گزارش نشست:

نشست تخصصی «اوراسیای بزرگ؛ زمینه های همکاری و تهدیدات پیش رو»

تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۱
Share/Save/Bookmark
 
در ادامه سلسله نشست های علمی و تخصصی موسسه مطالعات ایران و اوراسیا (ایراس)، عصر سه شنبه ١٢ بهمن ماه ١٣٩٥ نشست «اوراسیای بزرگ: زمینه های همکاری و تهدیدات پیش رو» با حضور دکتر ولادیمیر یاکونین، معاون سابق وزارت حمل و نقل روسیه و رئیس هیأت امنای «موسسه تحقیقاتی گفت وگوی تمدن ها» و دکتر جهانگیر کرمی استاد دانشگاه تهران در محل موسسه ایراس برگزار شد و با ارائه آرای کارشناسان ایرانی و روسی حاضر در جلسه، زمینه های همکاری ایران و روسیه در قالب «اوراسیای بزرگ» و مشکلات پیش رو مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
 
ایراس: در ادامه سلسله نشست های علمی و تخصصی موسسه مطالعات ایران و اوراسیا (ایراس)، عصر سه شنبه ١٢ بهمن ماه ١٣٩٥ نشست «اوراسیای بزرگ: زمینه های همکاری و تهدیدات پیش رو» با حضور دکتر ولادیمیر یاکونین، معاون سابق وزارت حمل و نقل روسیه و رئیس هیأت امنای «موسسه تحقیقاتی گفت وگوی تمدن ها»  و دکتر جهانگیر کرمی استاد دانشگاه تهران در محل موسسه ایراس برگزار شد و با ارائه آرای کارشناسان ایرانی و روسی حاضر در جلسه، زمینه های همکاری ایران و روسیه در قالب «اوراسیای بزرگ» و مشکلات پیش رو مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
 
دکتر ولادیمیر یاکونین در این نشست سخنان خود را با پرداختن به ضرورت گفت وگوی تمدن ها آغاز کرد و در ادامه با گریزی به رابطه ایران و چین در اوراسیا، به چالش های موجود در روابط روسیه و چین، ابهام چینی ها درباره سیاست گردش به شرق روسیه، به ابعاد مناقشه روسیه با غرب و پیامدهای آن در رابطه اروپا و آمریکا و در آخر به شرایط جدید در روابط آمریکا و چین پرداخته و در ادامه به مشکلات روسیه با جمهوری های استقلال یافته از اتحاد جماهیر شوروی اشاره کرد و در نهایت ارزیابی خود از پیمان اوراسیایی بزرگ را ارائه نمود.
 
دکتر جهانگیرکرمی نیز سخنان خود را درخصوص محور نشست، با تمرکز بر بهم پیوستگی منافع در شرایط جدید ارائه نمود. این استاد دانشگاه تهران و عضو شورای علمی موسسه مطالعات ایران و اوراسیا (ایراس) با اشاره به اینکه مناطق با پایان جنگ سرد اهمیت بیشتری یافته اند و قدرت های منطقه ای به بازیگران تاثیرگذار در سیاست جهانی تبدیل شده اند و با تمرکز بر قدرت های موثر در چهار منطقه اوراسیای بزرگ؛ آسیا پاسفیک، اوراسیای مرکزی و یوروآتلانتیک و خاورمیانه، طرح های موجود از سوی این قدرت ها برای خاورمیانه را نام برده و به تبیین دلایل ایجاد شرایط بهم پیوستگی منافع قدرت ها از جمله تروریسم، حمل و نقل، خطوط انتقال انرژی و... پرداخت.
 
در بخش بعدی نشست نیز، ضمن اظهار نظر کارشناسان حاضر در جلسه، سخنرانان پاسخ های خود را به پرسش های حاضرین در نشست ارائه نمودند.
 
گفتنی است، گزارش کامل این نشست به زودی از طریق پایگاه اینترنتی موسسه مطالعات ایران و اوراسیا (ایراس) در اختیار علاقمندان قرار خواهد گرفت.
 
در پایان، گزارش تصویری این نشست تقدیم می شود:
 کد مطلب: 2897