هشدار اسراییل به روسیه در مورد خطرات در سوریه

تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۳۹
Share/Save/Bookmark
 
هشدار اسراییل به روسیه در مورد خطرات در سوریه
 
ایگور سوبوتین - تهران و دمشق برای نیروی هوایی اسراییل دام پهن‌ می‌کنند

مجله Breaking Defense با استناد به منابع خود گزارش داد: اسرائیل به فدراسیون روسیه درباره عدم پذیرش انتقال تجهیزات پدافند هوایی ایران به سوریه هشدار داده است. به گفته این مجله، مقامات دولت یهودی نگران جان خلبانان خود که اغلب در خاک کشور همسایه علیه اهداف ایرانی کار‌ می‌کنند هستند.
گفتگوی تلفنی بین وزرای دفاع روسیه و اسرائیل سرگئی شویگو و بنی گانتس در 17 ژوئیه برگزار شد اما جزئیات آن فقط در حال حاضر مشخص شده است. به گفته Breaking Defence گانتس سعی داشت نگرانی خود را از اینکه رهبری سوریه ممکن است سیستم موشکی ضد هوایی خرداد -3 یا سامانه موشکی ضد هوایی باور373 را دریافت کند به طرف روسی تفهیم کند.
بدیهی است که استقرار این سیستمها در سوریه جان خلبانان نیروهای نظامی اسرائیل که اخیراً عملیات‌های خود را برای از بین بردن مواضع ایرانی‌ها یا شبه نظامیان وفادار به تهران در سوریه افزایش داده‌اند، به خطر‌ می‌اندازد.
گزارش‌های مربوط به ارسال احتمالی خرداد -3 یا باور373 به جمهوری عربی سوریه پس از آن منتشر شد که رئیس ستاد کل ایران محمد باقری در 8 ژوئیه به دمشق سفر کرد. در نتیجه گفتگو با ژنرال علی عبدالله ایوب وزیر دفاع سوریه توافقنامه جامعی در مورد همکاری‌های نظامی بین دو کشور به امضا رسید. بطوریکه گزارش شده است در توافقات پیش بینی شده است که روابط در حوزه دفاعی تقویت شوند. باقری بعدا گفت که در چارچوب سند امضا شده جمهوری اسلامی سیستم‌های دفاع هوایی سوریه را تقویت‌ می‌کند. به گفته وی این توافقات "عزم و اراده ما را برای همکاری نزدیكتر در مقابله با فشار آمریكا تقویت‌ می‌كند".
اخیراً نیروهای ارتش اسراییل در سوریه بسیار فعال شده‌اند. در شب 21 ژوئیه اسرائیلی‌ها دو بار به مواضع تشکل‌های مسلح طرفدار ایران در جنوب دمشق حمله کردند. پس از حمله موشکی به حومه‌های الکسوه و صحنایا که اردوگاه‌های شبه نظامیان شیعی و انبارهای اسلحه در آنجا واقع شده‌اند نیروی هوایی ارتش دفاعی اسراییل نیز وارد عمل شد. در نتیجه این حملات مقر فرماندهی شعبه محلی گروه حزب ا... که به نفع ارتش عربی سوریه‌ می‌جنگد آسیب جدی دید. بطوریکه بعدا ارتش عربی سوریه گزارش داد از سیستم‌های پدافند هوایی برای دفع حملات اسرائیل استفاده شده است. با این وجود تعدادی از رزمندگان شیعه کشته و زخمی شدند.
اسرائیلی‌ها توانایی خود را در گلوله باران حتی دورافتاده ترین مناطق سوریه نشان داده‌اند. حتی اهدافی که در مرز بین جمهوری عربی سوریه و عراق قرار دارند غالباً مورد حمله ارتش اسرائیل قرار‌ می‌گیرند. مقامات اسرائیلی موضوع حضور نظامی ایران در کشور همسایه را با منافع امنیت ملی خود مرتبط‌ می‌دانند. طبق عقیده‌ای که بین کارشناسان وجود دارد روسیه بنا بر توافقات مخفی با اسرائیل هیچ واکنشی نسبت به عملیات‌های این کشور علیه ایران نشان نمی‌دهد. علیرغم اینکه سیستم‌های دفاع هوایی ساخت روسیه در قلمرو جمهوری عربی مستقر شده‌اند ولی آنها در هنگام عملیات‌های ارتش اسراییل یا "سکوت"‌ می‌کنند یا بخاطر شکل سرزمین سوریه کارآمد نیستند.
در تفسیرهای تحلیلگران و دیپلمات‌های غربی توافق جامع همکاری‌های نظامی بین سوریه و ایران برای ارسال سیگنالی روشن به رهبران روسی كه با سکوت خود اجازه پرواز را به هواپیماهای اسرائیلی‌ می‌دهند لازم بود. به عنوان مثال روزنامه فرانسوی فیگارو به نقل از یک منبع دیپلماتیک خود‌ می‌گوید که رئیس جمهور بشار اسد با این توافق به روس‌ها اطلاع‌ می‌دهد که اگر آنها او را رها کنند تهران همیشه در کنار او خواهد بود. اما همین منبع در همین حال معتقد است که از نظر عملیاتی توافق نظامی سوریه و ایران نباید توازن قوا را تغییر دهد. این دیپلمات که نامش فاش نشده است ابراز اطمینان‌ می‌کند: روسها همچنان اربابان آسمان خواهند بود.
از طرف دیگر این خطر وجود دارد که انتقال احتمالی سامانه‌های پدافند هوایی ایران به سوریه باعث تضعیف اعتماد بین روسیه و اسرائیل شود: پس از آنکه در سال 2018 استانهای جنوبی تحت کنترل ارتش عربی سوریه قرار گرفتند مسکو متعهد شد از گسترش حضور نظامی ایران در این مناطق که در همسایگی اسراییل هستند جلوگیری کند. از نظر اسرائیل، طرف روسی همچنان ضامن "پاک بودن" سوریه از حضور نظامی خطرناک خارجیها‌ می‌باشد. ظهور خرداد 3 یا باور 373 در جمهوری عربی سوریه به این معنی است که مسکو نمی‌تواند از عهده مسئولیت خود برآید و اقدامات کاخ ریاست جمهوری سوریه را کنترل کند.
علاوه بر این رئیس پروژه دیپلماسی عمومی کنگره یهودیان اروپا و آسیا آقای آریل بولشتین که اغلب او را به عنوان فردی از حلقه نزدیک به نخست وزیر بنیامین نتانیاهو‌ می‌شناسند، در گفتگو با روزنامه نزاویسیمایا گازتا نسبت به چنین فرضیه‌هایی هشدار داد. این تحلیلگر‌ می‌گوید: "احتمال ارسال سلاح‌های جدید، و به ویژه کشنده، به منطقه‌ای که نیروهای افراطی زیادی در آن وجود دارد قطعا باعث نگرانی همه و از جمله اسرائیل‌ می‌شود". به عقیده وی، کشور یهودیها در این زمینه انتظار دارد که قدرت‌های جهانی، و از جمله روسیه تمام تلاش خود را برای جلوگیری از ورود این نوع سلاح‌ها به کشوری مانند سوریه که دچار بی ثباتی و جنگ شده است انجام دهند.

منبع: روزنامه نزاویسیمایا گازتا   https://www.ng.ru/world/2020-07-23/1_2_7919_israel.html
کد مطلب: 3980