رئیس جمهور روسیه در دیدار رئیس جمهور تاجیکستان

پوتین: مسکو خواستار آشتی ملی در افغانستان است

تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۰
Share/Save/Bookmark
 
رئیس جمهور روسیه در دیدار رئیس جمهور تاجیکستان با اشاره به ناامنی افغانستان گفت: مسکو همواره به دنبال برقراری صلح در این کشور بوده و از آشتی ملی در افغانستان حمایت خواهد کرد.
پوتین: مسکو خواستار آشتی ملی در افغانستان است
 
ایراس، رئیس جمهور روسیه در نشست مشترک با «امامعلی رحمان» رئیس جمهور تاجیکستان گفت: مسکو خواستار دستیابی آشتی ملی در افغانستان می‌باشد.
 
«ولادیمیر پوتین» با اشاره به بررسی وضعیت افغانستان در دیدار با همتای تاجیک خود اظهار داشت: روسیه همواره نگران ناامنی در افغانستان هست و از برگزاری آشتی ملی در این کشور حمایت می‌کند.

وی ادامه داد: مسکو و دوشنبه از گسترش نفوذ گروه‌های تروریستی در افغانستان نظیر داعش و همچنین رشد سریع قاچاق مواد مخدر و جرایم فرامرزی نگران می‌باشند.

رئیس جمهور روسیه گفت: تاجیکستان متحد قابل اعتماد و شریک استراتژیک مسکو  است و روابط دوستانه 2 کشور در این مدت زمان این موضوع را اثبات کرده است.

وی نقش رئیس جمهور تاجیکستان در تحکیم روابط دوجانبه را بزرگ توصیف کرد و اعطای نشان دولتی روسیه موسوم به «الکساندر نوسکی» را در راستای قدردانی از زحمات همتای تاجیک خود دانست.

پوتین روسیه را شریک تجاری شماره اول تاجیکستان عنوان کرد و و اظهار داشت: مسکو به دنبال ایجاد شرایط جدید برای توسعه و گسترش روابط اقتصادی و تجاری با این کشور می‌باشد.

پوتین در ادامه نسبت به گسترش همکاری‌های کشاورزی بین 2 کشور ابراز علاقه کرد و افزود: راه آهن روسیه از سال گذشته به این طرف برای انتقال محصولات کشاورزی از تاجیکستان تعرفه های خاصی را در نظر گرفته است.

رئیس جمهور روسیه وجوه ارسالی از طرف مهاجرین کاری تاجیک مقیم روسیه را کمک جدی برای اقتصاد تاجیکستان عنوان کرد و اظهار داشت: در سال 2016 بیش از 1.9 میلیارد دلار وجه نقد از مسکو به دوشنبه انتقال داده شده است که تقریبا یک سوم حجم تولید ناخالص داخلی تاجیکستان را تشکیل می‌دهد.

پوتین اعلام کرد: برای فراهم کردن شرایط مناسب جهت کار و زندگی اتباع تاجیکستان در روسیه در زمینه‌های اجتماعی و مراقبت های پزشکی اقدامات لازم در دستور کار قرار دارد.

پوتین همکاری‌های فرهنگی و آموزشی بین روسیه و تاجیکستان را با اهمیت توصیف کرد و گفت: بیش از 21 هزار دانشجوی تاجیک در روسیه مشغول به تحصیل می‌باشند که نصف از این افراد از بودجه روسیه حمایت مالی می‌شوند.

رئیس جمهور روسیه اظهار داشت: در تاجیکستان شبکه مدارس روسی ایجاد خواهد شد.
پوتین ادامه تعاملات و همکاری های روسیه و تاجیکستان در چهارچوب سازمان پیمان امنیت جمعی، کشورهای مشترک المنافع و سازمان همکاری های شانگهای را مهم عنوان کرد.

در چهارچوب سفر رسمی پوتین به تاجیکستان 6 سند همکاری در زمینه های محیط زیست، انرژی صلح آمیز هسته ای، پیک پستی نظامی، کار و اشتغال، ورزش و برنامه همکاری های وزارتخانه های امور خارجه 2 کشور در سال 2017 به امضا رسید.

قرار است تا ساعاتی دیگر رئیس جمهور روسیه دوشنبه را به مقصد بیشکک ترک کند.

انتهای گزارش/

منبع:  خبرنگار فارس در دوشنبه/
کد مطلب: 3067