جمعیت آسیای مرکزی در سال 2017 به بیش از 70 میلیون می‌رسد

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۴
Share/Save/Bookmark
 
یک کارشناس قزاق با اشاره به رشد 34 درصدی شاخص جمعیت طی بیست و پنج سال اخیر در منطقه گفت: جمعیت آسیای مرکزی در سال 2017 به بیش از 70 میلیون می‌رسد.
 
ایراس: یک کارشناس قزاق با اشاره به رشد 34 درصدی شاخص جمعیت طی بیست و پنج سال اخیر در منطقه گفت: جمعیت آسیای مرکزی در سال 2017 به بیش از 70 میلیون می‌رسد.

به گزارش فارس به نقل از «کازینفروم»، امروز «ارلان کارین» رئیس انستیتوی تحقیقات راهبردی که تحت نظارت رئیس جمهور قزاقستان فعالیت دارد، طی کنفرانس مطبوعاتی خود در این خبرگزاری از رشد قابل ملاحظه جمیعت کشورهای آسیای مرکزی سخن گفت.

وی در این باره اظهار داشت: انتظار می‌رود که در سال 2017 تعداد جمعیت کشورهای آسیای مرکزی به 70 میلیون نفر یا حتی بیش از این رقم برسد.

ارلان کارین ضمن اشاره به اهمیت رشد جمعیت در این منطقه نیز اظهار داشت: افزایش جمعیت درست پس از زمان استقلال کشورهای این حوزه بعد از بیست و پنج سال بر پویایی این منطقه دلالت دارد چراکه کشورهای این منطقه در حالی از اتحادیه جماهیر شوروی خارج شدند که تنها 50 میلیون نفر بودند.  

وی ادامه داد: رشد 34 درصدی در طی 25 سال اخیر شاخص خوبی است که بیانگر تحول جدی در میان جمعیت بوده و نشان می‌دهد امید به زندگی افزایش یافته و مرگ و میر نیز کاهش داشته است.

به گفته وی، این عوامل باعث حفظ سیر سعودی جمعیت خواهد بود و نشان می‌دهد دولت‌های کشورهای آسیای مرکزی در پیش بردن سیاست خود در حوزه اجتماعی و اقتصادی باید این واقعیت را در نظر بگیرند که افزایش امید یعنی افزایش جمیعت در منطقه و به طبع آن نیز پیشرفت واقعیت جدید را ایجاد می‌کند.

گفتنی است که 5 کشور قرقیزستان، قزاقستان، ترکمنستان، ازبکستان و تاجیکستان بعد از فروپاشی جزء کشورهای آسیای مرکزی محسوب می‌شوند.

انتهای خبر/
 
کد مطلب: 2767