نشست "بررسی روابط ایران و روسیه در دولت یازدهم" با حضور پروفسور نامکین

تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۵۱
Share/Save/Bookmark
 
روز گذشته پروفسور ویتالی نامکین رئیس انستیتوی شرق شناسی و آکادمی علوم روسیه با حضور در موسسه مطالعات ایران و اوراسیا (ایراس) به بررسی روابط ایران و روسیه در دولت یازدهم پرداخت. از دیگر عناوین نائومکین می توان به عضو شورای علمی وزارت امور خارجه روسیه، عضو شورای امنیت روسیه، رئیس شورای علمی و مشاوره ای وزارت دادگستری روسیه و عضو شورای سیاست خارجی و دفاعی این کشور اشاره کرد.
نشست "بررسی روابط ایران و روسیه در دولت یازدهم" با حضور پروفسور نامکین
 
ایراس: پروفسور ویتالی نامکین رئیس انستیتوی شرق شناسی روسیه روز گذشته میهمان موسسه ایراس بود. این نشست که تحت عنوان "بررسی روابط ایران و روسیه در دولت یازدهم" برگزار شد دارای دو بخش بود. نخست این عضو شورای علمی وزارت امور خارجه روسیه به ایراد سخن پرداخت و پس از آن کارشناسان و خبرنگاران به پرسش برخاستند.

آنچه در ادامه می خوانید بخش اول این نشست خبری می باشد:

پروفسور نامکین صحبت های خود را با بررسی مشکلات روابط ایران و روسیه در زمان شوروی سابق آغاز کرد و گفت: "روابط دو کشور ایران و روسیه شرایط مختلفی را در دوره های متفاوت تجربه کرده است. در مقطعی سختی های فراوانی وجود داشت که تا فروپاشی شوروی نیز ادامه پیدا کرد."

وی در ادامه به موفقیت های دو کشور پس از آن اشاره کرد و ادامه داد: " پس از آن ما در شرایط سیاسی توانستیم به موفقیت های زیادی دست یابیم، که می توان به همکاری های مشترک در بحران های به وجود آمده در آسیای مرکزی و تاجیکستان اشاره کرد. دو کشور نقش اساسی در زمینه کنترل این بحران و جلوگیری از تشدید آن داشتند که باعث شد از بحرانی تر شدن منطقه جلوگیری شود. ایران نیز نقش اساسی داشت که روسیه آن را تحسین می کند."

این عضو شورای امنیت روسیه به نقش مهم ایران در منطقه اشاره کرد و ادامه داد:  "همچنین ایران نقش به سزایی در حل مسائلی که در چچن به وجود آمد داشت. ما شاهد بودیم جمهوری اسلامی ایران از همبستگی روسیه دفاع کرد. کشور ایران در زمینه مسائل قفقاز نیز به روسیه کمک های فراوانی کرد و با حمایت خود از روسیه به دفاع از اتحاد ما برخاست."

نامکین سپس به پاره ای از اختلافات میان دو کشور اشاره کرد و گفت: "در زمینه دریای خزر و منطقه کاسپین تلاش بر این بوده که همکاری هایی بین ایران و روسیه وجود داشته باشد، البته اختلافاتی نیز در زمینه حقوق قانونی برای کشورهای مختلف وجود دارد و امیدوارم که در دولت جدید این اختلافات حل شود."

این عضو شورای سیاست خارجی و دفاعی روسیه در ادامه با تاکید بر آن که سازمان همکاری های شانگهای نیز می بایست مورد توجه قرار گیرد به پیوند روابط دو کشور با موضوع هسته ای ایران اشاره کرد و افزود: "روابط ایران و روسیه در زمینه مسائلی که سال های اخیر پیش آمده به خصوص بحث هسته ای سبب شده تا روابط دو کشور گروگان روابط ایران و غرب در مسئله انرژی هسته ای شود. در سال های اخیر روسیه و ایران در زمینه اقتصادی افزایش مناسبت تجاری داشتند که البته طی سال گذشته مقداری کاهش پیدا کرده است و در زمینه اقتصادی با افت رو به رو بوده ایم. که امیدوارم در دولت جدید ایران این موضوع برطرف گردد."

نامکین سپس به بحث حول حوزه فرهنگ پرداخت و تاکید کرد با تکیه بر آن می توان بی اعتمادی هایی که به واسطه تاریخ در میان روابط دو کشور به وجود آمده را رفع کرد. وی با اشاره به زمینه فرهنگی مساعد در روابط دو کشور افزود: "نمایندگانی که از ایران در روسیه بودند توانستند فارسی را تا حدی در آنجا رواج بدهند. روس ها علاقه ی زیادی به فرهنگ ایران و ادبیات فارسی دارند. اما بی اعتمادی میان مردم وجود دارد. از این رو می توان با تکیه بر روابط فرهنگی میان مردم آن را بر طرف نمود."

ویتالی نامکین با ابراز شگفتی از توجه مردم ایران به فرهنگ و ادبیات روسیه گفت: "من از این که دیدم در ایران در زمینه فرهنگ و ادبیات روسیه کار می شود و آثار کسانی هم چون چخوف، پوشکین و گوگول در موسسه ایراس بررسی شده است بسیار شگفت زده شدم و امیدوارم افزایش پیدا کند. با توجه به تغییراتی که در ایران به وجود آمده و با توجه به دریچه تازه ای که در روابط نسبت با کشورهای دیگر وجود دارد به نظرم می رسد که فرصت های بیشتری برای همکاری ها وجود داشته باشد."

رئیس انستیتو شرق شناسی و آکادمی علوم روسیه افزود: "روسیه در دوره ی ریاست جمهوری پوتین سعی کرده هویت خود را حفظ نماید و رویکردی تمدن مابانه داشته باشد و با توجه به پیشینه قوی خود، سعی در حفظ ویژگی هایش دارد و نمی پذیرد که ارزش های خارجی جای ارزش های اصیل را بگیرد و همچنین از منافع مشترک در منطقه نیز دفاع می کند."

نامکین در زمینه روابط جدید بین ایران و روسیه در دولت یازدهم گفت: با توجه به این که تحریم ها از دوش ایران برداشته شده است، می بایست به همکاری های تجاری توجه ویژه ای شود. در حوزه همکاری های امنیتی نیز دو کشور باید بر مبارزه با مواد مخدر و حتی تروریست ها منطقه ای تمرکز و با یکدیگر همکاری نمایند."

رئیس شورای علمی و مشاوره ای وزارت دادگستری روسیه در ادامه بسترهای پیش روی دو کشور در دولت یازدهم به زمینه سیاسی و بحث سوریه اشاره کرد و اظهار داشت: "در زمینه بحران سوریه دو کشور شرایط مشابهی دارند و باید تلاش کنند که دخالت های خارجی را کم نمایند. باید از پخش شدن این تهدید به منطقه و کشورهایی مثل عراق جلوگیری شود. گروه های جهادی که در سوریه وجود دارند منطقه را تهدید می کنند و ممکن است به جمعبت ۲۰ میلیونی مسلمان روسیه نیز کشیده شود."

وی در انتهای صحبت های خود مجدد به عامل فرهنگی اشاره کرد و با ابراز آمادگی جهت همکاری میان انستیتوی شرق شناسی روسیه با موسسه مطالعات ایران و اوراسیا (ایراس) به ریاست دکتر مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو کرد و افزود: "ایران و روسیه در زمینه فرهنگی از یکدیگر اطلاعات کمی دارند. چرا که مبادلات فرهنگی کمی با یکدیگر دارند.

من در اینجا آمادگی موسسه انستیتوی شرق شناسی روسیه برای مشارکت با موسسه ایراس را اعلام میکنم. انستیتوی شرق شناسی در سال ۱۸۱۸ زمان الکساندر اول شروع به کار کرد. اگر چه در زمان تاسیس آن رقابت میان دو کشور وجود داشت اما امروز پتانسیل های فراوانی وجود دارد که می تواند به بهبود همکاری های دو کشور منجر شود.. 

تهیه و تنظیم: احمد وخشیته، سردبیر سایت ایراس؛


پایان نوشتار/
کد مطلب: 322
مولف :