در دیدار با محسن فغانی، سرپرست سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در قازان

اسقف تاتارستان: اتحاد تهران و مسکو مانع تسلط قدرت های غربی می شود

تاریخ انتشار : جمعه ۶ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۴۴
Share/Save/Bookmark
 
«فئوفان» اسقف جمهوری تاتارستان روسیه در دیدار «محسن فغانی» سرپرست سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در قازان گفت: اتحاد و همگرایی مسکو و تهران در منطقه سبب می شود قدرت های غربی نتوانند بر ما تسلط یابند.
 
ایراس: به گزارش ایرنا در این دیدار که روز پنجشنبه در قازان پایتخت تاتارستان برگزار شد، اسقف اعظم این جمهوری گفت: سیاست های ایران و روسیه در حمایت از ارزش های مردمی و ملی اهمیت بسیاری دارد و مانعی محکم در برابر غرب به شمار می رود.

فئوفان همچنین با تقبیح سیاست های مداخله گرانه غرب در منطقه و خطرناک خواندن اقدام اخیر ترکیه در ساقط کردن هواپیمای جنگی روسیه بر فراز سوریه، گفت: آمریکا و غرب می خواهند همه چیز را کنترل کنند، ولی موفق نمی شوند و هرچند به ایجاد تنش و حتی جنگ میان شیعه و سنی علاقه بسیار دارند، اما نمی توانند این هدف خود را عملی کنند. 
وی در ادامه اظهار کرد: نتیجه اقدام های غرب برای تحمیل خواسته ها و نیات خود به مردمی که تاریخ تمدنی و فرهنگی با ارزشی دارند، سبب می شود بحران های کنونی در سوریه، مصر، لیبی، عراق و دیگر کشورهای اسلامی شکل بگیرد.
اسقف فئوفان همچنین با ارزشمند خواندن نتایج اقدامات اخیر دیپلماسی ایران برای حل سیاسی بحران های خاورمیانه، اظهار کرد: دستاوردهای سیاست های تهران در قبال مسائل منطقه و دفاع از منافع مردم ایران با وجود تحمل تحریم های سخت، بسیار ارزشمند است. 

فغانی سرپرست سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در قازان نیز در دیدار با اسقف فئوفان ضمن اشاره به سطح خوب مناسبات سیاسی تهران و مسکو و همچنین برگزاری 9 دوره گفت وگوی بین اسلام و کلیسای ارتدکس روسیه، بر ضرورت گسترش تعامل های دینی برای شناخت متقابل تاکید کرد.

فغانی همچنین بر ضرورت افزایش همکاری های جهانی برای مبارزه با افراط گرایی، تروریسم و اهمیت همکاری های کنونی ایران و روسیه در این زمینه تاکید کرد و گفت: مسکو و تهران بدون در نظر گرفتن تفاوت دینی در دو کشور، مبارزه با گروه های تروریستی را پیگیری می کنند که دلیلی بر گستردگی دیدگاه و راهبرد مقام های ایران و روسیه در مبارزه با افراط گرایی و تروریسم است. 

سرپرست سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران همچنین در این دیدار توضیحاتی درباره وضعیت اقلیت های دینی و مذهبی در جمهوری اسلامی ایران، آزادی آنان در انجام فعالیت های اجتماعی و انجام فرایض دینی، ارائه کرد.
فغانی و فئوفان همچنین در این دیدار راه های توسعه همکاری های بیشتر تهران و قازان را در زمینه های دینی، مذهبی، اجتماعی و فرهنگی بررسی کردند.

تاتارستان در منطقه ولگا در 1000 کیلومتری شرقی استان مسکو با حدود سه میلیون نفر جمعیت، یکی از صنعتی ترین و همچنین پیشرفته ترین مناطق روسیه است که مرکز بسیاری از فناوری های پیشرفته روسیه در این جمهوری قرار دارد.

منبع: ایرنا http://www.irna.ir/fa/News/81855452
کد مطلب: 866