ارتش پهبادی ترکیه برای نبرد آماده می‌شود

تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۳۶
Share/Save/Bookmark
 
ارتش پهبادی ترکیه برای نبرد آماده می‌شود
 
 ولادیمیر کارنازوف

در خاورمیانه مناقشه مسلحانه‌ای رو به رشد بر سر آینده این منطقه در جریان است که در آن از انواع جدیدی از سلاح‌ها بطور گسترده استفاده می‌شود که هم توسط ابرقدرت‌ها وارد منطقه می‌شوند و هم توسط کشورهای مدعی رهبری منطقه ساخته می‌شوند. در بین گروه دوم ترکیه از دیگران متمایز است: این کشور به طراحی انواع مختلف هواپیماهای بدون سرنشین مدرن (پهپاد) پرداخته است که وزن آنها از چند کیلوگرم تا پنج تن می‌رسد.
این کشور پس از ایالات متحده، روسیه، چین، اسرائیل، پاکستان و ایران ششمین کشوری می‌باشد که به طور مستقل یک پهپاد تهاجمی طراحی کرده و از آن در شرایط واقعی جنگ استفاده می‌کند. تا اواسط سال 2020 دو مدل پرآتیه از هواپیماهای بدون سرنشین ترکیه (آکینچی، اکسونگور) در مرحله آماده شدن برای تست‌های پرواز قرار گرفتند در حالی که سایر پهبادها (BTB 2 ، Karayel و غیره) به تولید انبوه رسیده بودند و در لیبی، سوریه و عراق بصورت انبوه استفاده می‌شوند.
آنکارا پس از آنکه ایالات متحده و متحدانش از ارسال سیستم‌های هواپی پیشرفته و سلاحهای تهاجمی به ترکیه خودداری کردند ساخت ادوات پرنده بدون سرنشین خود را آغاز کردند. دلایل اعلامی متفاوت بود اما ماهیت قضیه یکی است: غرب از روند فعلی سیاست خارجی و داخلی ترکیه که توسط حزب حاکم عدالت و توسعه دنبال می‌شود خوشش نمی‌آید.

توسعه شتابان صنایع دفاعی
رئیس جمهور رجب طیب اردوغان که از دست شرکای خود در ناتو عصبانی شده بود برنامه‌ای گسترده را برای توسعه شتابان مجموعه صنایع دفاعی ملی به راه انداخت. هدف از این برنامه کاهش و در نهایت حذف کامل وابستگی ترکیه به سلاح‌های کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی است.
طی چهار سال این کشور 35 میلیارد دلار در صنعت دفاعی سرمایه‌گذاری کرده است. در شرایطی که سال گذشته اقتصاد ترکیه طبق اطلاعات خبرگزاری آناتولی تنها نه دهم درصد رشد داشته است (در مقابل 7.4 درصد در سال 2018) صنایع دفاعی کشور 17 تا 20 درصد رشد یافته است. اگر پیش از این کشور 80 درصد سلاح‌ها را از خارج خریداری می‌کرد و 20 درصد باقیمانده را خود تولید می‌کرد اکنون این ارقام برعکس شده‌اند. حداقل این است که رسانه‌های ترکیه‌ای تحت کنترل حزب حاکم، اینگونه ادعا می‌کنند.
از جمله پروژه‌های موفق صنعت دفاعی ترکیه می‌توان به شروع تولید انبوه توپخانه خودکششی T-155 Fırtına، توپهای یدک شونده Panter و گلوله‌های 155 میلیمتری آنها و همچنین چلچله‌های 107 تا 300 میلی متری اشاره کرد. در سالهای اخیر توپخانه‌های تولید ملی در جریان عملیات علیه واحدهای کرد هم در ترکیه و هم در سوریه و عراق بسیار مورد استفاده قرار گرفته است.

هواپیماهای بدون سرنشین
به گفته رسانه‌های ترکیه بزرگترین موفقیت اسلحه سازان داخلی، پهپاد شرکت خصوصی کاله بیرقدار (Bayraktar) بود. در ابتدا این شرکت مشغول تولید پهبادهای بسیار سبک دستی Mini-UAV بود. سپس به تولید ادوات شناسایی سنگین‌تر بیرقدار (450 کیلوگرم) برای کمک به توپچی‌ها در یافتن اهداف و تصحیح مسیر آتش، پرداخت. این ادوات به کلاس MALE (Medium Altitude Long Endurance یعنی ارتفاع متوسط و طول پرواز زیاد) تعلق داشتند.
به موازات پیشرفت در این حوزه، توجه ترکها به تدریج به انواع تهاجمی این تجهیزات جلب شد: Bayraktar Tactical Block 2 (بطور مخفف BTB 2 نامیده می‌شود). این دستگاه‌ها در سال 2015 وارد نیروی نظامی شد. این دستگاه با وزن 650 کیلوگرم قادر است هم اهداف ثابت و هم اهداف متحرک دشمن را به طور مستقل جستجو و شناسایی نماید و از بین ببرد. تجهیزات این دستگاه شامل دوربین‌های مافوق قرمز و الکترو اپتیکی، فاصله سنج و Designator لیزری می‌باشد.
در ریلهای زیر بال BTB 2 چهار "مهمات هوشمند کوچک" (smart micro munitions) با وزن کلی تا 150 کیلوگرم قرار می‌گیرند. بمب‌های هدایت شونده سری MAM-L با وزن 20-25 کیلوگرم می‌توانند به کلاهکهای ضد زره، گرمافشاری یا ترکشی مجهز شوند و موشکهای MAM-L و Cirit نسخه هدایت شونده موشکهای 70 میلیمتری کاتیوشا هستند. رسانه‌های داخلی BTB 2 را از نظر مشخصات فنی و اتوماسیون انجام مأموریتهای هوایی به عنوان "یکی از پیشرفته ترین پهبادهای تهاجمی در کلاس خود" توصیف می‌کنند.
نخست وزیر پیشین ترکیه بن‌علی ییلدیریم گفت: "سلاح‌ها و تجهیزات نظامی ترکیه که توسط صنعت ملی طراحی و تولید شده‌اند کلید اصلی پیروزی‌های ما در سوریه بودند". دولت در حال توسعه صنعت دفاعی کشور است تا ترکیه در زمینه تسلیحات و تجهیزات نظامی به خودکفایی برسد، آزادی عمل خود را تضمین کند و از بخش خصوصی می‌خواهد كه از برنامه‌های ملی در حوزه دفاعی حمایت كند. ییلدیریم تأکید کرد: "ما نمی‌توانیم تنها با تکیه بر شرکتهای بخش دولتی، دستیابی به اهداف تعیین شده را تضمین کنیم".

هواپیماهای جنگی بدون سرنشین
شرکت فوق‌الذکر (کاله بیرقدار) بعنوان موسسه‌ای مشترک بین بایکار ماکینا و گروه کاله تأسیس شد. توجه داشته باشید که بایکار ماکینا متعلق به داماد رئیس جمهور فعلی ترکیه است: آقای سلجوق بیرقدار ریاست بخش فنی این شرکت را بر عهده دارد.
این شرکت با تکیه بر موفقیت BTB 2، بدنبال طراحی سیستم‌های پهبادی بسیار بزرگتر و پیچیده تر است. سلجوق بیرقدار سال گذشته در مصاحبه با نمایندگان رسانه‌های طرفدار دولت گفت: "امیدوارم كه تا سال 2023 بتوانیم هواپیمای جنگی بدون سرنشین و همچنین ادوات پرنده بدون سرنشین را به پرواز در آوریم که قادر به حمل بار تا یک و نیم تن و انجام ماموریتهای استراتژیک هستند".
هنوز به صورت علنی در مورد اظهارات وی توضیح و تفسیری ارائه نشده است. رسانه‌های محلی در تحلیل این اظهارات به این نتیجه رسیده‌اند که در آینده شاهد یک "هواپیمای جنگی بدون سرنشین" با چنین مشخصات فنی پروازی عالی خواهیم بود که به ترکیه اجازه می‌دهد از آن برای کنترل بر مناطق مورد مناقشه در دریای مدیترانه استفاده نماید، و همچنین به نیروهای مسلح این کشور کمک کند تا برتری فنی نسبت به دشمنان بالقوه در دریای مدیترانه شرقی و آفریقای شمالی داشته باشند.

Akıncı دو موتوره
"هواپیمای جنگی بدون سرنشین" فوق الذکر که توان حمل بار آن یک و نیم تن اعلام شده است ممکن است بر پایه پهپاد دوموتوره Akinci ساخته شود که توسط کاله بیرقدار طراحی شده است. این پهباد که بال آن 20 متر است وزن پروازی آن 4.5 تن است. نمونه آزمایشی این پهباد اولین پرواز خود را در دسامبر سال گذشته انجام داد.
در حال حاضر این سنگین‌ترین پهپاد شناخته شده ترکیه است. این پهباد برای پروازهای طولانی (24 ساعت در هوا) در ارتفاعات بالا (تا 12 کیلومتر) طراحی شده است و مطابق با طبقه بندی ناتو از نوع پهبادهای HALE (High Altitude, Long Endurance) می‌باشد. سیستم کنترل پرواز اجازه می‌دهد تا پهپاد بدون کمک ایستگاه‌های زمینی و بصورت اتوماتیک عمل کند.
تجهیزات Akinci توسط شرکت Aselsan تولید می‌شوند که از جمله مشغول طراحی رادارهای اسکن کننده الکترونیکی پرتوها، و سیستمهای نبرد الکترونیکی و ارتباط ماهواره‌ای می‌باشد که اندازههایشان مناسب باشد.

ابزارهای انهدام
Akinci هواپیمای بدون سرنشین تهاجمی است که توانایی حمل سلاح را هم بر روی تیرک خارجی (حداکثر 900 کیلوگرم) و هم در محفظه‌های داخلی گلایدر (450 کیلوگرم دیگر) دارد. زرادخانه سلاح‌های منهدم کننده شامل موشک‌های هدایت شونده و بمب‌های هدایت شونده بومی است که از بمب‌های استاندارد سقوط آزاد آمریکایی از خانواده Mk 81/82/83 به عنوان عنصر منهدم کننده استفاده می‌کنند.
"کالیبر اصلی" این پهپاد باید موشک‌های دوربرد کروز باشد، از جمله موشکهای بالدار خانواده SOM که توسط Roketsan طراحی شده است. نسخه اولیه در سال 2011 در برد حدود 100 مایل دریایی با موفقیت مورد آزمایش قرار گرفت اما متعاقباً مقامات عالی رتبه ترکیه اعلام کردند قصد دارند این رقم را چند برابر کنند. در پاییز سال 2019 موشک کروز SOM-B2 با برد پرتاب 250 کیلومتر آزمایش شد که قرار است در سال 2021 به فهرست سلاحها بپیوندد.
مطبوعات محلی، آکینچی را ستایش می‌کنند و از توانایی آن در انهدام اهداف در مسافت 600 کیلومتری خبر می‌دهند. برخی رسانه‌ها حتی می‌گویند که این پهبادها در ابتدا هواپیماهای سرنشین‌دار را در انجام مأموریت‌های جنگی در عراق و سوریه تکمیل می‌کنند و بعدا جایگزین آنها خواهند شد.
در درجه اول منظور آنها جنگنده‌های تاکتیکی F-16 است که مدتهاست تحت لیسانس مونتاژ می‌شوند و امروزه بخش اصلی تجهیزات جنگی نیروی هوایی ترکیه را تشکیل می‌دهند. ضمنا در اینجا به هیچ وجه مشخصات تاکتیکی و فنی این تجهیزات اهمیت ندارد، بلکه مهم آن است که آمریکایی می‌باشند که به عقیده کارشناسان ترکی، واشنگتن می‌تواند از آن برای دستیابی به اهداف خود در منطقه استفاده کند.

ساخت کارخانه هواپیماسازی
شرکت بایکار ماکینا از حمایت شدید دولت برخوردار می‌باشد و از مالیات بر ارزش افزوده و برخی از مالیاتها معاف است. این امتیازات‌ها به این شرکت داده شده است تا در اجرای پروژه ساخت یک کارخانه بزرگ هواپیماسازی در منطقه اسنیورت استانبول تسریع شود. طبق اعلام رسانه‌های ترکیه، در این کارخانه هزار شغل ایجاد می‌شود.
پروژه سرمایه گذاری مربوطه به آن برای هشت سال طراحی شده است. این پروژه تأیید دولت را دریافت کرده است. از طریق وزارت صنعت و فناوری، 600 میلیون لیر ترکیه برای اجرای آن اختصاص یافته است (در زمان تخصیص تقریبا معادل 104 میلیون دلار بوده است). این کارخانه علاوه بر آکینچی، پهپادهای BTB 2 و ایستگاه‌های ارتباطی و کنترلی را نیز تولید خواهد کرد.
 
علاوه بر مشتری اصلی که نیروی هوایی ترکیه می‌باشد اوکراین، قطر، آذربایجان و مالزی هم علاقه زیادی به محصولات این شرکت نشان می‌دهند. مطبوعات محلی از سفارش اولیه 36 دستگاه Akinci و 46 دستگاه BTB 2 و ایستگاه‌های زمینی به تعداد لازم خبر می‌دهند.

همکاری با اوکراین
از آنجایی که صنایع ترکیه موتورهایی با مشخصات لازم را تولید نمی‌کنند لذا بایکار ماکینا به اوکراین روی آورد. برای اجرای برنامه Akıncı یک شرکت مشترک ترکیه‌ای و اوکراینی تأسیس شد. در چارچوب تقسیم حوزه‌های مسئولیت، موتورسازان Zaporozhye (منظور طرف اوکراینی است - مترجم) مسئول ساخت موتورهای توربینی شده‌اند. شرکای ترک از آنها درخواست چنین موتورهایی با قدرت 950 تا 1050 اسب بخار (بر اساس MC-500V-S)، و همچنین 450 تا 630 اسب بخار (براساس AI-450S) نموده‌اند. پاییز گذشته ترکیه نخستین نمونه‌های AI-450 را برای نصب بر روی نمونه‌های اولیه Akıncı دریافت کرد.
علاوه بر شرکت در طراحی پهپادهای پر آتیه، اوکراین نمونه‌هایی از آنها را نیز از ترکیه خریداری می‌کند. اولین سفارش برای خرید 12 "بیرقدار" به دستور رئیس جمهور سابق پاراشنکو صورت گرفت. اما براساس اخبار آژانس خبری آناتولی، در قرارداد منعقد شده در ژانویه سال 2019 تصریح شده بود که سازنده ترک شش BTB 2 مونتاژ کرده و آنها را طی یک سال آینده همراه با سه ایستگاه کنترل و سایر تجهیزات زمینی به مشتری تحویل می‌دهد. "بیرقدارهای" سفارش داده شده در حال حاضر به اوکراین رسیده و پرواز خود را از پایگاه هوایی شهر روونو آغاز کرده اند.
با این حال، همکاری بین آنکارا و کیف به اینجا محدود نمی‌شود. مثلا هواپیماهای باربری اوکراین ارسال بارهای ترکیه‌ای به لیبی را انجام داده اند. هواپیمای باری شرکت SkyAviaTrans طی 5 تا 9 ژوئیه 2019 چندین پرواز از آنکارا به طرابلس و مصراته انجام داد. احتمالاً، در هواپیمای ایلیوشین 76TD چندین پهپاد ترکیه، و همچنین مهمات و تجهیزات زمینی برای آنها حمل شده است.
به سرعت BTB 2 در لیبی شروع به انجام پروازهای رزمی کرد و به پشتیبانی آتشی از یگان‌های دولت وفاق ملی در نبرد برای تصرف غریان اقدام نمود و همچنین جفره، عین زاره و وادی الربیع را بمباران کرد. ارتش ملی لیبی چندین "بیرقدار" را منهدم کرد و با انجام یک سری از حملات هوایی سعی در از بین بردن بقیه در پایگاههای محل استقرار آنها نمود. و در 6 آگوست ارتش حفتر با یک حمله هوایی همان هواپیمای ایلیوشین76TD  را که متعلق به شرکت  SkyAviaTrans بود و مهمات را به فرودگاه مصراته رسانده بود در همان فرودگاه منهدم نمود.

محصولات بخش دولتی
برای مدت طولانی BTB 2 تنها نوع پهپاد تهاجمی بود که در کشور طراحی شده بود. از سال 2015 این پهباد در عملیات‌های مختلف نیروهای مسلح ترکیه در داخل و خارج از کشور مورد استفاده قرار گرفته است. تا ژانویه سال گذشته، ارتش و ژاندارمری ترکیه 75 فقره BTB 2، و تا ماه مه سال جاری 107 دستگاه از آنها را در اختیار گرفته‌اند. اخیراً، در بین پهپادهای تهاجمی ترکیه نسخه‌های تسلیحاتی از دستگاههای شناسایی اصلی ANKA متعلق به شرکت دولتی صنایع هوایی ترکیه دیده شده است.
اگرچه ANKA مانند از نوع MALE می‌باشد اما به طرز چشمگیری بزرگتر است: حداکثر وزن آن 1600 کیلوگرم می‌باشد در حالیکه وزن ماکزیمم BTB 2 به 650 کیلو می‌رسد و طول بالهای آن به 17 متر (در مقابل 12 متر) می‌رسد. این دستگاه بار سنگینی را حمل می‌کند و این امر باعث می‌شود که بتوان یک سیستم ارتباطی ماهواره‌ای و رادار بر روی آن نصب کرد، و از نظر حمل سلاح، علاوه بر مهمات نسبتاً سبکی که BTB 2 می‌تواند حمل کند ANKA می‌تواند بمبی با کالیبر بزرگ را حمل کند.
علاوه بر انواع ذکر شده در این مقاله، دهها مدل دیگر توسط شرکت‌های دولتی و خصوصی ترکیه ساخته شده است. اگرچه آنها به تولید انبوه نرسیده‌اند، اما تجربه بدست آمده از طراحی و آزمایش آنها در ساخت هواپیماهای بدون سرنشین پیشرفته بسیار مفید بود. همه آنها از موتورهای برقی یا پیستونی با قدرت کم (حداکثر 170 اسب بخار) به عنوان موتور استفاده می‌کنند و تنها یک آکینچی پرآتیه از موتورهای توربینی استفاده می‌کند. ترکها هنوز هیچ مدل آتشباری نساخته اند که بدون شک حاکی از محدودیت برنامه‌ها و توسعه نیافتگی بنیان‌های فن‌آوری ملی است.
در عین حال، صنعت محلی وظیفه‌ای را که رهبری سیاسی این کشور برایش تعیین کرده بود، یعنی تولید پهبادهایی شبیه به پهبادهای آمریکایی از دسته‌های منتخب، را برآورده کرده است. سلجوق بیرقدار گفت: "غرب از فروش ادوات جنگی بدون سرنشین و سلاح به ترکیه امتناع ورزید، اما ما توانستیم به طور مستقل این تجهیزات را طراحی و تولید کنیم که کیفیت آنها بدتر هم نمی‌باشد." در عین حال به گفته وی "بهتر است نتیجه حاصله را با پول ارزشیابی نکرد. اما به هر حال اگر ما در مورد نتایج کار انجام شده صحبت کنیم در مورد میلیارد‌ها دلار صحبت خواهیم کرد."

منبع: سایت نیزاویسیمایا گازتا
https://nvo.ng.ru/armament/2020-07-24/1_1101_turkey.html
 
کد مطلب: 3982