تلاش آمریکا برای وضع تحریم‌های جدید علیه روسیه

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۴۶
Share/Save/Bookmark
 
تلاش آمریکا برای وضع تحریم‌های جدید علیه روسیه
 
   سیا، آژانس امنیت ملی آمریکا و کنگره تصمیم گیری خواهند کرد که آیا تبانی بین روسیه و طالبان علیه آمریکا وجود داشته است و بخاطر آن چگونه مسکو و ترامپ را مجازات کنند.

نویسنده: گنادی پتروف
دونالد ترامپ دستور داد که مقامات دو سرویس اطلاعاتی برتر آمریکا (سیا و آژانس امنیت ملی) اطلاعات موجود درباره تبانی بین سرویس اطلاعات نظامی روسیه و طالبان را به کنگره آمریکا ارائه کنند. با این حال دموکراتها منتظر جلسه با نیروهای اطلاعاتی نشدند و تحریم روسیه را درخواست کردند.
ترامپ پس از تلاش ناموفق خود در توضیح دادن به نمایندگان کنگره، تصمیم گرفت رشته کلام را به مقامات سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا بسپارد. یادآوری می‌کنیم که در تاریخ 26 ژوئن در نیویورک تایمز مقاله ای منتشر شد که در آن با استناد به منابعی ناشناس در سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا مدعی شد که سرویس اطلاعات نظامی روسیه بابت حمله به نظامیان ناتو در افغانستان به طالبان پول پرداخته است. سپس این روزنامه اطلاعات خود را تکمیل کرد. روزنامه اسم واسطه بین روسیه و طالبان را نام برد، او رحمت الله عزیزی تاجر افغانی مواد مخدر است. علاوه بر این روزنامه ادعا می‌کند که با پول‌های روسی حداقل دو سرباز آمریکایی کشته شده اند. اما مهمتر از همه اینکه روزنامه ادعا می‌کند که سرویس‌های اطلاعاتی وجود این «سفارش» را به رئیس جمهور آمریکا گزارش کرده اند. اما او به گزارش اعتنا نکرده است.
ترامپ و کاخ سفید قاطعانه اطلاعات این روزنامه را تکذیب کردند (ضمناً روسیه و طالبان نیز همین کار را کردند). روایت رسمی دفتر رئیس جمهور آمریکا اینگونه است: ممکن است سرویس‌های اطلاعاتی چنین اطلاعاتی را در اختیار داشته اند، اما از آنجایی که تردید‌های جدی در خصوص صحت آن وجود داشته است، گزارش نشده است.  
در جلسه توجیهی محرمانه که چند روز قبل در کاخ سفید برای هشت نماینده دموکرات کنگره برگزار شد، دقیقا همین موارد بیان شد. پس از پایان این جلسه ستِنی هویر، رهبر فراکسیون حزب در مجلس نمایندگان اعلام کرد که او و همکارانش از سطح همکاری با رئیس جمهور رضایت ندارند. آنها خواستار آن شدند که خود رؤسای سرویس‌های اطلاعاتی به آنها اطلاعات بدهند، نه ترامپ و اطرافیان او. بعد از کمی تعلل رئیس جمهور با درخواست آنها موافقت کرد.
جلسه توجیهی محرمانه جینا هاسپل، رئیس سازمان سیا و پل ناکاسونه، رئیس آژانس امنیت ملی برای روز پنج شنبه ساعت 11.30 مقرر شد. در لحظه چاپ این شماره روزنامه، جلسه هنوز تمام نشده بود. در این جلسه رؤسای هر دو مجلس: سنا که در کنترل هم حزبی‌های رئیس جمهور، جمهورخواهان است و مجلس نمایندگان که اکثریت آن در اختیار دموکراتها است، حضور داشتند.
هاسپل و ناکاسونه هیچ گونه اظهار نظر اولیه ای را مطرح نکردند. اما نانسی پلوسی که یکی از فعالترین اعضای حزب دموکرات در فضای رسانه ای و رئیس مجلس نمایندگان است ترجیح داد که منتظر جلسه توجیهی نیروهای اطلاعاتی نشود و اظهار نظر کرد. او در مصاحبه با شبکه تلویزیونی MSNBC گفت «ما باید علیه روسیه تحریم وضع کنیم و این کار را فورا انجام دهیم». البته پلوسی در تاریخ 29 ژوئن با هاسپل و جان رِتکلیف که متولی تمامی سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا و رئیس اطلاعات ملی است صحبت کرده است. طبق گفته خود پلوسی، او به رتکلیف پیشنهاد کرده است که در کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان  سخنرانی کند. تحقیقاتی که منجر به تلاش برای استیضاح ترامپ شد دقیقا در همین کمیته در سال گذشته آغاز شده بود.
می توان تصور کرد که در صورتی که درخواست پلوسی پذیرفته شود چه تحریم هایی را می‌تواند علیه روسیه در پی داشته باشد. در ماه ژوئن کمیته تحقیقات جمهوری خواهان (Republican Study Committee, RSС) گزارش 120 صفحه ای تحت عنوان «تقویت آمریکا و مقابله با تهدیدات جهانی» را در مجلس نمایندگان ارائه کرد. RSC معتبرترین تشکل سیاستمداران جمهور خواه است. 147 نماینده از 197 عضو فراکسیون حزب در مجلس نمایندگان عضو آن هستند. به همین خاطر گزارش آن می‌تواند بعنوان نقطه آغاز مباحثه با دموکراتها در خصوص سیاست مربوط به مسکو ارزیابی شود.
در این سند آمده است که تمامی اقداماتی که مقامات آمریکا برای بازدارندگی روسیه انجام داده اند نتیجه نداده است. به همین خاطر نمایندگان جمهوری خواه کنگره معتقدند که وضع تحریم‌های جدید و «جهنمی» لازم است. بخصوص در گزارش پیشنهاد می‌شود که روسیه، همچون ایران، از سیستم بین بانکی سوئیفت حذف شود، شرکت دولتی ونش­اکونوم­بانک [روسیه] در فهرست تحریم ها قرار گیرد، اوراق قرضه دولتی روسیه تحریم شوند و همچنین فهرست اشخاصی که علیه آنها تحریم وضع شده است به میزان قابل توجهی گسترش یابد. نکته ای که از اهمیت کمی برخوردار نیست این است که در گزارش پیشنهاد شده است که متحدان روسیه در شوروی سابق تحریم شوند. در اصل چیزی شبیه به این در رابطه با سوریه وضع شده است: «قانون سزار» که اخیرا در آمریکا به تصویب رسید کشورها را بخاطر همکاری با رژیم بشار اسد تحریم می‌کند.
گزارش حاوی مجموعه ای از توصیه ها است، نه طرح‌های قانونی. تهیه ایده‌های قانونی مشخص وقت زیادی می‌برد، به همین خاطر نمایندگان کنگره ممکن است تا انتخابات نوامبر نتوانند آن را آماده کنند.
 به نظر ولادیمیر واسیلیف پژوهشگر کل انستیتو آمریکا و کانادا، در عوض تصویب سریع قانون شناسایی روسیه بعنوان حامی تروریسم از شانس زیادی برخوردار است. این البته در صورتی اتفاق خواهد افتاد که سرویس‌های اطلاعاتی در حقیقت شواهدی را دال بر تبانی فدراسیون روسیه با طالبان ارائه کنند. در حال حاضر کشورهای ایران، سودان، سوریه و کره شمالی در آمریکا بعنوان کشورهای حامی تروریسم شناخته می‌شوند.  تعریف [کشور حامی تروریسم] حق اعمال یک سری تحریم‌های خاص را می‌دهد: برای نمونه ممنوعیت فروش کالاهای دارای کاربرد دوگانه. در نهایت اینکه قربانیان حملات تروریستی می‌توانند از کشور حامی تروریسم در دادگاههای آمریکا شکایت کنند. یعنی خویشاوندان سربازان آمریکایی که در افغانستان کشته شده اند، حق خواهند داشت که به شکایت آنها از دولت فدراسیون روسیه رسیدگی شود، دارایی‌های آن و دارایی‌های شهروندان فدراسیون روسیه که در دسترس دادگستری آمریکا قرار دارد را توقیف کنند. 

منبع: نیزاویسیمایا گازیه­تا

 https://www.ng.ru/world/2020-07-02/6_7901_usa.html
کد مطلب: 3962