یک پایگاه تحلیلی قزاق بیان کرد:

قزاقستان در حال از دست دادن جایگاه خود در اتحادیه اقتصادی اوراسیا است

تاریخ انتشار : شنبه ۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۵
Share/Save/Bookmark
 
گردش مالی تجاری قزاقستان با کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در 10 ماهه نخست سال جاری میلادی به طور قابل توجهی کاهش یافته است.
قزاقستان در حال از دست دادن جایگاه خود در اتحادیه اقتصادی اوراسیا است
 
ایراس: به نقل از «فینپروم.کز»، حجم محصولات صادراتی قزاقستان به کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در مقایسه با واردات آن از کشورهای عضو این اتحادیه با افت بیشتری مواجه شده است.

بر اساس این گزارش، ارزش صادرات قزاقستان به کشورهای عضو اتحاد اقتصادی اوراسیا در 10 ماهه اول سال جاری کمی بیشتر از 3 میلیارد دلار بوده است که در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته، 25 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

در مجموع ارزش مبادلات تجاری «آستانه» با کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در سال جاری با کاهشی 20 درصدی به کمتر از 11 میلیارد دلار را رسیده است که کمترین تراز تجاری این کشور در چارچوب اتحاد اقتصادی اوراسیا نه تنها از اوایل فعالیت آن بلکه از دوران ایجاد اتحاد گمرکی می‌باشد.

بنا به این گزارش، کاهش درآمد حاصل از صادرات محصولات به کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا مربوط به بخش منابع هیدروکربن است. در طول یک سال اخیر، آستانه تنها 44 میلیون دلار به روسیه و بلاروس نفت خام صادر کرده است که این شاخص در مقایسه با ارزش 506 میلیون دلاری صادرات نفت به کشورهای عضو این اتحادیه درمدت زمان مشابه سال گذشته، 14 برابر کاهش داشته است.

در مجموع قزاقستان در طول 10 ماه اول سال جاری، 174 هزار تن نفت به کشورهای عضو اتحاد اقتصادی اوراسیا صادر کرده اما در مدت زمان مشابه سال گذشته حجم آن 2.3 میلیون تن بوده است.

از سوی دیگر، ارزش صادرات ترکیبات فلزات خاکی کمیاب و عناصر رادیواکتیو در 10 ماهه ابتدای سال جاری، 251 میلیون دلار نسبت به سال گذشته کاهش داشته است در حالی که حجم فیزیکی صادرات این منابع 872 تن از سال گذشته بیشتر بوده است.

صادرات طلا در این مدت نیز بیش از 14 میلیون دلار را به بودجه این کشور تزریق کرده که 13 برابر و یا 170 میلیون دلار کمتر از مدت زمان مشابه در سال گذشته می‌باشد.

به گفته این منبع، تنها افزایش درآمد 24 میلیون دلاری ناشی از حساب صادرات قراضه و ضایعات آهنی به کشورهای عضو اتحاد اقتصادی اوراسیا (به ارزش 51 میلیون دلار) در بودجه قزاقستان نسبت به مدت مشابه در سال گذشته است که اگر چه کم می‌باشد، اما اثرات کاهش شدید ارزش مبادلات تجاری آستانه با کشورهای عضو این اتحادیه را نرمتر می‌کند.

همچنین صادرات فلزات نورد شده به کشورهای عضو اتحاد اقتصادی اوراسیا در سال جاری، افزایش 7 درصدی (24 میلیون دلاری) داشته و در نتیجه مبلغ 377 میلیون دلار را به بودجه این کشور وارد کرده است.

صادرات آهن نیز در 10 ماهه ابتدایی سال جاری، حدود 101 میلیون دلار را بوده است که 19 میلیون دلار بیشتر از ژانویه تا اکتبر سال گذشته میلادی می‌باشد.

پایان خبر/
منبع: فارس
 
کد مطلب: 2625