​خطوط ترانزیتی دالان قفقازی زیر آتش؛

جمهوری آذربایجان باید به فکر مسیرهای جایگزین امن باشد

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۱۷
Share/Save/Bookmark
 
جمهوری آذربایجان باید به فکر مسیرهای جایگزین امن باشد
 
در روزهای گذشته شاهد وقوع درگیری های نظامی شدید بین نیروهای دو کشور آذربایجان و ارمنستان در شمال جبهه های قره باغ اشغالی، در منطقه تووز هستیم. این منطقه در خاک جمهوری آذربایجان قرار دارد اما از نظر سوق الجیشی و نظامی نیروهای ارمنستان بر بلندی های مشرف بر منطقه تووز مسلط هستند. تاکنون آمارهای مختلفی از دو طرف در مورد شدت و دامنه درگیری ها و تلفات احتمالی مخابره شده است و در شبکه های اجتماعی هم بخصوص در جمهوری آذربایجان مردم این کشور عکس العمل های احساسی و وطن پرستانه ای مخصوصا در مراسم تدفین سربازان کشته شده در جبهه جنگ تووز نشان می دهند.
اما نکته مهمی که در ارتباط با منطقه درگیری وجود دارد این است که منطقه درگیری به نوعی مشرف بر مسیرهای ترانزیتی انرژی، ریلی و جاده باکو-تفلیس-ترکیه و دریای سیاه است. نا امن شدن این مسیر که طی سالهای گذشته هزینه های هنگفت مالی و اعتباری برای آذربایجان مخصوصا در اعمال سیاست غرب گرایانه اش داشته است غیر قابل جبران و تحمل خواهد بود. در همین راستا اظهارات غلاظ و شدّاد مسئولین ترکیه ای در مورد درگیری ارمنستان و آذربایجان و اعلام حمایت آشکار از موضع آذربایجان شاید بی ارتباط با این تهدید امنیتی مسیر های ترانزیتی انرژی و کالا شرق به غرب از طریق دالان قفقازی نمی باشد. 
به نظر می رسد در این شرایط توجه جدی بر مسیر های ترانزیتی امن تر و پایدارتر نظیر مسیر ترانزیتی باکو-اصلاندوز-منطقه آزاد ارس(جلفا)-نخجوان- قارص می تواند یکی از نقشه های جایگزین جمهوری آذربایجان برای غلبه بر این تهدید مهم اقتصادی و امنیتی باشد.
کد مطلب: 3968