چگونه می توان روابط هند و روسیه را بهبود بخشید

تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۰۸
Share/Save/Bookmark
 
اندیشکده راشا دیرکت به دنبال سفر "ولادیمیر پوتین" در دهم دسامبر به هند، گزارشی تحلیلی از چشم انداز روابط آینده روسیه و هند منتشر کرده است. سایت ایراس خلاصه ای از این گزارش 11 صفحه ای ارائه داده است. پژوهشگران علاقه می توانند برای مطالعه متن کامل این گزارش، فایل آن را که به ضمیمه می باشد، دانلود کنند.
 
ایراس؛ روسیه و هند هر دو در تلاش هستند تا نظم پس از جنگ سرد را تغییر دهند. در مورد روسیه، این گذار شامل مقابله مستقیم با غرب و این چالش که با هژمونی جهانی آمریکا چطور بدان نگریسته می شود را در بر می گیرد. در مورد هند نیز، این امر شامل همزیستی با همسایگان قدرتمند در آسیا و تمرکز بر اقتصاد بیش از تاثیر سیاسی برای تبدیل به یک قدرت جهانی می شود. با توجه به روابط حدود هفتاد ساله که به آغاز دوره جنگ سرد باز می گردد، روسیه و هند در حال حاضر به دنبال پایه های جدید برای روابط اقتصادی و سیاسی نوین هستند که می تواند خطوط نظم جهانی و همچنین نقاط قوت دو طرف را تغییر دهد.

ولادیمیر پوتین در تاریخ 11 دسامبر سفر رسمی به هند داشت تا در پانزدهمین نشست سالانه هند-روسیه شرکت کند، نشستی که می تواند دری را به عصر جدید در این روابط دوجانبه بلند مدت بگشاید. آنچه در ادامه این گزارش می آید نگاهی به عوامل اصلی است که هند و روسیه را به هم نزدیک تر می کند؛ خلاصه ای از جاه طلبی های جغرافیایی دو ملت، تحلیلی بر مسائل امنیتی پیش روی مسکو و دهلی، مقایسه ای از اینکه روسیه و هند چگونه به چین نگاه می کنند و طرح گسترده ای از نگرش استراتژیک احتمالی که روسیه و هند را با یکدیگر متحد می کند.

                                  

خلاصه اجمالی:

بیش از هفت دهه است که روابط هند- روسیه دوستانه شده و همکاری های نزدیک اقتصادی و امنیتی با یکدیگر دارند. در زمان جنگ سرد، دو کشور متحد ژئوپولتیک بودند و پیمان دوستی و همکاری را در سال1971 منعقد ساختند. ربع قرن پس از پایان جهان دو قطبی، روابط اگرچه اساسا بدون مشکل بود اما پویایی خود را از داست داد که به دلیل ضعف یا رکود ارتباط اقتصادی بین دو کشور و همچنین نبود نگرش واضح از مسیر پیش روبرو است. امروزه چالش های مقابل رهبران روسیه و هند در تعریف اهداف مشترک و استراتژی های رسیدن به آن ها نهفته است. اولویت مهم برای هند و روسیه ، افزایش همکاری های اقتصادی آنم ها در مقابل زمینه تغییر توازن قدرت جهانی است.


برگردان: بهاره رحمت، کارشناس ارشد روابط بین الملل دانشگاه علامه طباطبایی و عضو شورای نویسندگان ایراس؛


پایان نوشتار/
 
 
 
کد مطلب: 553