مکانهای خوش یمن در باور های خرافی روسها

تاریخ انتشار : يکشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۷
Share/Save/Bookmark
 
در جهان کنونی که همه چیز با معیار تكنولوژي و علم پیش میرود تقریبا جايي براي رويا و افسانه در دل آدم باقي نماند. اما ساكنان شهرهاي بزرگی مانند مسكو و سن پترزبورگ هنوز اميد به تحقق آرزوهايشان را از دست نداده اند و مي توانند با بعضي ديدني هاي شهر مثل پل ها، مجسمه ها يا حتي تابلوها آرزوهايشان را در ميان بگذارند.
مکانهای خوش یمن در باور های خرافی روسها
 
ایراس: در جهان کنونی که همه چیز با معیار تكنولوژي و علم پیش میرود تقریبا جايي براي رويا و افسانه در دل آدم باقي نماند. اما ساكنان شهرهاي بزرگی مانند مسكو و سن پترزبورگ هنوز اميد به تحقق آرزوهايشان را از دست نداده اند و مي توانند با بعضي ديدني هاي شهر مثل پل ها، مجسمه ها يا حتي تابلوها آرزوهايشان را در ميان بگذارند.
شاید روزی که مارکسیست ها در روسیه بر روی کار آمدند و اعلام کردند همه چیز بر پایه علم باید بچرخد و حتی فیزیک و شیمی را هم می خواستند به اصطلاح از دیدگاه مارکسیزم- کمونیزم بررسی کنند کسی فکر نمی کرد خرافات در روسیه باقی بماند. در حالی که حاکمان جدید روسیه از سال 1917، حتی دین و اعتقادات دینی را در زمره خرافات اعلام می کرد، خرافات و باورهای روسی از آداب رسوم مردم روسیه حذف نشد و بسیاری از آنها همچنان بخش جدا ناپذیر زندگی روزمره مردم ماند و به عنوان بخشی از مقررات مشترک اجتماعی پابرجا ماند.

ايستگاه مترو "ميدان انقلاب"
اين ايستگاه كه در سال ١٩٣٨ ساخته شد و در مركز شهر واقع شده است معروف است به مجسمه هاي برونز خود كه تعدادشان به ٧٦ تا ميرسد. باور مردم شهر اين است كه اگر به پوزه سگ مجسمه مرزبان شوروي دست بکشید بخت واقبال با شما خواهد بود. اين رسم تقريبا ٨٠ سال پيش شروع شد، وقتي كه دانشجويان در راه دانشگاه براي اينكه نمره عالي بگيرند به پوزه اين سگ دست میکشیدند و دعا میکردند. امروزه اکثر مسافران مترو وقتی از كنار اين مجسمه رد ميشوند پوزه این سگ را لمس میکنند. در طول سالیان و بر اثر تکرار قسمت هایی از این مجسمه برنزی به رنگ طلایی درآمده است.
تابلوى "آليونوشكا"
خانم هاي مجرد كه علاقه مند به ازدواج هستند به نگارخانه "تريتياكوفسكي" مسكو ميروند نه تنها براي اينكه از ديدن شاهكارهای هنري لذت ببرند بلكه براي اينكه در مقابل تابلو "آليونوشكا" كه توسط نقاش بزرگ روسيه واسنيتسوف در سال ١٨٨١ كشيده شد نيت بكنند. "آليونوشكا" اسم زانانه روسي است و در اين تابلو دختری غمگين كه لب رودخاته نشسته و در آب مینگرد ترسيم شده و دخترخانم هاي روس باور دارند كه او آرزوي قلبي شان را مي شنود.
كيلومتر صفر
نقطه صفر مسکو نواری گرد، فلزي و طلایی رنگی است که در مقابل ورودي اصلی ميدان سرخ قرار دارد و تمام فواصل در روسیه از آنجا محاسبه مي شود. اهالي مسكو اعتقاد دارند كه اگر نيت كرد و با دست راست يك سكه از روي شانه چپ پرتاب کرد آرزو و نیت شما حتما پیدا خواهد کرد. گردشگران نیز که در تمام فصول سال در میدان سرخ دیده میشوند به تبعیت از اهالی شهر همین کار را میکنند و سکه های بر زمین افتاده نصیب فقرا می شود.
فواره "آلكساندر و ناتالي"
اين فواره كه در قلب مسكو قرار دارد در اواخر قرن بيستم در كنار كليسایی كه تقريبا دويست سال پيش در آن مراسم ازدواج الكساندر پوشكين با همسرش ناتالي گونچاروا برگزار شد نصب شده است. وسط اين فواره مجسمه ای از پوشكين و همسر زيبايش قرار دارد. گفته می شود اگر یک زوج جوان از آب این فواره يا از چشمه مخصوص آن بنوشند مایه خوشبختیست و آن دو هميشه كنار هم شاد خواهند بود.پل "لوژكوف"
يكی ديگر از رسوم ميان زوج هاي مسكو اين است كه در روز عروسي براي اينكه ازدواجشان پايه دار باشد و خوشبخت شوند به یکی از پل های شهر قفل مي بندند و كليد آن را به آب رودخانه مي اندازند. در واقع اين سنت در خيلي از جاهاي دنيا رواج دارد ولي در مسكو مقامات شهري يك پل با "درخت هاي عشق" مشخص كردند. به درخت هاي فلزي روی پل لوژكوف كه به آن عاشقان قفل مي بندند "درختان عشق" مي گويند.
"چيژيك پيژيك" سن پترزبورگ
يكي از ديدني هاي شهر سن پترزبورگ مجسمه يك پرنده كوچك به اسم "چيژيك پيژيك" است كه لب رودخانه فونتانكا واقع شده است. مردم شهر بر این باورند كه اگر نيت كنيد و سكه ای بیندازيد آرزوی شما به تحقق خواهد پيوست. اين اصلا كار آساني نيست چون فاصله تا اين پرنده چند متر است و مجسمه كمتر از ده سانتيمتر است، و سكه اي كه انداختيد حتما بايد بر روي كله "چيژيك" بایستد، ولي ساكنان و توريست هاي اين شهر دست از تلاش بر نمي دارند.

انتهای متن/


 
کد مطلب: 1644