گزارش خبرگزاری ایزوستیای روسیه

آمریکا مبارزه ایران با ویروس کرونا را دشوارتر کرده

تاریخ انتشار : پنجشنبه ۷ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۱۶
Share/Save/Bookmark
 
آمریکا مبارزه ایران با ویروس کرونا را دشوارتر کرده
 
در شرایطی که جهان درگیر ویروس کورناست و به هرج و مرج کشیده شده، ایالات متحده تصمیم گرفته از فرصت استفاده کرده و نفوذ خود در صحنه جهانی را بیش از پیش تقویت کند. تحریم های آمریکا علیه تهران باعث کمبود تجهیزات بهداشتی در این کشور شده و ایران از نظر تعداد قربانیان بیماری یکی از اولین کشورها است ولی اوضاع می‌تواند از این هم بدتر شود زیرا تحریم‌ها اجازه نمی‌دهد تهران از خارج دارو خریداری کند. 

نماینده دائمی ایران در سازمان ملل اعلام کرد تحریم‌ها نه تنها به روابط تجاری و اقتصادی، بلکه به زندگی شهروندان این کشور لطمه وارد می‌کند. عدلان مارگویف صاحبنظر روس می‌گوید آمریکا پنهان نکرده که سیاست حداکثر فشار بر ایران را ادامه می‌دهد.

تحریم ها را فورا بردارید!

نماینده دائم ایران در سازمان ملل با انتشار پیامی درباره تاثیر تحریم های «غیر انسانی و غیر قانونی» آمریکا گفته است که این محدودیت ها، بهداشت و زندگی ایرانیان و دیگر  ملت ها را به خطر می اندازد و از جامعه جهانی خواسته بود تا واشنگتن را به لغو تحریم ها تشویق کنند.

در این پیام گفته شده که بخاطر همین تحریم ها مقامات ایران نمیتوانند داروها و تجهیزات لازم برای مقابله با اپیدمی موجود را از خارج بخرند و در کنار ضررهای اقتصادی، حالا جان شهروندان نیز به خطر افتاده است.

نشریه فارن پالسی هم در این باره می نویسد: اکثر محصولات و داروهای مورد نیاز در خود ایران تولید می شوند اما برای تولید آنها به واردات مواد اولیه نیاز است و بسیاری از شرکت های خارجی از ترس تحریم های آمریکا حاضر به همکاری با ایران نیستند. 

درحالیکه ایران دچار یکی از سخت ترین وضعیت های حاضر در جهان است، حتی مقامات این کشور هم از ویروس کرونا در امان نبوده و هر روز محدودیت های بیشتری در شهرهای این کشور برای مبارزه با این ویروس ایجاد می شود، رئیس جمهور روحانی اعلام کرده است که تحریم های آمریکا در دو سال اخیر حدود 200 میلیارد دلار به اقتصاد ایران ضربه زده است. محمدجواد ظریف ویز خارجه نیز در در نامه ای به دبیرکل سازمان ملل نوشته که تحریم های آمریکا با محدود کردن امکان خرید محصولات بشردوستانه، دارند مردم ایران را تنبیه می کند.

در همین راستا مقامات ایران پیشنهاد کمک دونالد ترامپ را یک شوخی توصیف کرده و گفتند که اگر او واقعا میخواهد کمک کند، بهتر است اول تحریم ها را حداقل از روی محصولات بهداشتی بردارد. در همین زمان بود که ایران برای اولین بار از صندوق بین المللی پول درخواست کمک به میزان 5 میلیارد دلار کرد. البته تهران مشخصا روی این کمک حساب باز نمیکند چون عضو اصلی این صندوق هم آمریکاست. 

واشنگتن اما در همین حال هم بر تحریم ها می افزاید! روز 18 مارس آمریکا چند کمپانی و شخصیت دیگر ایرانی را تحریم کرد. 

این اقدامات آمریکا حتی انتقاد سناتور آمریکایی برنی سندرز را هم برانگیخت که گفت: ما باید هر نوع تحریم، به ویژه محدودیت های مالی که به ایران در مواجه با کرونا ضربه می زنند را رفع کنیم. 
نشریه گاردین نوشته است که بریتانیا تلاش می کند آمریکا را متقاعد کند تا تحریم ها را لغو کند اما به نظر نمیرسد آمریکا تن به چنین تصمیمی دهد.
در همین راستا عدلان مارگویف، تحلیلگر انستیتوی مطالعات بین المللی دانشگاه وزارت خارجه روسیه در مصاحبه با ایزوستیا گفت: آمریکا این حقیقت را پنهان نمی کند که به فشار حداکثری علیه تهران ادامه میدهد و حاضر نیست آنرا کم کند زیرا میخواهد نظام سیاسی ایران را از این طریق تضعیف کند. در زمینه تحریم ها هم تاکید می کنند که شامل تجهیزات بهداشتی نمی شوند اما عملا اینگونه نیست زیرا بانک ها و شرکت ها از ترس تحریم حاضر به همکاری با ایران نیستند! 
اولین کشورهایی که به حمایت از موضع تهران پرداختند، روسیه و چین بودند. وزارت خارجه روسیه در پیامی اعلام کرد: قویا از آمریکا میخواهیم تا با واقعیت روبرو شده و تحریم هایی که اصول اولیه انسانی در ایران را نفی می کنند، لغو کند. این اپیدمی جهانی، وقت مناسبی برای تسویه حساب های ژئوپولتیک نیست؛ آن هم حسابی که اساس نداشته و فقط با هدف رضایت جاه طلبی های افرادی خاص در واشنگتن در جریان هستند.

پکن هم اعلام داشت که حفظ این تحریم های یک طرفه فقط اوضاع را وخیم تر می کند. 

در این شرایط، اقدام عجیب آمریکایی ها باعث انتقاد آلمان هم شده است؛ جایی که ترامپ از رئیس یک کمپانی آلمانی به نام CureVac که در حال تهیه واکسن کروناست، خواست تا تجهیزات خود را در قبال یک میلیارد دلار به آمریکا منتقل کند. وزارت خارجه و نمایندگان پارلمان آلمان به شدت از این تلاش آمریکایی ها انتقاد کردند. 

رفتار واشنگتن این روزها چه در قبال ایران و چه اروپا بیش از هر زمانی تناقض بار است؛ تناقض میان شعارهای انسان دوستانه و اقتصاد آزاد و سیاست عملی که کاملا برعکس هستند!

*گزارش از کسنیا لوگینوا در خبرگزاری ایزوستیا
کد مطلب: 3888