تلاش برای احیای مبادلات تاریخی بین ایران و آستاراخان روسیه

اخبار اوراسیا
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۸
Share/Save/Bookmark
 
تلاش برای احیای مبادلات تاریخی بین ایران و آستاراخان روسیه
 

مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه طی سفری یک روزه به آستاراخان روسیه در دیدار با الکساندر ژیلکین استاندار آستاراخان با اشاره به امضای اسناد دولتی و گمرکی برای حل مشکلات موجود در سال‌های گذشته برای توسعه صادرات اجناس ایرانی به فدراسیون روسیه و ایجاد زیربنای لازم برای گسترش فعالیت تجار دو کشور ابراز امیدواری کرد که بخش خصوصی دو کشورهمچون سایر بخش‌ها وارد چرخه توسعه همه جانبه روابط شود.

سفیر ایران در روسیه همچنین با اشاره به آغاز بکار کشتی مسافرتی- تفریحی بین ایران و روسیه در دریای خزر در سال آتی، این امر را قدمی مثبت در تسهیل تردد تجار و گردشگران دو کشور دانست.
الکساندر ژیلکین استاندار استان آستاراخان روسیه نیز در دیدار با سفیر ایران در روسیه ضمن استقبال از توسعه صادرات محصولات ایرانی بخصوص  محصولات کشاورزی به این استان، خواهان همکاری بیشتر بخش خصوصی دو کشور شد.

مهدی سنایی همچنین در جریان سفر به آستاراخان روسیه طی سخنانی در دانشگاه دولتی آستاراخان با اشاره به توسعه همه جانبه روابط ایران و روسیه، چشم انداز روابط اقتصادی دو کشور در آینده نزدیک را بسیار روشن و نقش آستاراخان را بسیار برجسته برشمرد.

وی با اشاره به سابقه 300 ساله تجارت بازرگانان ایرانی در شهر آستاراخان روسیه و حضور حدود هزار خانوار ایرانی در این شهر و ساخت مسجد و مهمانسرای ایرانی در آن طی قرون گذشته، تصریح کرد: می‌بایست در مسیر توسعه ارتباطات بین ملت‌ها و بازرگانان دو کشور از گذشتگان خود درس گرفته و سطح این ارتباطات را در آینده به سطحی بالاتر از آنچه در گذشته داشته ایم، افزایش دهیم.

سفیر ایران در روسیه همچنین با اشاره به وجود کرسی زبان فارسی در دانشگاه دولتی آستاراخان و نیز حضور دانشجویان ایرانی در این دانشگاه خواستار ایجاد زمینه های لازم جهت تبادل همه ساله دانشجویان بین این دانشگاه و دانشگاه های ایران شد.

در جریان سفر مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه به آستاراخان اولین مرکز تجاری ایران در خارج از کشور با حضور سفیر ایران در روسیه، شافعي رييس اتاق بازرگاني ، صنايع و معادن ايران، عسكراولادي عضو هيات رئيسه اتاق بازرگاني تهران ، روساي اتاق هاي بازرگاني ١٤ استان كشور و نيز الكساندر ژيلكين استاندار استراخان روسيه و مقامات ارشد اين استان ، بطور رسمي فعاليت تجاري خود را آغاز كرد.

سفیر ایران در فدراسیون روسیه  درجریان سفر به آستاراخان  از شبکه تلویزیونی «آستاراخان 24» بازدید و در گفت‌گویی  تلویزیونی با این شبکه با استناد به روابط دیرین ملت و بازرگانان ایران و روسیه که غالبا شهر آستاراخان نقش پل رابط بین آنان را ایفا کرده بود، ابراز امیدواری کرد که دو کشور با توجه به پتانسل بالای خود برای تامین اقلام مورد نیاز یکدیگر و نیز ایجاد زیرساختهای لازم برای تسهیل تجاری،  دراین حوزه نیز هر چه سریعتر سطح روابط را به سطحی در خورد شان سایر سطوح روابط ایران و روسیه افزایش دهند.


منبع: کانال تلگرامی مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه
 
 
کد مطلب: 3379