در قرقیزستان چه خبر است؟

تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۰۷
Share/Save/Bookmark
 
در قرقیزستان چه خبر است؟
 
در قرقیزستان چه خبر است؟

انتخابات پارلمان قرقیزستان دو روز پیش برگزار شد و بر اساس داده های اولیه، حزب "اتحاد" 24.52 درصد، حزب "مِکنیم قرقیزستان" 23.89 درصد، حزب "قرقیزستان 8.73 درصد، حزب "قرقیزستان متحد" 7.11 درصد و سایر احزاب نیز 7 درصد از آرا را به خود اختصاص داده اند.

در همین حال 10 حزب از 12 حزبی که در رقابت های انتخاباتی رای کافی نیاورده اند، نتایج را زیر سوال برده و احزاب اپوزیسیون به سرعت برنامه ای برای تجمع در پایتخت بیشکک ترتیب داده اند.

این تجمع فورا به درگیری با نیروهای پلیس منجر شد تا جایی که تنها طی چند ساعت نزدیک به 600 نفر زخمی شده و یک نفر هم جان خود را از دست داد. معترضان در نهایت توانستند "کاخ سفید" را تحت کنترل بگیرند؛ جایی که پارلمان، ساختمان ریاست جمهوری و شهرداری بیشکک واقع شده است.

به خواست معترضان، همان دیشب الماس بیگ آتامبایف، رئیس جمهور سابق قرقیزستان هم از زندان آزاد شد. او به 11 سال حبس به جرم فساد متهم شده بود.

سورنبای جینبکف رئیس جمهور فعلی قرقیزستان، ضمن اینکه احتمال لغو نتایج انتخابات را رد نکرد، این اقدامات مخالفان را تلاشی برای قبضه غیر قانونی قدرت توصیف کرد. 

در تازه ترین اخبار، کمیته مرکزی انتخابات قرقیزستان، نتایج انتخابات را غیر واقعی اعلام کرده و شهردار بیشکک هم از سمتش کناره گیری کرده است. / ایراس

 
کد مطلب: 4092