14 ژانویه آغاز سال نو قدیمی روسی

تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۴۵
Share/Save/Bookmark
 
14 ژانویه آغاز سال نو قدیمی روسی
 
ایراس؛ در سال 1918 پس از پیروزی انقلاب سوسیالیستی حاکمان شوروی تقویم کشور را تغییر داده و به "تقویم گریگوری" روی آوردند. کلیسای مسیحیت ارتدکس روسیه تاکنون از تقویم خود که "تقویم ژولینی" است، استفاده می کند و به "تقویم گریگوری" روی نیاورده است. گفتنی است روسیه طبق قانون اساسی خود کشور غیرمذهبی است و کلیسای مسیحیت ارتدکس روسیه از حکومت جدا است و هیچگونه تابعیتی از آن ندارد. بهمین خاطر کلیسای مسیحیت ارتدکس روسیه از بکارگیری "تقویم گریگوری" امتناع ورزید.

"تقویم گریگوری" که از سال 1918 در روسیه استفاده می شود، دو هفته از "تقویم ژولینی" جلوتر است و به همین خاطر سال نو طبق سبک قدیمی یک هفته پس از تولد حضرت مسیح که در 7 ژانویه است، جشن گرفته می شود. یعنی در شب 13 به 14 حلول سال نو جشن گرفته می شود.

در دوران بت پرستی، در روسیه سال نو را در 22 مارس که روز اعتدال بهاری (نوروز)، جشن می گرفتند. پس از پذیرش مسیحیت در روسیه، سال نو را در یکم سپتامبر جشن می گرفتند. در سال 1699 طبق حکم پطر کبیر سال نو را به 1 ژانویه قدیم (14 ژانویه فعلی) منتقل کردند. وقتی که در سال 1918 بلشویک ها شروع به استفاده از "تقویم گریگوری" کردند، دو تا سال نو قدیم و جدید بوجود آمد. یک سال نو طبق سبک جدید که 1 ژانویه است و یک سال نو طبق سبک قدیم که 14 ژانویه است.

                                    

کسانی که در روسیه به مسیحیت ارتدکس باور دینی دارند، جشن سال نو که در 14 ژانویه فرا می رسد را واقعاً بعنوان سال نو تلقی کرده و جشن می گیرند، زیرا روزه میلاد مسیح که در اوایل دسامبر آغاز می شود تا 7 ژانویه که روز تولد حضرت مسیح است ادامه دارد و بهمین خاطر پس از پایان روزه افراد مومن می توانند واقعاً سال نو را در روز 14 ژانویه جشن بگیرند.

سال نو قدیمی همانند سال نو فعلی جشن گرفته می شود در ابتدا خمیرهای کوچک به اندازه یک چهارم کف دست را درست کرده و درون آن گوشت ، مربا، میوه و یا غیره می گذارند. همه اعضاء خانواده در تهیه این خمیرها و گذاردن محتویات آن شرکت دارند. در یکی از این خمیرها یک حلقه و یا سکه را برای غافلگیری می گذارند و وقتی تمام خانواده در حال خوردن این غذا است، اگر خمیری که در درون آن حلقه است، به دست کسی افتاد، می گویند که این فرد در تمامی طول سال خوشبخت و سعادتمند خواهد بود.

منبع: فیسبوک دکتر مهدی سنایی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه و رئیس موسسه مطالعات ایران و اوراسیا؛


پایان نوشتار/
کد مطلب: 577