اوکراین آمادگی دارد تا از مقامات ایرانی در کییِف، در هر سطحی استقبال کند

تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۲۸
Share/Save/Bookmark
 
سفیر اوکراین در ایران، در نشست تخصصی ایراس: سیاستمداران ایرانی و اوکراینی درک کاملی از وضعیت یکدیگر دارند اما تماس های دو کشور در سطح کارشناسی تاکنون بسیار محدود مانده است. اوکراین کشور دوست مشترک ایران و اروپا است. روابط ایران و اوکراین، در هیچ زمینه ای متأثر از عامل سوم نیست. مبحث انرژی، چه در حوزه انتقال و چه در حوزه بازار مصرف، می تواند زمینه مناسبی برای همکاری فی مابین باشد. اوکراین، در زمینه صنایع و تکنولوژی نیز دارای توانایی های متعددی است. من جمله در صنایع کشتی سازی، تسلیحات نظامی و ... که می توان برای ارائه همه این خدمات به ایران برنامه ریزی کرد ...
 
ایراس: موسسه مطالعات ایران و اوراسیا (ایراس) در ادامه سلسله نشست های علمی و تخصصی خود، در نشستی با عنوان «ایران و اوکراین؛ بیست و پنج سال روابط دیپلماتیک و چشم انداز همکاری های پیش رو»، میزبان آقای سرگی بوردیلیاک، سفیر اوکراین در ایران و آقای اکبر قاسمی، سفیر پیشین جمهوری اسلامی ایران در اوکراین بود. در این نشست تخصصی که امروز، دوشنبه 9 اسفند 1395 به ریاست دکتر بهرام امیراحمدیان و با حضور اعضای شورای علمی ایراس و کارشناسان حوزه اوراسیا برگزار شد، ضمن واکاوی تجربه بیست و پنج ساله روابط دوجانبه، فرصت ها و چالش های پیش روی روابط ایران و اوکراین، به ویژه در زمینه همکاری های اقتصادی، صنعتی و ... بررسی شد. در ادامه، خلاصه ای از مباحث این نشست تقدیم علاقمندان شده است (گزارش کامل این نشست نیز در سایت موسسه مطالعات ایران و اوراسیا (ایراس) منتشر شده و در دسترس می باشد).
 
دکتر بهرام امیراحمدیان، مدیر نشست، در آغاز جلسه موارد زیر را مدنظر قرار داد: روابط اقتصادی و تجاری بین ایران و اوکراین با ظرفیت های واقعی روابط بین دو کشور فاصله دارد. بسیار خوب خواهد اگر در ارائه امروز، سفیر اوکراین درباره موانع توسعه روابط سخن بگویند. اقتصاد اوکراین می تواند مکمل اقتصاد ایران باشد. در سالی که گذشت صادرات ایران به اوکراین تنها 18 میلیون دلار بوده است. در حالی که صادرات به کشورهایی مانند عراق 6.5 میلیارد دلار و به افغانستان 2.5 میلیارد دلار بود. البته واردات ایران از اوکراین، تقریبا ده برابر و معادل 162 میلیون دلار بوده است. با تمام این ها، کاستی ها قابل چشم پوشی نیست. اما در خصوص روابط سیاسی دوجانبه و تعاملات منطقه ای باید اذعان شود که سیاست خارجی ایران در قبال مسائل مورد اختلاف اوکراین و روسیه مستقل بوده و فارغ از تأثیرپذیری از شرق و غرب است. به عنوان مثال، ایران، درباره مسئله شبه جزیره کریمه اظهار نظر و اعلام موضع نکرده است و اعتقاد دارد این قبیل مسائل به عنوان مسائل داخلی دو کشور، منحصرا در حوزه صلاحیت هر یک از دو دولت می باشد.
 

جناب آقای سرگی بوردیلیاک، سفیر اوکراین در جمهوری اسلامی ایران، صحبت های خود را اینگونه آغاز کرد: سیاستمداران ایرانی و اوکراینی درک کاملی از وضعیت یکدیگر دارند اما تماس های دو کشور در سطح کارشناسی تاکنون بسیار محدود مانده است. اوکراین کشور دوست مشترک ایران و اروپا است. روابط ایران و اوکراین، در هیچ زمینه ای متأثر از عامل سوم نیست. مبحث انرژی، چه در حوزه انتقال و چه در حوزه بازار مصرف، می تواند زمینه مناسبی برای همکاری فی مابین باشد. در حال حاضر، بیشتر صادرات اوکراین به ایران شامل محصولات کشاورزی است.
 

اوکراین دارای توانایی های متعددی در زمینه صنایع و تکنولوژی است. من جمله در صنایع کشتی سازی، تسلیحات نظامی و ... که می توان برای ارائه آن خدمات به ایران برنامه ریزی کرد. به عنوان نمونه، اخیرا، بزرگترین قرارداد نظامی در زمینه فروش تانک بین اوکراین و پاکستان منعقد شده است.
 
اوکراین، به روابط خود با جمهوری اسلامی ایران بسیار اهمیت می دهد. اوکراین، حتی در زمان تحریم های ایران هم در بسیاری از حوزه ها به روابط دوجانبه با ایران و اجرای قراردادهای خود ادامه داد. ما آمادگی داریم تا از سران ایرانی در هر سطحی در اوکراین استقبال کنیم. ما تمایل داریم تا رفت و آمدهای بین دو کشور، چه در سطح کارشناسی، چه در سطح وزرا و چه در سطح سران برقرار و تقویت شود. این تمایل شامل رفت و آمدهای نمایندگان فرهنگی و گروه های دوستی بین دو کشور نیز می شود.
 

جناب آقای اکبر قاسمی، سفیر سابق ایران در اوکراین نیز در ادامه این نشست افزود: معطوف به تئوری های بزرگ دانش ژئوپلیتیک، دو منطقه اوکراین و ایران می توانند به عنوان مرکزیت دو منطقه ریملند و هارتلند معرفی شوند. روابط ایران و اوکراین بر اساس معاهده های چندگانه فی مابین استوار است که در همه آن ها، اصل اساسی، حسن روابط و مودت بین دو کشور بوده است. مردم ایران و اوکراین، هیچ گونه نقطه تاریکی در حافظه تاریخی خود از یکدیگر ندارند و نگاه اجتماعی و فرهنگی دو ملت به هم، بسیار مثبت و احترام آمیز است.
 
البته، کاستی روابط بین دو کشور مربوط به تعدد پروتکل های همکاری و در عین حال عملی نشدن بخش عمده ای از آن هاست. به نظر می رسد، توجه به مکانیزم های حقوقی و فنی این همکاری ها، همان بخش مغفول در روابط است. در عین حال که بازار اوکراین، بازاری به شدت رقابتی است. به عنوان مثال، همکاری در بخش هواپیماسازی یکی از عرصه هایی است که به رغم قدمت قرارداد همکاری بین دو کشور، تاکنون آن طور که باید متبلور نشده است. البته مزیت های رقابتی تکنیکی و فنی نیز در این زمینه مؤثر بوده است. با تمام این ها، اوکراین کشوری است که در روزهای سخت در بسیاری از بخش ها در کنار ایران بوده است و این برای ایران ارزشمند است.
 

در ادامه این نشست، کارشناسان و پژوهشگران حوزه اوراسیا به طرح سوال و ارائه دیدگاه های خود پرداختند که دربردارنده موضوعات حائز اهمیتی از قبیل آینده مسئله شبه جزیره کریمه، روابط روسیه، اوکراین و اتحادیه اروپا و جوانب دیگری از روابط دوجانبه ایران و اوکراین بود. جزئیات چالش های موجود بر سر راه توسعه روابط در بخش های فنی، صنعتی و اقتصادی، الگوهای مطلوب روابط دوجانبه از یک سو و در قالب سازوکارهای چندجانبه از سوی دیگر، بخش دیگری از این مباحث بود که کارشناسان حاضر در نشست مطرح کرده و با نماینده دولت اوکراین در جمهوری اسلامی ایران به تبادل نظر پرداختند.
 
گزارش کامل (PDF) این نشست در سایت موسسه مطالعات ایران و اوراسیا (ایراس) منتشر شده و هم اکنون در دسترس علاقمندان است.

 
 
کد مطلب: 3063