شورای روابط بین الملل روسیه

اتهام های آمریکا و پاسخ های روسیه

مجادلات آمریکا و روسیه پیرامون کنترل تسلیحات هسته ای
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۰۷
Share/Save/Bookmark
 
اتهام های آمریکا و پاسخ های روسیه
 
نماینده ویژه جدید رئیس جمهور آمریكا در كنترل تسلیحات مارشال بیلینگزلی در مورد برنامه هایش در مؤسسه هادسون در واشنگتن سخنرانی كلیدی انجام داد که نشان داد برای مسكو همکاری با این فرد كار آسانی نخواهد بود. وی علیه روسیه سه اتهام اعلام کرد: نقض "تقریباً همه" توافق ها در زمینه کنترل تسلیحات، پایین آمدن آستانه کاربرد سلاح‌های هسته‌ای و توسعه "چرنوبیل‌های سیار". آقای بیلینگزلی دو چیز را از مسكو خواست: نشاندن چین پشت میز مذاكره و از بین بردن تسلیحات هسته‌ای تاكتیكی. و هشدار داد: یک مسابقه تسلیحاتی با آمریکا، روسیه را ورشکست می‌کند. خبرگزاری كومرسانت از همتای روس او، سرگئی ریابكو معاون وزیر امور خارجه روسیه خواست تا نظرات خود را در مورد این خبر بیان كند.
مارشال بیلینگزلی در اوایل ماه آوریل نماینده ویژه رییس جمهور ایالات متحده در کنترل تسلیحات شد و اخیراً دونالد ترامپ وی را برای سمت معاون وزیر امور خارجه در کنترل تسلیحات و امنیت بین‌المللی معرفی کرده است. مجلس سنا هنوز انتصاب او را در پست جدید تصویب نکرده است با این حال از شواهد چنین برمی آید که دولت آمریکا او را به عنوان اصلی‌ترین مذاکره کننده با روسیه، در نظر دارد.
در تاریخ 8 ماه مه، مارشال بیلینگزلی اولین گفتگوی تلفنی خود را با معاون وزیر خارجه روسیه سرگئی ریابکوف که موضوعات مربوط به کنترل تسلیحات از جمله اختیارات و وظایف او می‌باشد، انجام داد. این مقام آمریکایی بارها در طی سخنرانی فوق‌الذکر در موسسه هادسون، از همتای روسی خود نام برد.
اتهامات
مارشال بیلینگزلی گفت که "او نسبت به برخورد روسیه با سیستم بین‌المللی کنترل تسلیحات مکدر است". وی گفت: "روسها تقریباً تمام قراردادهای سیاسی یا حقوقی را که عضو آن بودند بطور سیستماتیک نقض کردند." به گفته وی، روسیه پیمان برچیدن موشک‌های میان برد و کوتاه برد را نابود کرده است، ابتکارات روسای جمهور دو کشور را که در سالهای 1991 و 1992 حاصل شده اند، انجام نداده است، گاز سمی نویچوک را بر خلاف کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی تولید کرده است و باعث فروپاشی سیستم کنترل تسلیحات متعارف در اروپا شده است. وی ادامه داد: "معماری دو جانبه و چند جانبه کنترل تسلیحات توسط روسیه مورد ضربات بسیار جدی قرار گرفته است. بسیاری از مردم شک دارند که آیا روسیه می‌تواند یک شریک قابل اعتماد در کنترل تسلیحات باشد. اما ما خوش بین هستیم و معتقدیم که با سفت تر شدن رژیم کنترل، می‌توان انتظار داشت که روسیه به توافق‌های آینده عمل کند".
سرگئی ریابکوف در مصاحبه با کومرسانت گفت: "این ایالات متحده آمریکا است که معاهدات و تعهدات بین‌المللی در زمینه کنترل تسلیحات (و نه تنها در این زمینه) را بطور کامل نقض می‌کند. ما هر ساله به این موضوع توجه می‌کنیم. علاوه بر این، تخلفات آنها هم منشور سازمان ملل را شامل می‌شود و هم پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و بسیاری از موافقت نامه‌های دیگر که مقیاس ها و ماهیت‌های مختلفی دارند، از جمله موضوعاتی نظیر خودداری از تصویب پیمان منع جامع سلاح‌های هسته‌ای و موارد دیگر را شامل می‌گردد. ما مرتباً در مورد این موضوع صحبت می‌کنیم، کسانی که مایل هستند به راحتی می‌توانند تمامی این مطالب را در سایت وزارت خارجه پیدا کنند، همکاران آمریکایی از این امر به خوبی آگاه هستند.
ما با همکاران آمریكایی در مورد كنترل تسلیحات گفتگو خواهیم کرد چون اهمیت آن را درک نموده‌ایم و مسئولیت خود را در قبال آن می‌دانیم، اما این اقدامات را فقط با توجه به ملاحظات امنیتی خودمان انجام خواهیم داد. هیچ صحبتی در مورد امتیازات یک جانبه از طرف روسیه نمی‌تواند وجود داشته باشد. هر توافقی باید قابل بررسی، باشد. با توجه به اینکه نقض توافقات کنترل تسلیحات بطور کامل انجام گرفته است لذا نمی توان به حرف ایالات متحده اعتماد کرد.
هیچ بیانیه و تعهد سیاسی نمی‌‌تواند ما را کاملا مطمئن کند که ایالات متحده آنرا اجرا خواهد کرد. و در مورد قراردادها هم، همانطور که سرنوشت پیمان برچیدن موشک‌های میان برد و کوتاه برد و پیمان آسمان باز، نشان داد، قربانی خودسری سیاسی آمریکا می‌شوند. بنابراین، تمام قراردادهای آینده باید قابل بررسی و کنترل باشد.
یکی دیگر از معیارهای بی قید و شرط رویکرد ما در کنترل تسلیحات، این اصل است که توافقاتی که در آینده ممکن است تدوین شوند باید براساس رضایت صریح داوطلبانه طرفین منعقد شوند. منظور من، البته، ورود کشورهای ثالث در چنین موافقتنامه‌هایی است".
ثانیا، مارشال بیلینگزلی روسیه را به اتخاذ دکترین هسته‌ای "بسیار تحریک آمیز" متهم کرد. نماینده رئیس جمهور آمریكا گفت: "این دکترین به معنای بحران سازی و استفاده زودهنگام از سلاح‌های هسته‌ای در چارچوب آنچه که ارتش روسیه آنرا "تشدید بحران به خاطر پیروزی" می‌نامد، می‌باشد." به زبان انگلیسی آنرا escalate to win می‌نامند.
مارشال بیلینگزلی گفت: "روسیه با این تفکر خطرناک در حال نوسازی زرادخانه ای است که از سوی کسی کنترل نمی شود و شامل هزاران واحد سلاح هسته‌ای به اصطلاح غیر استراتژیک است که تحت پوشش هیچ گونه توافقی نیستند". وی روسیه را به انجام منظم رزمایش‌های نظامی متهم کرد که در آنها استفاده از سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی علیه اعضای اروپایی ناتو، تمرین می‌شود. به گفته وی، ایالات متحده تقسیم سلاح‌های هسته‌ای را به استراتژیک و غیر استراتژیک (تاکتیکی) ضروری نمی داند. آقای بیلینگزلی گفت: "این یک تقسیم مصنوعی، و الگویی از تفکرات جنگ سرد است. ما اطمینان داریم که استفاده از سلاح‌های هسته‌ای عواقب استراتژیک خواهد داشت. ما اعتقاد داریم که تقسیم سلاح‌های هسته‌ای فقط به دو دسته امکانپذیر است: تحت پوشش معاهدات و خارج از پوشش معاهدات، و ما می‌خواهیم که همه زرادخانه ها تحت کنترل قراردادی قرار گیرند".
سرگئی ریابکوف در مصاحبه با کومرسانت: "در حقیقت، ایالات متحده نظریه‌ای را که خودشان در مورد احتمال پیروزی در یک جنگ هسته‌ای تدوین نموده اند، به ما نسبت می‌دهند. برعکس، ما به طور جدی با چنین رویکردی مخالف هستیم. اما متأسفانه، نه ایالات متحده و نه نزدیکترین متحدان آمریکا در ناتو که سلاح هسته‌ای در اختیار دارند حاضر نیستند مانند دهه 1980 دوباره تأیید کنند که در جنگ هسته‌ای هیچ برنده‌ای وجود ندارد و هرگز نباید چنین جنگی روی دهد، نکته‌ای که ما قبلاً بارها و بارها گوشزد کرده‌ایم. این یک علامت نگران کننده است که نشان می‌دهد تفکر استراتژیک شرکای ما چگونه در حال تحول است".
اتهام سوم مارشال بیلینگزلی مربوط به آخرین برنامه‌های نظامی روسیه است که توسط ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در اول مارس 2018 ارائه شد. او آنها را "پروژه‌های علمی عجیب و غریب" نامید. و وی افزود: "من نمی‌دانم که چرا آنها به چرنوبیل سیار نیاز دارند. آنها قبلاً با این کار دچار یک فاجعه جدی زیست محیطی شده‌اند". نماینده ویژه مشخص نکرد که منظورش کدامیک از برنامه‌های روسیه است، اما همکارانش قبلاً چنین ویژگی‌هایی را برای موشک بالدار بوروستنیک که دارای موتور هسته‌ای است ذکر کرده بودند. منظور او از صحبت در مورد یک فاجعه زیست محیطی، اشاره به حادثه سال گذشته در نزدیکی شهر سورادوینسک است که منجر به کشته شدن چندین نفر و افزایش تشعشعات شد. وزارت دفاع روسیه بعدا اعلام كرد كه علت این حادثه انفجار موتور موشك مایع بوده است. مقامات آمریکایی این فرضیه را مطرح کرده‌اند که این حادثه در جریان آزمایشات موشک بوروستنیک اتفاق افتاده است.
مارشال بیلینگزلی از روسیه خواست تا در ساخت تسلیحات جدید سرمایه‌گذاری نکند.
"من فکر می‌کنم که روسها جایی دارند که بتوانند پول خود را خرج کنند. به عنوان مثال، آنها به شدت نیاز به اصلاح قانون بازنشستگی دارند. اما اگر آنها می‌خواهند پول خود را در فاضلاب بیندازند، اجازه دهید این کار را انجام دهند".
سرگئی ریابکوف در مصاحبه با کومرسانت: "آمریکایی ها دوست دارند که پول جیب دیگران را بشمارند. اما آنها بلد نیستند اصطلاحات محاوره‌ای خود را تغییر دهند. این تعبیر از سیستم جدید ما (چرنوبیل سیار - كومرسانت) را برای نخستین بار، از زبان كریستوفر فورد (معاون وزیر امور خارجه - كومرسانت) شنیدیم و مدتها از آن زمان گذشته است اما حالا آنها آن را تکرار می‌كنند. این اصطلاحات در شان شما نیست.
تسلیحات پرآتیه ما تولید می‌شوند چرخه‌های آزمایش آنها به موقع تکمیل می‌شوند و به بهره برداری می‌رسند. دلیل این اقدام ما، خروج یکجانبه ایالات متحده از پیمان دفاع موشکی در سال 2002 است. رهبری ایالات متحده در آن زمان گامی بسیار غیرمسئولانه برداشته و رابطه متقابل بین سلاحهای دفاعی استراتژیک و سلاحهای تهاجمی استراتژیک که رابطه ای عینی و غیرقابل لغو بود را پاره کرد. دولت جورج دبلیو بوش علیرغم تمام تلاشهای ما، از پیمان دفاع موشکی خارج شد. در نتیجه، آمریکایی‌ها آنچه را که بدست آوردند بدست آوردند.
بهتر است آنها نگران اینکه ما برنامه‌های خود را چگونه و در چه حجمی تامین مالی می‌کنیم نباشند. اگر آنها می‌خواهند به توافق برسند راه باز است. شرط ما برای بحث در مورد انواع پرآتیه (تسلیحات - کومرسانت) آن است که ایالات متحده حاضر به بحث اساسی در مورد نگرانی‌های ما باشد. نگرانیهای ما ناشی از سیستم دفاع موشکی آمریكا (كه در حال بدست آوردن ابعاد جهانی است)، چشم اندازهای استقرار سلاح‌های تهاجمی در فضا، طراحی سیستمهای متعارف حملات جهانی و تعدادی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر ثبات استراتژیك است. ما در آینده هم در کلیه توافقهای احتمالی با ایالات متحده، کاملا به رعایت تعادل بسیار شدید منافع، پایبند خواهیم بود البته اگر این امر به طور اصولی امکان پذیر باشد. اساس و مبنای منطقی این رویکرد، پیوند ناگسستنی بین سلاحهای دفاعی استراتژیک و تهاجمی استراتژیک است".
خواسته ها
مارشال بیلینگزلی تعدادی خواسته را برای روسیه مطرح کرد. او ابتدا، چندین بار تکرار کرد که "روسیه باید به ایالات متحده کمک کند چین را پشت میز مذاکره بنشاند"، تا یک توافق سه جانبه در زمینه کنترل تسلیحات ایجاد شود. به گفته او این توافقنامه جدید سه جانبه باید جایگزین پیمان دوجانبه روسیه و آمریکا در زمینه اقدامات معطوف به کاهش و محدود سازی تسلیحات تهاجمی استراتژیک (استارت 3) که در سال 2021 منقضی می‌شود، گردد. مارشال بیلینگزلی اظهار داشت که وی در طی مکالمه تلفنی با سرگئی ریابکوف این مسئله را کاملاً روشن کرده است که ایالات متحده در این مورد چه انتظاری از روسیه دارد. نماینده دونالد ترامپ تكرار نمود: روسیه باید به ما كمك می‌كند تا چین را در این روند درگیر كنیم.
در همین حال، وی چندین بار به اظهارات رسانه‌ای سرگئی ریابکوف در مورد اهمیت گسترش دایره شرکت کنندگان در توافق‌های کنترل تسلیحات پس از انقضای دوره استارت ۳ استناد نمود. "چند سال پیش، سرگئی ریابکوف گفت که روسیه و ایالات متحده نمی‌توانند همچنان به خلع سلاح خود ادامه دهند در حالی که سایر کشورها در حال افزایش توان خود هستند. همکار من خاطرنشان كرد كه چندجانبه نمودن خلع سلاح هسته‌ای اولويت ماست. این خواسته در آن زمان کاملاً صحیح بود و امروز نیز از اهمیت بیشتری برخوردار شده است".
به گفته وی، او با همتای روس خود در مورد یک دیدار شخصی قریب‌الوقوع توافق کرده است که دستور کار آن اکنون در دست تهیه است. وی گفت: "من یقین دارم كه معاون وزیر ریابكوف می‌داند ما اظهارات وی را به او یادآوری می‌كنیم كه توافقنامه بعدی پس از انقضای استارت 3 باید چند جانبه باشد. امیدوارم که او مطابق گفته خودش عمل کند. روسیه باید به ما کمک کند که چین را پشت میز مذاکره بیاوریم".
در همین حال، وقتی مجری از او سؤال کرد كه چین چه چیزی را ممكن است از آمریكا بخواهد مارشال بیلینگزلی پاسخ داد: "برای من چندان مهم نیست كه چین چه می‌خواهد، بیشتر مهم است كه چین چکار باید بکند".
وقتی در مورد احتمال تمدید استارت سه برای 5 سال دیگر بدون موافقت چین برای شرکت در چنین مذاکراتی، پرسیده شد، مارشال بیلینگزلی پاسخی نداد: "ای خدای من، من نمی خواهم الان که در مراحل مقدماتی مذاکرات هستیم در مورد این موضوع حدس و گمان بزنم. وقت داریم که همه گزینه ها را در نظر بگیریم". یادآوری می‌کنیم که استارت سه در تاریخ 5 فوریه 2021 منقضی می‌شود، اما با توافق طرفین می‌تواند تا پنج سال تمدید شود. روسیه خواهان تمدید است، ایالات متحده هنوز تصمیمی نگرفته است.
مارشال بیلینگزلی ابراز نظر کرد "که روسها واقعاً به تمدید استارت سه نیاز دارند" و خاطرنشان کرد که وی "دوست ندارد در جای ریابکوف باشد" که باید ایالات متحده را متقاعد کند تا تمدید این توافق نامه را که "کاستی‌های زیادی" دارد امضا کند. در این اظهارات، او از عبارت کنایه آمیز to be in his shoes استفاده کرد.
سرگئی ریابکوف در مصاحبه با کومرسانت: "در مورد اظهاراتی که درباره وارد کردن کشورهای ثالث در مذاکرات شنیده می‌شود، ما هیچ وظیفه ای در این خصوص بر عهده نداریم. این اصلا لحن درستی نیست، در اینجا کلام درستی استفاده نشده است. موضع جمهوری خلق چین بارها بیان شده است؛ همه موضع چینی‌ها را در این مورد می‌دانند. ما هم قصد نداریم برای آمریکایی‌ها خود را به آب و آتش بزنیم.
ما با چین همکاری استراتژیک داریم، و این همکاری‌ها برای ما بسیار ارزشمند است. در شرایطی که ایالات متحده در حقیقت یک شریک نامطمئن در توافقات است و کلیه معماری‌های سیستم کنترل تسلیحات را ویران می‌کند، چگونه ما می‌توانیم به خاطر مزایا و منفعت‌های زودگذر، در این زمینه دست به دسیسه چینی بزنیم؟
این منطقی نیست، اشتباه است، ما این کار را نمی کنیم.
اما در مورد توافقات چند جانبه. من نه تنها چند سال پیش در مورد این موضوع صحبت کردم بلکه الان هم مرتباً در مورد آن صحبت می‌کنم. همکاران آمریکایی همیشه مرا شگفت‌زده کرده‌اند که چقدر در جدا نمودن بخشی از یک گفته که مورد پسندشان است توانایی دارند، و آن قسمت از کلام را که آنها دوست ندارند یا در موردش سکوت می‌کنند و یا آن را تفسیر غلط می‌کنند. یک کلمه انگلیسی در این مورد وجود دارد: misinformation. این واژه تا حدودی ضعیف تر از اصطلاح disinformation است. این واژه به معنای بیان نصف حقیقت است، پنهان کردن آگاهانه بخشی از اطلاعات است. ایالات متحده دقیقاً همین کار را انجام می‌دهد.
من گفته‌ام و همچنان می‌گویم، و ما بارها و بارها بطور رسمی این موضع را برای همه، یا حداقل برای پنج قدرت هسته‌ای بیان کرده‌ایم که پس از آنکه به توافق نامه‌های استارت 3 دست یافتیم به جایی که در توافق نامه‌های احتمالی بعدی در حوزه کنترل تسلیحات موشکی هسته‌ای لازم خواهد بود بسیار نزدیک خواهیم شد. این توافق‌نامه‌ها باید پتانسیل‌هایی را که همه قدرت‌های هسته‌ای در اختیار دارندُ در نظر بگیرد. این کار فقط از طریق گفتگو، مشاوره، مذاکره بصورت چند جانبه، قابل انجام می‌باشد.
واشنگتن به خوبی می‌داند که در بحث درباره این موضوع، اولویت ما آن است که نزدیکترین متحدین آمریکا در ناتو که تسلیحات هسته‌ای دارند یعنی انگلیس و فرانسه به این مذاکرات بپیوندند. این دو کشور از موضع ما به خوبی آگاه هستند اما اگر با ملاحظه بگویم، آنها تمایل خاصی برای حضور در این مذاکرات ندارند. خب، برگردیم به چیزی که کمی بالاتر گفتم و آن اینکه: هر مذاکره جدیدی فقط براساس رضایت صریح و داوطلبانه همه طرفین برای شرکت در آن مذاکرات، امکان پذیر است. این امر در مورد هر سه کشور انگلیس، فرانسه و چین صدق می‌کند.
تأکید می‌کنم: این امر کاملاً در مورد چین صدق می‌کند. ما با احترام و درک بسیار موضع چین را درک می‌کنیم (مقامات چین بارها و بارها اعلام کرده‌اند که نمی‌خواهند وارد مذاکره با ایالات متحده برای کنترل تسلیحات شوند - کومرسانت). به عقیده ما، بهترین راه پیش روی ما تمدید توافق بین روسیه و ایالات متحده به همان شکلی است که قبلا امضا شده و وجود دارد و بدون پیش شرط دوره 5 ساله. در مورد نگرانی آنها برای کفش‌های من، من قطعاً از این نگرانی دلسوزانه آنها تشکر می‌کنم، اما در اصل می‌توانم بدون آنها کار خود را انجام دهم".
دومین خواسته مارشال بیلینگزلی مربوط به ابتکارات موازی یک جانبه روسای جمهور آمریکا، اتحاد جماهیر شوروی و روسیه از سال 1991-1992 می‌شد، و به طور دقیق‌تر، او خواستار اجرای تعهدات داوطلبانه مندرج در این ابتکارات برای خارج کردن سلاحهای هسته‌ای غیر استراتژیک از حالت جنگی و کاهش بخش قابل توجهی از آنها بود. وی گفت: "ما می‌خواهیم روسیه به وعده‌های خود در مورد کاهش سامانه‌های موشکی آماده جنگ، و از جمله حذف تمام کلاهکهای هسته‌ای این کشور برای سامانه‌های تاکتیکی زمینی، پایبند باشد".
سرگئی ریابکوف در مصاحبه با کومرسانت: "ابتکارات روسای جمهوری از سوی روسیه به طور کامل اجرا شده است. سه چهارم زرادخانه هسته‌ای غیراسترتژیک ما نابود شده است، کلیه سلاح‌های از این نوع به خاک روسیه منتقل شده‌اند. در همین حال، ایالات متحده تعداد قابل توجهی تسلیحات هسته‌ای غیر استراتژیک را در نزدیکی مرزهای روسیه حفظ کرده است.
و اکنون سفرای آنها با ادبیاتی تحریک آمیز اعلام می‌کنند که می‌توان این تسلیحات را باز هم به قلمرو فدراسیون روسیه نزدیکتر کرد. منظور من البته اظهارات جنجالی سفیران ایالات متحده در ورشو و برلین است. این یک سیاست فشار، باج خواهی و ادامه مسیر درگیری است.
برای آنکه اوضاع را عادی نمود و بحث را به یک بستر آرام‌تری منتقل نمود لازم است که در ابتدا ایالات متحده اقدام به بیرون بردن سلاح‌های هسته‌ای غیر استراتژیک خود از اروپا و انتقال آنها به خاک خود نماید و در نتیجه واشنگتن و آن دسته از متحدینش، که طبق قرارداد منع گسترش سلاحهای هسته‌ای، کشورهای غیر هسته‌ای محسوب می‌شوند، شرایط را برای اجرای کامل مواد اصلی این قرارداد فراهم می‌نمایند. و من به شما یادآوری می‌کنم از جمله موارد مذکور در این مواد، ممنوعیت انتقال کنترل تسلیحات هسته‌ای به کشورهای غیر هسته‌ای می‌باشد".
هشدار
مارشال بیلینگزلی هشدار داد که اگر روسیه و چین در مورد کنترل تسلیحات با شرایط آمریکایی‌ها کنار نیایند، مسابقه تسلیحاتی به راه می‌افتد که آنها نمی‌توانند در آن پیروز شوند. او گفت: ما می‌دانیم که چگونه می‌توان در چنین مسابقه‌هایی پیروز شد. ما می‌دانیم چگونه می‌توان حریفان را بسوی ورشکستگی کشاند. و اگر لازم باشد این کار را انجام دهیم، تعلل نخواهیم کرد.

لینک منبع اصلی:
https://russiancouncil.ru/analytics-and-comments/comments/taskat-kashtany-iz-ognya-dlya-amerikantsev-my-ne-budem/
کد مطلب: 3916