پوتین دارد.
 با این وجود به عقیده برخی از کارشناسان تیلرسون را نمی توان  حتی با وجود مخالفت وی با تحریمهای روسیه، دوست مسکو نامید زیرا قرارداد وی با روس نفت در سال 2013 بیش از حد برای شرکت وی سودآور بود. و نیز باید در نظر داشت که شرکت ExxonMobil به ناچار برای رهایی از آمار رو به افول خود مجبور به سرمایه گذاری در روسیه بود.

به هر حال هر چند رسانه ها و سیاستمدارن امریکایی تلاش دارند رابطه پوتین و تیلرسون را بسیار پررنگ نشان دهند و شاید این مسئله بتواند تاثیراتی را بر روی رای برخی جمهوری خواهان در سنای امریکا داشته باشد، اما با این وجود بعید است تصمیم سنا بایکوت مرد نفتی باشد. به هرحال او یک تگزاسی و دارای روابط قوی با حلقه های مالی- اقتصادی داخل امریکاست. مشکل اصلی برای تیلرسون زمانی پدید خواهند آمد که وی پشت میز کاری وزیر خارجه جدید امریکا سعی به تغییر جریانهای موجود در وزارت خارجه امریکا داشته باشد.

 با روی کار آمدن تیلرسون باید منتظر تغییر مواضع امریکا نسبت به روسیه و آغاز فصل جدید از روابط دو کشور بود. اما روزهای بسیار سختی منتظر وزیر خارجه جدید امریکا خواهد بود. هر قدم وی در حوزه روسیه را با ذره بینهای تیز دنبال خواهند کرد و باید اعتراف کرد که انتخاب وی به عنوان وزیر خارجه جدید امریکا می تواند به طرز دوگانه بر بازسازی این روابط تاثیر بگذارد: وی هم می تواند در ترمیم روابط موثر باشد و هم آوازه وی می تواند برای مدتها جلوی این روند را بگیرد.

پابان/

 
کد مطلب: 2541