رئیس جمهور تاجیکستان:

مسکو شریک کلیدی دوشنبه در تمام زمینه‌ها است

تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۴
Share/Save/Bookmark
 
رئیس جمهور تاجیکستان در پایان مذاکرات با همتای روسی خود گفت: روابط 2 کشور پس از استقلال در همه زمینه‌ها به هم نزدیک بوده و مسکو شریک کلیدی «دوشنبه» است.
مسکو شریک کلیدی دوشنبه در تمام زمینه‌ها است
 
ایراس، «امامعلی رحمان» رئیس جمهور تاجیکستان در نشست مطبوعاتی که در پایان مذاکرات هیئت های رسمی تاجیکستان و روسیه صورت گرفت، مسکو را شریک کلیدی «دوشنبه» در همه زمینه‌ها عنوان کرد.

وی با اشاره به اهمیت سفر رسمی «ولادیمیر پوتین» به تاجیکستان، گفت: مسکو شریک کلیدی دوشنبه در همه زمینه‌ها است، این کشور به عنوان ضامن اجرای توافق صلح تاجیکستان در روند صلح و آشتی شهروندان تاجیک نقش مهمی بازی کرده و در توسعه اقتصادی و اجتماعی و تحکیم استقلال ملی کشور سهم قابل توجهی داشته است.

رحمان با بیان روابط نزدیک 2 کشور از زمان استقلال و امضای 260 سند همکاری اظهار داشت: اسناد مذکور نشان از نزدیکی 2 کشور در همه زمینه‌ها به خصوص عرصه‌های نظامی - فنی گرفته تا پروژه های بزرگ اجتماعی و اقتصادی می‌باشد.

وی اظهار داشت: گفت‌وگوی که امروز صورت گرفت بار دیگر وجود سطح بالایی از اعتماد سیاسی میان 2 کشور را تائید کرد.

رحمان ادامه داد: در این نشست با رئیس جمهور روسیه وضعیت موجود و چشم‌انداز همکاری‌های دوجانبه و همچنین تعاملات 2 کشور در چهارچوب سازمان های بین المللی نظیر سازمان ملل متحد، سازمان همکاری‌های شانگهای، کشورهای مستقل مشترک المنافع و سازمان پیمان امنیت جمعی را مورد بحث و بررسی قرار دادیم.

وی در ادامه گسترش همکاری بین تاجیکستان و مناطق روسیه را مهم خواند و بر آمادگی دو طرف در جهت تداوم همکاری‌ها در عرصه های کشاورزی، نساجی، معدن، انرژی و نفت و گاز تاکید کرد.

رئیس جمهور تاجیکستان رسیدگی به مشکلات مهاجرین کاری این کشور در روسیه را یکی دیگر از موضوعات مورد بحث عنوان و ابراز امیدواری کرد: پیشنهادات طرف تاجیک مورد پذیرش مسکو قرار خواهد گرفت.

رحمان با اشاره به اهمیت همکاری‌های فرهنگی و از جمله آموزشی بین تاجیکستان و روسیه، اتخاذ اقدامات لازم برای پاسخ گفتن به نیازهای جوانان به فراگیری زبان روسی در داخل کشور را ضروری دانست.

وی افزود: در حال حاضر بیش از 20 هزار دانشجوی تاجیک در روسیه مشغول به تحصیل می‌باشند که هزینه‌های بخش قابل توجهی از آنها از طرف دولت مسکو تامین می‌شود.

رئیس جمهور تاجیکستان در بخش دیگری از سخنان خود، اعلام کرد: مسکو و دوشنبه توجه ویژه‌ای به همکاری در زمینه مبارزه با تروریسم، افراط‌گرایی، قاچاق مواد مخدر و دیگر اشکال جرایم سازمان یافته فراملی دارند و در رابطه به هماهنگی های بیشتر در این زمینه به توافق دست یافته‌ایم.

رحمان با بیان اینکه حدود 60 درصد مرزهای خارجی کشورهای مشترک المنافع با افغانستان به تاجیکستان تعلق دارد، افزود: دوشنبه در خط مقدم این جبهه قرار دارد و در این زمینه برای برقراری امنیت در منطقه مسئولیت خطری برعهده دارد،تاجیکستان نسبت به وضعیت افغانستان توجه ویژه ای داشته و بر برقراری صلح و ثبات در این کشور همسایه تاکید داریم.

وی در ادامه از وجود تمایل متقابل دوشنبه و مسکو بر توسعه همکاری‌های نظامی و فنی-نظامی و از جمله تجهیز و نوسازی نیروهای مسلح تاجیکستان به منظور تقویت قابلیت‌های دفاعی کشور و امنیت منطقه خبر داد.

انتهای گزارش/

منبع: خبرنگار  فارس در دوشنبه
کد مطلب: 3066