سناریوهای پیش روی خط لوله «نورد استریم-2»

تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۴۵
Share/Save/Bookmark
 
سناریوهای پیش روی خط لوله «نورد استریم-2»
 
 روزنامه هندلزبلات (Handelsblatt) به نقل از منابع گزارش داده است که دولت آلمان در حال بررسی چهار گزینه برای توسعه رویدادهای پیرامون خط لوله انتقال گاز «نورد استریم-2 »  است، از جمله احتمال «قطع» آن به درخواست آلمان یا نادیده گرفتن مخالفان این پروژه. این نشریه تصریح کرد که اقدامات جمهوری فدرال آلمان برای دستیابی به مصالحه با مقامات ایالات متحده آمریکا است که بارها و بارها علیه شرکت کنندگان این پروژه اعمال تحریم کرده‌اند.
سناریوی اول که در برلین مورد بررسی قرار گرفته است، مستلزم ایجاد سازوکاری برای «قطع کردن» تأمین گاز از طریق خط لوله توسط آلمان است. در صورتی که روسیه حجم گاز انتقالی از طریق اوکراین را کاهش دهد یا به طور کلی متوقف نماید، طرف آلمانی می‌تواند از چنین فرصتی استفاده کند. به نقل از هندلزبلات، چنین تصمیمی مسائل سیاسی و حقوقی بسیاری را به وجود می‌آورد، اما از سوی واشنگتن مثبت ارزیابی می‌شود.

در سناریوی دوم پیشنهاد می شود در حین مذاکرات با ایالات متحده امریکا، ساخت خط لوله به حالت تعلیق درآید، که طبق اظهارات الکساندر نواک - معاون نخست وزیر روسیه در 14 فوریه 2021 میلادی، به میزان 95٪ آماده است. در این صورت ممکن است کمیسیونی ایجاد شود که نمایندگان ایالات متحده امریکا و برخی کشورهای عضو اتحادیه اروپا را شامل شود.

سناریوی سوم بر افزایش قابل ملاحظه حجم سرمایه‌گذاری در بخش انرژی اوکراین متمرکز است که بیم آن می‌رود با راه‌اندازی خط لوله انتقال مستقیم گاز از روسیه به آلمان، از بازار انرژی اروپا جدا شود. همچنین همکاری در بخش انرژی و بررسی امکان تأمین هیدروژن «سبز» از آنجا تقویت گردد.

در سناریوی چهارم، علیرغم انتقادات و تهدیدهای ایالات متحده امریکا و دیگر مخالفان این پروژه، ساخت و ساز ادامه ‌یابد و به پایان برسد. با این حال هندلزبلات خاطر نشان کرده است که اجرای این گزینه منجر به وخامت روابط بین برلین و واشنگتن خواهد شد.

«نورد استریم-2 »  - خط لوله انتقال گازی است که از روسیه از طریق دریای بالتیک عبور می‌کند و با دور زدن کشورهای بالتیک و لهستان به آلمان منتقل می‌شود. ظرفیت آن تا 55 میلیارد متر مکعب گاز در سال خواهد بود و حجم کل سرمایه گذاری در حدود 8.5 میلیارد دلار تخمین زده شده است. مجری خط لوله انتقال گاز شرکت  Nord Stream 2 AG  است که متعلق به گازپروم می‌باشد. در حال حاضر در آبهای سرزمینی دانمارک، 100 کیلومتر آخر خط لوله انتقال گاز در حال تکمیل است، که انتظار می‌رود تا پایان سال 2021 میلادی مورد بهره‌برداری قرار گیرد. ایالات متحده امریکا این پروژه را «تهدیدی برای امنیت انرژی» اروپا می‌داند.

منبع خبر:
  https://www.vedomosti.ru/business/news/2021/02/26/859452-smi-nazvali-chetire-varianta-razvitiya-situatsii-vokrug-severnogo-potoka--2
 
کد مطلب: 4402