سفر پوتین به سه کشور آسیای مرکزی

تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۲
Share/Save/Bookmark
 
سفر ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه به سه کشور آسیای مرکزی در چارچوب گرامیداشت 25 سالگی برقراری مناسبات دیپلماتیک روسیه با این کشورها آغاز شد.
سفر پوتین به سه کشور آسیای مرکزی
 
ایراس، سفر ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه به سه کشور آسیای مرکزی در چارچوب گرامیداشت 25 سالگی برقراری مناسبات دیپلماتیک روسیه با این کشورها آغاز شد.

به گزاش ایراس، رئیس جمهور روسیه روز دوشنبه 9 اسفند با نورسلطان نظربایف، رییس جمهور قزاقستان دیدار کرد.
پوتین سپس برای دیدار با امام علی رحمان، رییس جمهوری تاجیکستان به دوشنبه پایتخت این کشور رفت و امروز سه شنبه 10 اسفند نیز عازم قرقیزستان می شود.
سفر پوتین به این کشورها با توجه به دکترین سیاست خارجی روسیه که نوامبر 2016 اعلام شد قابل تحلیل است.

برای کرملین، کشورهای حوزه خارج نزدیک روسیه  که  شامل جمهوری های آسیای مرکزی و ققفاز جنوبی، اوکراین، بلاروس و مولدای می شوند از اهمیت بسیاری در سیاست خارجی روسیه برخوردارند.

مسکو در این کشورها اهداف مختلفی را دنبال می کند. هدف مسکو افزایش مراوادات امنیتی و نظامی با این کشورها به ویژه اعضای سازمان پیمان امنیت جمعی است.

کشورهای قزاقستان، تاجیکستان و قرقیزستان که میزبان پوتین هستند از اعضای دیرپای این سازمان امنیتی محسوب می شوند و روابط گسترده نظامی  با روسیه دارند.

نیروهای نظامی روسیه که از دوره شوروی در تاجیکستان حضور داشتند،  دودهه اخیر نیز در نقاط مرزی تاجیکستان و افغانستان حضور پر رنگی دارند.

حضور نظامی در این منطقه، با توجه به تلاش افراط گرایان در افغانستان برای نفوذ به آسیای مرکزی و از آنجا به روسیه، برای مسکو اهمیت امنیتی بسیاری دارد.
پس از تمدید توافقنامه استقرار نیروهای لشکر 201 روسیه در تاجیکستان در سال 2013، نیروهای دو کشور رزمایش های مشترک متعددی برگزار کرده اند که هدف آنها مقابله با ناامنی در تاجیکستان و حفاظت از مرزهای جمهوری های سابق شوروی است.

روسیه در قرقیزستان پایگاه هوایی کانت را در اختیار دارد و روابط گسترده سیاسی نیز با دولت قرقیزستان بر قرار کرده است. قزاقستان نیز که اولین مقصد سفر منطقه ای پوتین است، اساسا به دلیل داشتن چند هزار کیلومتر مرز مشترک با روسیه و نیز روابط گسترده  اقتصادی، نظامی و تسلیحاتی، از مهمترین متحدان منطقه ای مسکو در آسیای مرکزی محسوب می شود.

درحوزه اقتصادی نیز روسیه با تشکیل اتحادیه اقتصادی اروآسیا در چند سال اخیر تلاش های قابل توجهی را برای عضویت این سه کشور در این سازمان اقتصادی منطقه ای انجام داده است و در این چارچوب اکنون دو  کشور آسیای مرکزی  یعنی قزاقستان و قرقیزستان به اعضای ثابت این نهاد اقتصادی تبدیل شده اند.

هدف روسها این است که با ترویج و گسترش تبادلات  تجاری و اقتصادی در حوزه کشورهای همسود بتواند در مقابل اتحادیه اروپا، به افزایش سطح روابط و پیوندهای اقتصادی و تجاری بین کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اروآسیا بپردازد.

اما مساله دیگر برای روسیه جلوگیری از افزایش حضور تاثیر گذار قدرت های فرامنطقه ای بویژه آمریکا و اتحادیه اروپا در این کشورها است. آمریکا در سال های اخیر تلاش های گسترده ای را برای حضور فزاینده در آسیای مرکزی انجام داده است که  موجب ناخرسندی روسیه شده است.

اساسا هر گونه حضور نظامی و امنیتی خارجی در این کشورها از جمله ایجاد پایگاه نظامی  از دیدگاه روسها به منزله خط قرمزی برای امنیت ملی روسیه محسوب می شود و مسکو به شیوه های مختلف تاکنون با آن مقابله کرده است.

انتهای متن/


منبع: پارس تودی

 
کد مطلب: 3064