الکسی پانوف:

روسیه در انتظار چهل و پنجمین رییس جمهور

تاریخ انتشار : جمعه ۲۱ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۸
Share/Save/Bookmark
 
الکسی پانوف: رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده پایان یافت، رقابتی که گمانه زنی درباره دیدگاه روسیه نسبت به نتیجه آن همواره کانون توجه تحلیل‌گران بوده، حقیقت این است که دولتمردان روسیه و در راس آن ولادیمیر پوتین به وضوح نسبت به انتخاب دونالد نظر مثبت داشتند, شاید به خاطر تجربه مثبت از همکاری با جمهوری‌خواهان. ... اما با تمام این اوصاف، صفحه هنوز با وجود تمام چرک نویس‌های از قبل آماده شده، نوشته نشده است و باید به انتظار آینده بود و دید چه می‌شود.
 
ایراس: رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده پایان یافت، رقابتی که گمانه زنی درباره دیدگاه روسیه نسبت به نتیجه آن همواره کانون توجه تحلیل‌گران بوده، حقیقت این است که دولتمردان روسیه و در راس آن ولادیمیر پوتین به وضوح نسبت به انتخاب دونالد نظر مثبت داشتند, شاید به خاطر تجربه مثبت از همکاری با جمهوری‌خواهان.

در متن پیام تبریک پوتین به ترامپ این رویکرد مثبت به وضوح  قابل مشاهده است، وی در پیام خود نسبت به همکاری مشترک برای خروج روابط روسیه و آمریکا از وضعیت بحرانی ابراز امیدواری کرد.

ریشه این امیدواری‌ها و نگاه مثبت روسیه به انتخاب  کاندیدای حزب جمهوریخواهان در مقاله «الکسی پانوف» تحلیلگر «آژانس خبری ایتارتاس» روسیه  اینگونه توصیف شده است:
ولادیمیر پوتین طی دوران مسئولیتش به عنوان نماینده روسیه در جامعه جهانی، با سه رئیس جمهور آمریکا که دو نفر  از آنها دموکرات و یکی از آنها جمهوری خواه بودند، سر و کار داشت.

کلینتون؛رابطه‌ای توام با قدردانی
پوتین درباره تجربه نه چندان طولانی کاری خود با بیل کلینتون می‌گوید: «من از او بخاطر برخی رفتاری که در خصوص ورود من به دنیای سیاست داشت، قدردانم. وی چند بار نشانه هایی از توجه و احترام نسبت به شخص من و روسیه از خود نشان داد».

آخرین پیام‌هایی که پوتین و کلینتون به عنوان روسای جمهور دو کشور از طریق تلفن با هم رد و بدل کردند حاوی این مضمون بود که تناقضات در منافع دو کشور نمی بایست مزاحم توسعه روابط دو کشور شود.

بوش؛ دوره ارتقاء بی بدیل روابط
هر چند که تجربه نشان داده بود که جمهوری خواهان همواره شرکای به مراتب سرسخت‌تری برای روسیه نسبت به دموکرات‌ها بوده‌اند، اما  بوش و پوتین در اولین دیدار خود در کاخ تاریخی لوبلیان روابط مثبتی برقرار کردند.
بوش  بعد از این دیدار پوتین را فردی بی تعارف و لایق نسبت به آنچه به وی سپرده اند، توصیف کرد.

پس از حوادث 11 سپتامبر پوتین اولین رهبری بود که با بوش تماس گرفت و اعلام حمایت کرد. چندی بعد بوش در سفر پوتین به آمریکا در اقامتگاه شخصی خود در تگزاس میزبان رئیس جمهور روسیه بود و حتی پوتین را به جلسه خصوص اف بی آی  دعوت کرد. 

به عقیده بسیاری این نشانه قدردانی از روسیه برای همکاری در مبارزه با تروریسم جهانی بود. در زمان سفر متقابل بوش به روسیه نیز قرارداد عدم توسعه پتانسیل هسته ای بین روسای جمهور دو کشور به امضا رسید.

پوتین و بوش 28 دیدار داشتند، در این دوره با وجود تمامی سختی‌ها هیچوقت روابط  دو  کشور خراب نشد.
بوش تنها یک روز قبل از پایان دوره ریاست جمهوری‌اش با پوتین تماس تلفنی داشت، پوتین نیز او را «فردی شایسته و همکاری خوب» توصیف کرد که روابط خوب با وی اجازه خروج از شرایط بحرانی را میسر کرد.

اوباما ؛ امیدواری ها و واقعیت
سیاست خارجی مربوط به روسای جمهور است، اما برای اولین بار در سال 2009 و حین سفر رییس جمهور وقت آمریکا به روسیه پوتین که در آن زمان نخست وزیر بود با اوباما ملاقات کرد.

وی در اولین ملاقاتش با اوباما که در اقامتگاه شخصی‌اش برگزار کرد گفت: «ما نام شما را با امیدواری به توسعه روابط دوجانبه پیوند می‌زنیم».

 اما این امیدواری کمکی به بهبود روابط روسیه و آمریکا نکرد؛ هنوز مشکلات مربوط به سیستم دفاع ضد موشکی و توسعه ناتو حل نشده بودند که مسائل مربوط به لیبی و سوریه و ... پیش آمد.

در پست رئیس جمهور، پوتین اولین بار در سال 2012 با اوباما ملاقات کرد که علاوه بر مسائل دردناک فوق، مشکل «قانون مگنیتسکی» هم موضوع بحث بود، اما بعد از آن یک مشکل دیگر نیز در روابط دو کشور پیش آمد و آن مربوط می‌شد به اجازه روسیه به کارمند سابق سی آی ای «ادوارد اسنودن» برای پناهندگی که در پی آن اوباما سفر رسمی خود به مسکو را لغو و تنها به حضور در اجلاس سران «گروه بیست» در سنت پترزبورگ اغتنا کرد.

بعد از این  ماجرا حوادث اکراین آغاز شد و سطح روابط تا حدی پایین آمد.
اما بدون توجه به تحریم‌ها اعمال شده علیه روسیه بعد از ماجرای اوکراین روابط  دو کشور در بالاترین سطح ادامه پیدا کرد، اما تنها در دو موضوع اکراین و سوریه.

به عقیده شخص پوتین «آمریکایی‌ها تنها می خواهند حرف خود را دیکته کنند». 
پوتین بعد ها اعلام کرد که «او و اوباما توانسته اند یکدیگر را درک کنند اما هیچکس دیگر نمی تواند این صفحه از روابط آمریکا و روسیه را از نو بنویسد».

صفحه هنوز با وجود تمام چرک نویس‌های از قبل آماده شده، نوشته نشده است و باید توجه کرد که این رقصی است که در ان دو نفره می رقصند. باید به انتظار آینده بود و دید چه می‌شود.


----------
نویسنده: الکسی پانوف - تحلیلگر آژانس خبری ایتارتاس روسیه 

----------
منبع: ایتارتاس
 
کد مطلب: 2199