کارشناس سیاسی قرقیز مطرح کرد:

«ساپار عیسی‌کاف» بخت اول نخست وزیری قرقیزستان

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۵۸
Share/Save/Bookmark
 
کارشناس قرقیز گفت: به احتمال زیاد «ساپار عیسی‌کاف» رئیس دفتر ریاست جمهوری به عنوان نخست‌وزیر فعلی قرقیزستان انتخاب می‌شود.
«ساپار عیسی‌کاف» بخت اول نخست وزیری قرقیزستان
 
ایراس: «دنیس برداکاف» کارشناس سیاسی قرقیز با اشاره به استفعای «سورنبای جین بیک اف» نخست وزیر سابق و برگزاری نشست پارلمانی در تاریخ 3 شهریور با هدف انتخاب و تأیید نخست وزیر جدید قرقیزستان، گفت: به احتمال زیاد «ساپار عیسی‌کاف» رئیس دفتر ریاست جمهوری به عنوان نخست وزیر این کشور انتخاب می‌شود.
وی ادامه داد: این موضوع از همان زمانی که عیسی‌کاف مسئول اجرای پروژه «جامعه پاک» در قرقیزستان شد، کلید خورد.
برداکاف با اشاره به اینکه عیسی‌کاف در سمت رئیس دفتر ریاست جمهوری چندین بار تعدادی از اجلاس دولتی را مدیریت کرده، اظهار داشت: به احتمال زیاد ائتلاف اکثریت پارلمان در 25 و 26 آگوست برابر با 3 و 4 شهریور نامزدی وی را برای سمت نخست وزیری مورد تأیید قرار می‌دهد.
این کارشناس قرقیز ادامه داد: بر اساس تغییرات جدید در قانون اساسی که در دسامبر سال 2017 به طور کامل اجرا می‌شود نخست وزیر اختیارت بیشتری خواهد داشت.
برداکاف تصریح کرد: انتخاب عیسی‌کاف به عنوان نخست وزیر جدید قرقیزستان شانس‌ «عمربک بابان‌اف» یکی از نامزدهای مطرح انتخابات ریاست جمهوری برای پیروزی را تضعیف می‌کند.
وی افزود: بابان‌اف در برنامه انتخاباتی خود روی جوانان، نوآوری‌ها و مبارزه با فساد مالی تأکید دارد و پروژه «تازا کام» نیز این مشکلات را حل می‌کند.
این کارشناس قرقیز تصریح کرد: ساپار عیسی‌کاف جوان و با انرژی است و انتصاب وی به سمت نخست وزیری به نفع سورنبای جین بیک اف خواهد بود و شرایط وی را در مناطق شمالی قرقیزستان بهبود می‌بخشد.
ساپار عیسی‌کاف سیاستمدار 40 ساله‌ و عضو حزب «سوسیال دموکرات» است.
وی در حال حاضر ریاست دفتر ریاست جمهوری قرقیزستان را به عهده دارد و یکی از نزدیکان «الماس بیگ آتامبایف» می‌باشد.
جین بیک اف بعد از تأیید نامزدی وی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری از طرف کمیسیون مرکزی انتخاباتی قرقیزستان روز دوشنبه استفعا داد.
پارلمان قرقیزستان باید 25 اوت جلسه‌ای اضطراری برگزار کرده و ساختار جدید دولت را تنظیم و تأیید کند.
منبع: فارس
کد مطلب: 3311