سفرنامه هيأت كارشناسي ايراس به گرجستان

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ تير ۱۳۹۱ ساعت ۱۶:۰۴
Share/Save/Bookmark
 
بر اساس برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته، شماري از كارشناسان موسسه ايراس طي سفري علمي- تفريحي به گرجستان، ضمن ديدار با جناب آقاي دكتر مجيد صابر، سفير محترم تهران در تفليس و جناب آقاي احسان خزاعي، رايزن محترم ايران در گرجستان ديدار و مسائل دوجانبه و منطقه‌اي را با آنها مورد بحث قرار دادند. بازديد از امكان تاريخي- فرهنگي گرجستان بخش ديگري از اين سفر بود.
سفرنامه هيأت كارشناسي ايراس به گرجستان
 
سفر گروهي از كارشناسان موسسه ایراس به گرجستان ظهر روز سه شنبه ۶ تیرماه ۱۳۹۱ با پرواز از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران به مقصد تفلیس آغاز شد. هواپيما در حدود ساعت ۱۴ در فرودگاه بین‌المللی تفلیس به زمین نشست و پس از اسكان در هتل‌های محل اقامت در خيابان روستاولی و استراحتی کوتاه اعضای موسسه برای دیدار از سفارت ایران در گرجستان و گفتگو با جناب آقای صابر سفیر محترم ایران در گرجستان (با اتومبیل سفارت) عازم شدند.

دیدار با سفير محترم ايران از حدود ساعت ۱۷ آغاز شد و جناب آقای صابر در این دیدار با اظهار خرسندی از حضور اعضای موسسه اشاره کرد که شناخت كشورها و تحقيق و پژوهش پيرامون آنها بدون بازديد و آشنايي نزديك امكانپذير نيست و گرجستان نيز كشوري است كه از اين قاعده مستثني نمي‌باشد. وي با تاكيد بر ويژگيهاي خاص گرجستان اين نكته را يادآور شد كه بايد تاثیر شناخت اين ويژگي‌ها در نوشته های پژوهشگران موسسه و منطقه مشهود باشد.

بنابراين يكي از مهم‌ترین مسائلی که باید در تحليل و بررسي شرايط گرجستان در نظر گرفت اين است كه مردم گرجستان مردمي بسیار مذهبی هستند و بر روي دين خود نيز تعصب و پايبندي بسيار دارند. نكته دوم اين است كه در طول تاريخ مشکلات و موانع بسياري همواره در روابط ايران و گرجستان موثر بوده است. با اين حال بايد با تاكيد بر عملگرايي در روابط بين كشورها به شرايط فعلي به عنوان چارچوبي براي ارتقا و گسترش روابط در همه ابعاد توجه كرد و نقاط اشتراك موجود را تقويت كرد.

وی با اشاره به بهبود و افزایش روابط ایران و گرجستان در همه زمينه ها در سالهای اخیر بر ادامه اين روند تاكيد كرد. در ادامه جلسه اعضای موسسه ايراس به طرح سوالاتی پيرامون مسائل سیاسی اقتصادی و فرهنگی ایران و گرجستان پرداختند كه سفیر محترم نیز به آنها پاسخ داد.

در پایان جلسه كارشناسان موسسه ايراس با اتومبیل سفارت برای بازدید از دریاچه لاک پشت ها عازم اين درياچه شدند. دریاچه مزبور درياچه اي کوچک است كه در دامنه شمالی کوه مقدس واقع شده و حداکثر عمق آن به ۲٫۶ متر میرسد و ارتفاع آن از سطح دریا نيز ۶۸۶٫۷ متر است و توسط آب نهر وارازی تغذیه می شود. بعد از اين بازديد نيز پژوهشگران موسسه ايراس با گردش در سطح شهر با فضای کلی تفليس آشنا شدند. 

روز چهارشنبه از ساعت ۹ صبح برنامه‌های هیات در قالب تور آغاز شد که محدوده اين برنامه در سطح شهر تفليس بود. در این راستا ابتدا از مجسمه مادر گرجستان بازدید به عمل آمد و سپس همگي به صورت پیاده به سمت نارین قلعه حرکت کردند. این قلعه در زبان گرجي به معنای قلعه کوچک می‌باشد و یکی از قدیمی‌ترین بناهای شهر تفلیس است که بر بالاي تپه‌ای مشرف بر شهر تفلیس و رودخانه کورا و بین حمام‌های گوگردی و باغ بوتانیک تفلیس قرار دارد.

در حیاط پایینی قلعه کلیسای سنت نیکلاس ديده مي‌شود. بعد از بازدید از این قلعه تاریخی و شنيدن توضیحات آن اعضای گروه از کلیسای سامبا (سامبا در زبان گرجی به معنای تثلیث می‌باشد) بازديد كردند. در پایان برنامه تور نیز همراهان به بازدید از پل صلح بر روی رودخانه کورا پرداختند. برنامه مهم عصر روز چهارشنبه بازديد از رایزنی فرهنگی ایران در خيابان چاوچاوادزه بود. همكاران موسسه ايراس در ساعت ۱۶ از هتل حرکت کرده و به صورت پیاده به سمت رایزنی فرهنگی رفتند.

در محل رایزنی فرهنگی جناب آقای خزایی رایزن فرهنگی ایران در گرجستان و معاون ایشان و دو تن از اساتید ایرانشناس گرجی به نامهای آقای دكتر جمشید گیوناشویلی و آقای دکتر نومادی بارتایا حضورداشتند. در جریان اين ملاقات جناب آقای خزايي، اساتید محترم گرجي و آقای دکتر زرینی سرپرست هيات اعزامي از موسسه ايراس به ارائه توضیحاتی پیرامون فعاليت‌هاي رايزني فرهنگي ايران در گرجستان، زبان، تاریخ و فرهنگ گرجستان و بالاخره ارتباط آن با ایران پرداختند. در پایان جلسه نیز پرسش و پاسخ درباره مسائل مطرح شده در همين نشست صورت گرفت. 

روز پنج شنبه كه در واقع آخرين روز بازديد از گرجستان محسوب مي‌شد به كمك تلاش و اقدامات هماهنگ‌كننده مسئولان محترم موسسه ايراس در تهران و نيز همكاري سفارت و رايزني فرهنگي ايران در گرجستان به روزي به يادماندني تبديل شد. صبح روز پنج شنبه اعضای موسسه به بازديد از انستيتوي شرق‌شناسي دانشگاه ايليا پرداخته و در جلسه گفتگويي با رياست محترم اين موسسه و اساتيد آن مسائل مربوط به گذشته، حال و آينده ايرانشناسي در گرجستان را بررسي و ديدگاه‌هاي خود را در اين باره مطرح كردند.

در اين جلسه كه رايزن فرهنگی ایران؛ جناب آقای خزاعی و پروفسور جمشید گیوناشویلی، پروفسور گیا برادزه، پروفسور الئونورا چوبینیدزه و پروفسور مری چیکوباوا از اعضاء انستیتو شرق شناسی گرجستان حضور داشتند، سابقه اين انستيتو از زمان افتتاح آن در ۵۰ سال پيش تا امروز و فعاليت آن در طول دوره‌هاي تاريخي گوناگون اعم از اتحاد جماهير شورووي تا استقلال گرجستان مورد بحث و بررسي قرار گرفت. پروفسور "گیورگی ساناکیدزه" رییس این انستیتو با تشریح فعالیت های وسیع و گسترده و همچنین جایگاه علمی انستیتو شرق شناسی در داخل و خارج گرجستان، مطالعات خاورمیانه و ایران شناسی را محور اصلی فعالیت‌های انستیتو دانست.

وی همچنين با تاکید بر اهمیت مطالعات اسلام شناسی در این موسسه گفت: در حال حاضر ۶۰ نفر در این انستیتو مشغول به کار هستند که ۱۵ نفر از آن‌ها ایران‌شناس می باشند. دکتر "حسین زرینی" سرپرست هیات کارشناسان اعزامی موسسه ایراس نيز به تشريح فعالیت های موسسه ایراس و ظرفیت‌های موجود در آن برای همکاری های متقابل پرداخت.

در پایان این جلسه يعني ظهر روز پنج شنبه ۸ تیر ماه توسط اتومبیل که از جانب سفارت در اختیار گروه قرار گرفته بود، كارشناسان موسسه ايراس به سمت شهرهای تاریخی گوری و متسختا (MTSKHETA) حرکت کردند. گوری زادگاه ژوزف استالین، دیکتاتور معروف شوروی است و در این شهر موزه‌ای قرار دارد که وسایل شخصی استالین را به نمایش می‌گذارد. 

بعد از بازدید از موزه استالین حرکت به سمت شهر سنگی از سر گرفته شد. شهر سنگی قدیمی و باستانی "اوپلیس تیخه" یکی از ۳ مجموعه سنگی گرجستان است که در ۱۰ کیلومتری شرق شهر گوری زادگاه استالین در ساحل سنگی بجا مانده از رودخانه كورا واقع شده است که شامل بناهای متعدد مربوط به اوایل عصر آهن و اواخر قرون وسطی است. باستان‌شناسان این شهر را از قدیمی‌ترین خاستگاههای زندگی شهری در گرجستان میدانند. با حمله مغولها در قرن ۱۴ ميلادي اين شهر خالی از سکنه گردید و تنها به عنوان پناهگاه موقت در زمان حملات مورد استفاده قرار می‌گرفت. مجموعه اوپلیس تیخه مساحتی در حدود ۸ هکتار را شامل مي‌شود.

بعد از بازگشت از شهر سنگي هيات موسسه ايراس عازم شهر متسختا شدند. متسختا در ۲۰ کیلومتری شمال تفلیس پایتخت باستانی پادشاهی گرجستان شرقی و از شهرهای قدیم گرجستان است كه بنای آن در نیمه‌ی دوم هزاره اول قبل از میلاد نهاده شده است. اکنون این شهر در نوار باریکی در طول ساحل رودهای کر و آراگوی کشیده شده و تقریباً به طور کامل توسط کوهها احاطه شده است. آثار به جا مانده در این منطقه به هزاره قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد.

متسختا در قرون ۳ تا ۵ قبل از میلاد پایتخت پادشاهی گرجی یعنی ایبریا بوده است. این منطقه مرکز مسیحیت آن زمان بوده است به طوریکه در سال ۳۱۷ میلادی از این ناحیه مسحیت به عنوان دین رسمی گرجستان اعلام شد و تاكنون نیز مرکزیت این دین در این شهر به جا مانده است. در پايان اين سفر كوتاه و البته پربار اعضاي هيات روز جمعه ۹ تيرماه به تهران بازگشتند.

تنظيم: فاطمه عطري، عضو شورای نویسندگان ایراس؛


پایان نوشتار/
کد مطلب: 73