ترکیه، عامل بزرگترین شکست ژئوپلتیک فرانسه در مدیترانه

تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۳۷
Share/Save/Bookmark
 
ترکیه، عامل بزرگترین شکست ژئوپلتیک فرانسه در مدیترانه
 
مجدوبی د. حسین در القدس العربی

عصر دیپلماسی: عصر دیپلماسی: مشارکت رئیس جمهور فرانسه در نشست ائتلاف ساحل در موریتانی، تلاش برای ظاهر شدن در سطح بین المللی پس از شکست سخت این کشور در مقابله با توسعه نفود ترکیه در لیبی است. آنکارا به نیم دایره ژئوپلیتیکی ضربه زد که پاریس درصدد ایجاد آن بود یعنی منطقه نفوذی که از سواحل موریتانیا در اقیانوس اطلس شروع و تا سواحل لیبی در مدیترانه کشیده می شود.
 تنش کنونی میان فرانسه و ترکیه در مورد لیبی را زمانی متوجه می شویم، که به گذشته بازگشته و دو حادثه مهمی را بررسی کنیم که روابط دو طرف را شکل داده و باعث شده بر آن تنشی ابدی حاکم باشد.
این دو رویداد عبارت اند از :نخست: فرانسه جنایت های ضد بشری ایی را به رسمیت شناخت که در سایه امپراطوری عثمانی علیه ارمنی ها صورت گرفت. دوم:مخالفت فرانسه با پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا.
در آن زمان ترکیه متوجه شد دو گزینه دارد:یکی این که تا ابد درهای اتحادیه اروپا را بکوبد یا این که برای ایفای نقش کلیدی خاورمیانه طی سناریویی شبه اوضاع ژئوپلیتک خلافت عثمانی در دریای مدیترانه فعالیت کند. ترکیه متوجه شد موضع فرانسه ناشی از یک دشمنی تاریخی است و با هدف کاهش نفوذ ترکیه در منطقه خارومیانه و دریای مدیترانه صورت می گیرد.
شکست فرانسه در پرونده لیبی  به عوامل زیر بازمی گردد:
-نخست: احساس ترکیه مبنی بر این که قربانی طرحی بین المللی به رهبری فرانسه برای محاصره این کشور و کاهش نفوذش در دریای مدیترانه و محروم کردن این کشور از منابع انرژی در لیبی و نیز دریای میدترانه است. این طرح دربردارنده یونان،مصر،امارات و عربستان است.
-دوم: عدم آمادگی اتحادیه اروپا برای حمایت از فرانسه در خصوص لیبی. زیرا مشخص شد این کشور دو سیاست متفاوت را پیگیری می کند و با وجود همراهی با سیاست خارجی اروپا اما بیشتر با مصر،امارات،عربستان و یونان هماهنگی انجام می دهد. باید توجه داشت که موضع اروپا حمایت از دولت الوفاق بوده است که از سوی سازمان ملل به رسمیت شناخته شده است. در حالی فرانسه از نیروهای حفتر علیه این دولت حمایت می کند.
-سوم: عقب نشینی انگلیس از موضوع لیبی. در حالی که در سال ۲۰۱۱ با نقشه فرانسه برای تقسیم لیبی همراهی می کرد. نقشه ای که با مخالفت واشنگتن مواجه شد و شکست خورد.
-چهارم:مخالفت واشنگتن با سیاست فرانسه در لیبی. اکنون واشنگتن با مداخله ترکیه موافق است زیرا تنها کشوری است که از استقرار نیروهای روسیه در سواحل لیبی جلوگیری می کند.
-پنجم:اعزام نیروهای نظامی از سوی ترکیه به عرصه میدان و مسلح کردن نیروهای سراج با استفاده از مسئله به رسمیت شناختن این نیروها از سوی سازمان ملل و نیز توافق های نظامی امضا شده انکارا و طرابلس. این در حالی است که فرانسه به علت مخالفت پارلمان و اتحادیه اروپا و شرایط کرونا نمی تواند نیروی نظامی اعزام کند.
در برابر این تحولات فرانسه مجبور شد در هفته جاری از عملیات “نگهبان دریایی” ناتو خارج شود و این عقب نشینی به اندازه یک شکست واقعی برای طرح های فرانسه است؛ زیرا به طور کامل رویای ایجاد نیم دایره ژئوپلتیک را از موریتانیا تا سواحل لیبی در دریا را نابود می کند.
مشارکت مکرون در نشست ساحل در موریتانیا تنها تلاشی برای جبران این شکست در دریای مدیترانه است. برای نخستین بار فرانسه بازیگری جدید را پیدا می  کند که سیاست هایش در منطقه را متوقف کرده است.
کد مطلب: 3959