امیدواری روسیه، آمادگی قزاقستان و ناامیدی سازمان ملل در قبال نشست آستانه

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۲
Share/Save/Bookmark
 
در حالی که آستانه پایتخت قزاقستان اواخر ژانویه میزبان نشستی درباره سوریه است، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل در واکنش به اظهارات اخیر نماینده انگلیس در این سازمان بر موفقیت آمیز بودن مذاکرات آستانه تاکید کرد.
امیدواری روسیه، آمادگی قزاقستان و ناامیدی سازمان ملل در قبال نشست آستانه
 
ایراس: در حالی که آستانه پایتخت قزاقستان اواخر ژانویه میزبان نشستی درباره سوریه است، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل در واکنش به اظهارات اخیر نماینده انگلیس در این سازمان بر موفقیت آمیز بودن مذاکرات آستانه تاکید کرد.

به گزارش روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، ویتالی چورکین، ‌نماینده دائم روسیه در سازمان ملل گفت: موضوعات بحث در مذاکرات آتی آستانه میان مخالفان سوری و دمشق در مورد تقویت آتش‌بس و حرکت در مسیر سیاسی خواهد بود.

چورکین در واکنش به اظهارات متئو ریکرافت، نماینده انگلیس در سازمان ملل که گفته بود لندن نسبت به توافقنامه آتش‌بسی که با میانجی‌گری روسیه و ترکیه حاصل شد، تردید دارد، ‌با انتقاد شدید از این اظهارات تاکید کرد که دیدارها در آستانه مرحله مهمی در روند سازش سیاسی است.

نماینده انگلیس در سازمان ملل ضمن ابراز نگرانی نسبت به موارد نقض آتش‌بس در سوریه نسبت به موفقیت آمیز بودن مذاکرات آستانه در حل مسائل مربوط به آغاز حل سیاسی بحران سوریه ابراز تردید و تاکید کرد: نیاز است این روند با نظارت سازمان ملل از سر گرفته شود.

چورکین در سخنان خود اشاره‌ای درباره آخرین تحولات واقعی درباره مذاکرات آستانه نکرد و مسکو نیز واکنش روشنی نسبت به این اظهارات نداشت. تنها دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه تاکید کرد که مقدمات برگزاری مذاکرات سوریه در آستانه در دست انجام است و اما نمی‌توان مدتی که این مذاکرات ادامه خواهند یافت را تعیین کرد.

وی بدون اشاره به جزئیات بیشتر درخصوص گروه‌های دعوت شده و دستور جلسه این نشست‌ها تنها گفت: مشارکت روسیه در مذاکرات آستانه تنها در سطح کارشناسان خواهد بود.

در این راستا ویتالی نائومکین، مشاور استفان دی‌میستورا، فرستاده سازمان ملل به سوریه گفت: مذاکرات آستانه بدون مشارکت مخالفان سوریه نمی‌تواند راه حلی سیاسی به همراه داشته باشد.

وی افزود: ماموریت اصلی مذاکرات آستانه حل مسائل امنیتی و نظامی و تثبیت آتش‌بس با هدف آماده‌سازی فضا برای مذاکرات آتی ژنو است.

از سوی دیگر، یرجان عاشقبایف، معاون وزیر خارجه قزاقستان از پایان مقدمات لازم برای میزبانی نشست آستانه تحت نظارت ترکیه، روسیه و ایران در ۲۳ ژانویه (چهار بهمن) خبر داد.

وی به خبرنگاران گفت: امیدواریم این نشست در زمان معین برگزار شود و ما آمادگی لازم برای این نشست را داریم.

عصر روز سه‌شنبه گروه‌های مخالف سوریه در آنکارا نشستی با نمایندگان دو طرف ترکیه و روسیه جهت بررسی مقدمات نشست بزرگ امروز (چهارشنبه) در آنکارا برگزار کردند. در نشست امروز چهره‌هایی از مخالفان سوری و نمایندگان گروه‌های مسلح که در نشست‌های قبلی با ترکیه و روسیه شرکت نکرده بودند، حضور دارند و قرار است در نشست امروز مساله آتش‌بس با دولت سوریه و تشکیل هیئتی که در مذاکرات صلح آستانه شرکت می‌کند، بررسی شود.

انتهای متن/

منبع: ایسنا
 
کد مطلب: 2765